Po tropickom dni si sadnete do záhradného hojdacieho kresla, nalejete si pohár prosecca a konečne môžete nerušene oddychovať. Teda až do chvíle, kým na vás nezačnú útočiť komáre. Nič príjemné. Ak však tieto chvíle zažívate v záhrade alebo na balkóne, máme pre vás tipy na 6 rastlín, ktoré fungujú ako prírodný repelent. Skúste ich vysadiť a pozorovať ich účinky.
1. Medovka
Pre človeka voňavá, pre komáre odpudzujúca – taká je medovka lekárska. Jej pestovanie si nevyžaduje žiadne pokročilé záhradkárske schopnosti, zvládne to každý. Výhodou je, že medovku môžete pestovať nielen na záhrade a balkóne, ale tiež v interiéri: napríklad na kuchynskom parapete. Okrem toho, že odoženie otravné komáre, výborne poslúži aj v kuchyni. Čerstvé medovkové listy môžete použiť do sviežich letných limonád, počas zimy si z nich zas môžete urobiť chutný čaj. V prípade, že komáre sú neuveriteľne dobiedzavé a záhon medovky neposkytuje dostatočnú ochranu, pošúchajte pár listov medzi prstami a potrite si nimi odhalené časti tela.
2. Levanduľa
Dopestovať si levanduľu je skutočne jednoduché – zvládnete to na balkóne, v záhrade a dokonca i v črepníku na parapete. Obzvlášť v spálni sa ju oplatí mať: nielenže poslúži ako prírodný repelent, ale vôňou a zložením nám dopomôže k lepšiemu spánku. Jej krásne fialové kvety však nemusíme používať iba na odháňanie komárov, pokojne z nich môžeme vyrobiť levanduľový cukor či limonádu. V domácnosti si však tiež nájdu využitie. Vysušte ich, dajte do textilného vrecúška a vložte do skrine – okrem ochrany pred moľami získate skvelý osviežovač vzduchu.
3. Bazalka
Neoddeliteľná súčasť gastronómie na Apeninskom polostrove a tiež skvelý pomocník v boji proti komárom. Ľahko ju dopestujete v záhrade, na balkóne a rovnako na okennom parapete. Jej prítomnosť vo večerných hodinách poslúži ako skvelý repelent. Pokojne si môžete odtrhnúť pár vetvičiek a položiť ich k oknu v spálni – aj takto vás ochráni. A čo jej využitie v kuchyni? Vyskúšať môžete napríklad povestné bazalkové pesto, výborne sa hodí k mozzarelle nakrájanej s rajčinami a poliatej olivovým olejom (caprese) či na pizzu.
4. Kocúrnik
Doteraz to boli prírodné repelenty, ktoré boli všeobecne známe. Kocúrnik je však rastlina, ktorá patrí k tým menej pestovaným. A to môže byť chyba. Niektoré zdroje totiž uvádzajú, že kocúrnik je niekoľkonásobne účinnejší ako prípravky proti hmyzu, ktoré si kúpite v obchode. Môže za to aj obsah éterického oleja nepalakton. Ak však máte doma mačky, buďte obozretný, je pre mne jedovatý. Skvelým riešením je nasadiť ho do črepníkov a povesiť na zábradlie balkónu. Od komárov budete mať už pokoj.
5. Rajčiny
Možno budú niektorí z vás prekvapení, ale i rajčiny môžu poslúžiť ako prírodný repelent proti hmyzu. V stonkách a listoch totiž nájdete účinnú látku, ktorá odpudzuje komáre. V samotných plodoch však chýba, preto ak si na balkón či do altánku položíte misu zrelých rajčín a budete sa spoliehať na to, že hmyz odoženú, s veľkou pravdepodobnosťou skončíte s pár štípancami. Okrem záhrady sa rajčinám výborne darí i na slnečných balkónoch, pokojne môžete zopár priesad nasadiť medzi muškáty. A o ich skvelom využití v kuchyni nemusí byť ani reč.
6. Rozmarín
Obľúbený pre svoju jedinečnú vôňu a chuť. Taký je rozmarín, no tejto obľube sa teší medzi ľuďmi, komáre majú voči nemu silnú averziu. Dobre poslúži ako repelent tiež zasadený, jeho účinok však zvýšite tak, že ho necháte lúhovať v oleji (napríklad olivovom) celý deň. Tak získate domáci repelent, ktorým si natriete odhalené miesta. V kuchyni sa zase skvelo hodí k pečenému mäsu, zemiakom, ale i do sviežich domácich limonád.