Taká je levanduľa

Voňavá, krásna aj užitočná

Taká je levanduľa!

Omamná vôňa levandule v sebe nesie atmosféru leta, pocit pohody a pokoja. Tento fialový kríček so silne rozvoniavajúcimi kvietkami má rád slnečné lúče. Preto, ak ste sa rozhodli spríjemniť si levanduľou svoj balkón záhradku či kuchyňu, určite ju nedávajte na tmavé miesto.

Levanduľa nemá rada ani príliš mokrú pôdu, preto to zo zálievkou nepreháňajte. Inak je jej pestovanie nenáročné, postačí väčší kvetináč a aj pri pomerne nedbanlivej starostlivosti sa vám odvďačí dlhodobým kvitnutím. Ak by vám nestačilo vytešovať sa len z jej voňavých kvietkov, môžete si z nej aj čo to pripraviť. Máme pre vás pár jednoduchých tipov.

Čaj

Snáď najjednoduchšia alternatíva je levanduľový čaj. Odstrihnite pár kvietkov a na suchom tmavom mieste ich vysušte. Sušiť ich je možné aj v kytičkách – kvetom smerom dolu. Potom ich len nastrihajte a zalejte horúcou vodou. Lúhujeme maximálne 10 minút. Levanduľový čaj vás okrem svojej príjemnej chute aj upokojí, pomôže pri nespavosti či strese.

TEMPOtip: Čaj si môžete nasáčkovať aj do vlastných doma vyrobených vrecúšok ľubovoľných tvarov – srdiečko, trojuholník, krúžok. Postačí vám na to tkanina na čajové vrecúška z lekárne či obchodu s kreatívnymi potrebami, nožnice, ihla, nitka a trošku trpezlivosti. Takéto vlastnoručne vyrobené vrecúška sú veľmi milé a aj vďačné trebárs ako darček.

levanduľový čaj

Kozmetika

Levanduľa má svoje pevné miesto aj v kozmetike. Jej upokojujúce a relaxačné účinky platia totiž aj na pokožku. Doma si jednoducho vyrobíte soľ do kúpeľa či levanduľový olej. Postačí vám zaváraninová fľaša čerstvé levanduľové kvety a vybraná ingrediencia.

Olej pripravíme nasledovne: naplníme fľašu hlavičkami s kvetmi a zalejeme doplna olejom. Použiť môžeme ľubovoľný za studena lisovaný olej. Necháme odpočívať a svetlom mieste minimálne 10 týždňov.

Soľ pripravíme podobne akurát budeme čerstvé kvety prekladať soľou. Nasypeme hrsť kvetov a zasypeme soľou. Takto budeme vo vrstvení pokračovať až kým nebudeme mať fľašu plnú. Odporúčame použiť hrubozrnnú morskú soľ. Výsledok bude efektnejší. Už po mesiaci si môžete vlastnou levanduľovou soľou spríjemniť kúpeľ.

Proti moliam a do šatníka

Levanduľa je známa aj ako odpudzovač škodcov, stačí sušené kvety v plátennom vrecúšku umiestniť do šatníka a okrem príjemnej vône sa postará aj o ochranu šatstva pred moľami.

Vrecúško na pokojný spánok

V plátennom vrecúšku si môžete levanduľu umiestniť aj pod vankúš pre pokojnejší spánok. Dokonca aj bábätká túto vôňu milujú a pôsobí na ne utišujúco.

môžete levanduľu umiestniť aj pod vankúš
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
3 logopedické hry na rozvoj reči
3 logopedické hry na rozvoj reči, ktoré budú baviť aj dospelákov