Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /data/f/5/f54ba790-1e96-4d9f-a47e-b17dbaa73889/kondelamagazine.com/web/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303
Nakoľko ovládate etiketu internetu? | Kondela Magazín
etiketa na interente

Nakoľko ovládate etiketu internetu?

Používanie internetu majú v dnešnej dobe, takpovediac v malíčku, aj malé deti. Cenovo dostupné smartfóny a spoľahlivé Wi-Fi rozšírili používanie internetu po celom svete a umožnili takmer neustále pripojenie. Zároveň tým však vyvolali nové otázky o ochrane súkromia a o tom, ako kontrolovať obsah, ktorý ľudia pridávajú. Aby ste si uľahčili jazdu po informačnej diaľnici, vhodné je nasledovať niekoľko pravidiel. Viete o aké ide?

Nekričte!

Ak zverejníme popis alebo komentár napísaný veľkými písmenami, je to akoby sme kričali na obrazovku. Klávesnica caps lock je vo svete internetu považovaná za pomyselnú barlu pre nahnevaných používateľov. Jednoducho povedané, AK CHCETE BYŤ VIDITEĽNÍ, TOTO NIE JE NAJLEPŠÍ SPÔSOB!

Overte si zdroje

Na internete môže každý písať o čomkoľvek a často je pre nás veľmi ťažké rozlíšiť, či je to pravda alebo nie. Hranica medzi webovou stránkou legitímnych novín, osobným alebo firemným blogom a stránkou, ktorá publikuje propagandu či falošné správy, býva veľmi tenká. Uistite sa, že viete, odkiaľ príbeh pochádza, skôr ako ho zazdieľate.

Preverte si dátumy

Už ste niekedy videli nekrológ známej osoby na sociálnych sieťach a pomysleli ste si: „Nezomrel náhodou pred niekoľkými rokmi? Nie ste v tom sami. Staré spravodajské príbehy, šíriace sa na sociálnych sieťach dlho po dátume ich zverejnenia, sa stali zvláštnou súčasťou virtuálneho sveta. Mnohé z príbehov sú neškodné, avšak niektoré predstavujú šírenie dezinformácií.

Nenávistné prejavy stále zostanú nenávistnými

Zatiaľ čo v USA sú prípady nenávistných prejavov často chránené prvým dodatkom, iné krajiny majú prísnejšiu legislatívu. Trestný zákonník Kanady napríklad uvádza, že každá osoba, ktorá na akomkoľvek verejnom mieste podnecuje nenávisť voči akejkoľvek skupine, môže čeliť až dvojročnému väzeniu. Pamätajte, že negatívne vyjadrenia či vyhrážky na dôvere jednoznačne nepridajú a môžu smerovať k rôznym sankciám.

Intímne zábery iných ľudí si nechajte pre seba

Nezdieľajte intímne zábery inej osoby bez jej súhlasu. Zverejnenia intímnych alebo kompromitujúcich fotografií bývalých partnerov či partneriek online bez súhlasu môže mať za následok aj rôzne trestné oznámenia.

Rešpektujte zmluvné podmienky stránky, na ktorú uverejňujete príspevky

Podmienky služby sú právne záväzné domáce pravidlá, ktoré upravujú používanie akéhokoľvek online produktu alebo služby. Môžu zahŕňať zákazy nenávistných prejavov, ohovárania, posielania spamu alebo, v prípade veľkých zdieľaných sietí, sťahovanie veľkých súborov. Rešpektujte ich alebo aspoň teoreticky čeľte zákazu.

Nebuďte gramatickým policajtom

Skúste odolať pokušeniu opraviť pravopis a gramatiku cudzích ľudí na internete. Gramatické elitárstvo funguje tak, že sociálne vylučuje ostatných na základe triedy, vzdelania alebo zamestnania. Preto nie je vhodné vylúčiť ľudí z konverzácie kvôli tomu, že nepoznajú alebo nechápu pravidlá gramatiky.

Dávajte si pozor na lekárske rady cez online svet

Stále viac ľudí siaha po radách „doktora Google“ a hľadá si riešenia či diagnózy na svoje choroby a zranenia. Analýza z roku 2016 od The Independent zistila, že niektoré z najčastejšie zdieľaných zdravotných informácií na internete sú falošné – púpavy môžu byť dobré v šaláte, ale nevyliečia rakovinu. Ak si hľadáte svoje príznaky, vyberte si dôveryhodné stránky.

Opýtajte sa pred zverejnením príspevku

Určite aj vy vlastníte fotografiu z detstva, ktorú by ste najradšej už nikdy nevideli. Teraz si predstavte, že táto fotografia je nonstop viditeľná pre všetkých priateľov. Malé deti sú v otázkach internetu čoraz viac doma a nie vždy sa im páči, keď rodičia zdieľajú ich obrázky online. Skúste sa preto opýtať detí vo veku šesť a viac, čo nechcú a čo si naopak želajú zverejňovať na sociálnych sieťach.

Nešírte fámy

Pred zdieľaním istého názoru alebo domnienky na sociálnych médiách skontrolujte stránky overujúce fakty, aby ste zistili, či má príbeh nejaký skutočný základ. Nekontrolované šírenie klebiet môže mať za následok dezinformácie, ktoré vyvolávajú paniku a strach v reálnom živote. Falošné správy a online fámy môžu mať zničujúci dopad na skutočných ľudí, takže pred zdieľaním najskôr premýšľajte.

Neprisvojujte si materiál, ktorý je chránený autorstvom

Ak zdieľate niečie dielo na sociálnych sieťach bez jeho súhlasu a bez uvedenia pôvodného autora, možno porušujete zákon. Každé „pôvodné dielo“ zverejnené online alebo inde v hmotnej podobe, automaticky podlieha autorským právam hneď po zverejnení.

overte si zdroje
0 0 hlasov
Hodnotenie článku