Dáte si výdatný zelený guláš?

Dáte si výdatný zelený guláš?

Kotlíkové guláše milujeme od nepamäti. Sú súčasťou našich záhradných stretnutí, opekačiek či pobytov na chatách. Dokonca sa každoročne konajú aj mnohé festivaly a súťaže vo varení tejto dobroty. Najčastejšie sa pripravuje z dobrej diviny alebo hovädzieho mäsa spolu so zeleninou, korením, paprikou či cibuľou. Zo sveta k nám prichádzajú ďalšie trendy, ktoré neobišli ani toto – na pohľad tradičné jedlo. Počuli ste už o zelenom guláši?

Pripraviť si túto zaujímavosť si vyžaduje menšiu dávku trpezlivosti aj ochoty zohnať si tie správne prísady. Ide však o kreatívny recept, ako oživiť nudné večere a ozvláštniť varenie s priateľmi pod holým nebom. Tento zelený guláš je pomerne rýchlo hotový. Stačí nám na to približne dvadsať minút. Navyše je lahodný, vyvážený aj výživný. Dokonca sa nemusíme báť nechať ho v chladničke pár dní, pretože aj takto naberá na chuti. Výborne tiež môže poslúžiť ako príloha k väčšiemu grilovanému jedlu. Aké sú nosné ingrediencie, ktoré potrebujeme na prípravu tohto gulášu? V prvom rade je to biela fazuľa, chorizo a paradajkový pretlak.

Čo je chorizo?

Chorizo (číta sa ako „čorizo“) je tradičná údenina španielskeho pôvodu, ktorú milujú ľudia po celom svete. Ide vlastne o salámu s intenzívnou chuťou, ktorú jej dodáva mäso, paprika a cesnak. Väčšinou je táto saláma sušená a konzumuje sa buď samotná alebo ako príloha k nejakej chuťovke. Aj keď si ju bežne v obchode nekúpime, na internete existujú rôzne e-shopy, kde si túto pochúťku vieme zohnať. Prípadne ju pokojne môžeme nahradiť klobáskou, mletým mäsom alebo inou mäsovou alternatívou.

Bielou k lepšiemu zdraviu

Aj biela fazuľa patrí medzi potraviny, ktoré sú prospešné pre náš organizmus. Pozitívne totiž ovplyvňuje pľúca či pečeň a dobre pôsobí aj na pokožku. Rovnako pomáha regulovať hladinu cukru a cholesterolu v tele a detoxikuje siričitany z tela. Pôsobí harmonicky pri problémoch pri prekyslení organizmu. Biela fazuľa je bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov C, K, B6, železa, draslíka aj zinku. Vyskúšajte tento zaujímavý recept

Potrebujeme:

2 lyžice masla bez soli 2 nasekané šalotky 1 nasekanú papriku zbavenú semienok čajovú lyžičku jemnej morskej soli 142 gramov čerstvého choriza alebo inej klobásy bez obalu 1 plechovku paradajkovej pasty alebo paradajkového pretlaku 2 plechovky bielej fazule alebo cíceru hrsť výdatnej zeleniny ako špenát, kel alebo iné uvarené cestoviny, ryža alebo chlieb na servírovanie Postup:

V strednom hrnci roztopíme maslo. Pridáme šalotku, papriku a polovicu čajovej lyžičky soli. Všetko spolu premiešame. Restujeme približne 3 až 5 minút, kým nebude šalotka sklovitá. Potom pridáme chorizo (alebo iný druh klobásky) a paradajkovú pastu alebo pretlak. Pomocou drevenej varešky rozdrobíme chorizo. Varíme ho ďalšie tri minúty, kým nie je hotové a nezačne hnednúť. TIP – Vyskúšať môžete aj sladkú taliansku klobásku doplnenú parmezánom, či jahňaciu s koriandrom a feniklovými semienkami pre exotickejšiu chuť. Ak radi experimentujete a obľubujete štipľavé alternatívy, pokojne môžete pridať aj trochu chilli prášku.

Ďalej do zmesi pridáme fazuľu, polovicu šálky vody a druhú polovicu čajovej lyžičky soli. Hrniec prikryjeme pokrievkou a varíme ďalších desať minút. Potom guláš ochutnáme a podľa potreby ešte pridáme soľ. Zadnou stranou lyžice roztlačíme niekoľko fazúľ, aby sa zmes zahustila. Potom pridáme zeleninu a dusíme ju domäkka. Hotový zelený guláš nalejeme do misiek, do ktorých sme si vopred dali ryžu alebo cestoviny, prípadne podávame s chlebom. Dobrú chuť!

Čo je chorizo
0 0 hlasov
Hodnotenie článku