ako priniesť do domácnosti viac prírodných materiálov

6 tipov, ako priniesť do domácnosti viac prírodných materiálov

Nie je to tak dávno, čo industriálny štýl zažíval veľký boom. Vyzerá skvelo, no po istom čase nám môže začať prekážať jeho chlad – vzhľadový i pocitový. Azda väčšina z nás sa chce doma cítiť útulne, pohodlne a užívať si teplo domova. Či už máte domácnosť zariadenú v industriálnom, alebo inom štýle, prírodné materiály vám pomôžu priniesť toľko vytúžený pocit. Ako na to?

Jedálenský set z masívu

Jedáleň či jedálenský kútik býva často centrom spoločenského diania v domácnosti. Začíname tu deň raňajkami, počas víkendu si pri jedálenskom stole užívame spoločný obed a k večeru tu často trávime čas s rodinou. V mnohých prípadoch je práve jedáleň srdcom domova. Skvelým riešením je okrúhly stôl z dreveného masívu. Vyzerá krásne, teplo a okrúhly tvar vytvára príjemnú pohodu.

Pokojne však môžete dostať viac prírodných materiálov do domácnosti výmenou jedálenských stoličiek. Prírodné drevo je i v tomto prípade skvelou voľbou, ktorá vaše bývanie krásne rozžiari a zútulni. Skúste vyberať medzi stoličkami s oblými tvarmi a menej robustnou konštrukciou.

Jedálenský set z masívu

Odkryte drevené podlahy

Tento tip vie priniesť veľké výsledky najmä v starších domoch či bytoch. Práve tu sa pod kobercami ukrývajú hotové poklady: parkety či iný typ drevenej podlahy. Často bývajú konzervované kobercami, a tak ich môžete objaviť aj po desaťročiach vo veľmi zachovalom stave. Podlahu potom stačí vybrúsiť a mate žiarivú plochu z dreveného masívu, ktorá dodá miestnosti razom pocit tepla a útulnosti.

Samozrejme, ak ste boli zvyknutý na koberec, nemusíte sa ho zbavovať úplne. Skvelým riešením je kúpa sektorového koberca, ktorý umiestnite do centrálnej časti miestnosti. V prípade obývačky to býva v okolí sedačky a konferenčného stolíka, v detskej izbe ho môžete umiestniť ako solitéra do stredu izby a v spálni nahradiť viacerými predložkami z ovčieho rúna v okolí postele.

Skvelé závesy a prehozy

V domácnostiach si dnes chránime súkromie a množstvo slnečných lúčov najmä žalúziami. Ide však o sterilný prvok – biely plech. Čo keby ste žalúzie skúsili nahradiť dlhými textilnými závesmi? Napríklad, v spálni určite oceníte tzv. blackoutové závesy, ktoré prepúšťajú iba minimum svetla. Odporúčame siahnuť po teplejších farbách, ako horčicová, žltá či bordová.

Pokračovať môžete zútulnením tiež ďalších častí nábytku. Napríklad na drevené stoličky pri jedálenskom stole skúste umiestniť podsedáky – či už textilné, alebo z ovčieho rúna. Rovnako na operadle sedačky bude miestnosť príjemne zútulňovať vlnená deka, ktorá počas chladnejších večerov splní funkčnú úlohu.

Prírodné doplnky

Azda najjednoduchším krokom, ako dostať do domácnosti viac prírodných materiálov, je dekorácia. Ako na to? Možností máte skutočne veľa: od misy naplnenej kamienkami, machom, šiškami cez ozdobnú tekvicu až po dekoračné vence zo sušených rastlín. Stávkou na istotu je tiež váza s rezanými kvetmi.

Veľmi obľúbeným doplnkom v domácnostiach je i pegboard. Drevená doska s vyvŕtanými dierami, do ktorých môžete ľubovoľne zapichovať kolíky na poličky. Prípadne na kolíky zavesíte čokoľvek, čo uznáte za vhodné. Na pegboarde tak môžete mať napríklad poukladané črepníčky s kaktusmi, konáriky so šiškami, kamene či malú vázičku s tulipánom.

Prírodné doplnky

Drevená kuchynská linka

Kuchynská linka hrá v každej domácnosti dôležitú rolu. Trávime pri nej veľa času, môže byť prepojená so spoločenskou miestnosťou, zaberá veľkú plochu. Ide tak o kúsok zariadenia, ktorý má výrazný vplyv na to, ako sa doma cítime. Zároveň predstavuje výbornú možnosť, ako zútulniť bývanie prírodným materiálom. Ako?

Čoraz populárnejšími sa stávajú kuchynské linky z masívu s minimálnou povrchovou úpravou – zväčša len ochranný transparentný lak či lazúra. Vďaka nemu drevená kuchynská linka ukazuje krásnu štruktúru dreva a zároveň je vysoko funkčná: ani pri dlhodobom používaní nehrozí znehodnotenie materiálu. Samozrejme, počítajte s vyššou cenou. Je to však kúsok, ktorý si kupujete domov na dlhé roky.

Zelené izbovky

Rastliny, rastliny, rastliny. Rýchly, jednoduchý a efektívny spôsob, ako priniesť domov viac prírodných prvkov. Tu existuje celý rad možností, ako z izboviek vyťažiť maximum. Či už vytvorenie malej džungle so stojanom na črepníky, celej zelenej steny, alebo umiestnenie črepníkov s izbovými rastlinami na parapet.

Pokojne môžete pokračovať aj v kuchyni – vysadením byliniek, ktoré môžete umiestniť do malého skleníčka. Po ktorých izbovkách siahnuť? Skúste sa inšpirovať v našom článku Izbovky ako stvorené pre škandinávsky štýl.

Zelené izbovky
0 0 hlasov
Hodnotenie článku