Čo robiť, aby tulipány vo váze vydržali čo najdlhšie svieže

Čo robiť, aby tulipány vo váze vydržali čo najdlhšie svieže?

Tulipány: krásny farebný symbol jari. Tieto sezónne kvetiny dokážu rozžiariť každé bývanie – ružové, fialové, žlté, červené, biele či oranžové. Skvelo sa s nimi dokážete vyhrať tak, aby sa farebne hodili k zariadeniu domácnosti. Tulipány majú však ťažké hlavičky a krehké stonky, často sa tak stáva, že ovisajú. Máme pre vás 5 tipov, ako udržať tieto krásne kvetiny čo najdlhšie svieže a vzpriamené. Ako na to?

Vyberajte čerstvé tulipány

Cesta za čo najdlhšie vzpriameným tulipánom sa začína už v kvetinárstve či vo vašej záhrade. Hoci môžeme mať nutkanie kúpiť či odrezať už otvorený tulipán, skúste to tentokrát inak. Ak chcete, aby vám kvet vydržal čo najdlhšie čerstvý, vyberajte ešte zatvorený tulipán bez žiadnych známok zhnednutia. Doma sa krásne roztvorí.

Stonky orezávajte pod správnym uhlom

Tulipány dokážu rásť ešte niekoľko dní po zrezaní. Preto je dôležité zrezať stonku našikmo tak, aby dokázala prijať čo najviac živín z vody. Tento krok opakujte každý druhý deň: ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami odrežte približne 2 cm v ostrom uhle, tak aby kvet získal čo najväčšiu plochu v reze.

Okrem toho odporúčame tulipán zbaviť zelených listov, ktoré sú ponorené vo vode. Tie totiž pomerne rýchlo začnú hniť, a tak uvoľňujú baktérie do vody, ktoré urýchlia vädnutie kvetu. Pomôže tiež, keď každý deň budete meniť vodu vo váze.

Tulipány chráňte pred priamymi slnečnými lúčmi

Tulipány, podobne ako slnečnice, hľadajú zdroj svetla a prirodzene sa za ním nakláňajú. Pre zaujímavosť, táto schopnosť sa nazýva fototropizmus. Ak teda chceme tulipány mať vo váze čo najdlhšie vzpriamené, umiestnime ich na miesto s dostatkom svetla. Ale pozor, toto svetlo by malo byť čo najviac rozptýlené.

Pomôže tiež, keď budeme pravidelne otáčať vázu – napríklad vždy, keď máme okolo kvetov cestu, ju môžeme jemne pootočiť. Nájsť tulipánom stanovisko mimo priamych slnečných lúčov im pomôže tiež predĺžiť životnosť kvôli tomu, že tieto kvety nemajú radi príliš teplo.

Zvoľte správnu vázu

Jednoduchý trik, ktorý prinesie veľký výsledok. Tulipány majú mäkšie stonky, ktoré sa rady poddajú. Ak chceme tulipán udržať čo najdlhšie vzpriamený, dosiahneme to aj voľbou správnej vázy. Namiesto širokej a nízkej vázy sa poobzerajme po vysokej nádobe s úzkym hrdlom, ktorá stonkám tulipánov dodá vytúženú podporu.

Prepichnite stonku tulipánu špendlíkom

Tulipány majú duté stonky, a keď ich ponoríte do vázy s vodou, prístup živín do kvetu často zablokujú vzduchové kvetiny ešte v horných častiach stonky. Ako sa tomu vyhnúť? Jednoducho: stačí urobiť špendlíkom či zicherkou malú dierku v stonke tesne pod kvetom. Cez ňu vzduchové bubliny uniknú, a kvety tak budú mať dostatočný prístup k živinám.

Medená minca vo váze

Hovorí sa tiež, že medená minca ponorená na dne vázy dokáže predĺžiť život nielen tulipánu, ale i ostatným rezaným kvetom. Vedecké dôkazy k tejto teórii sú poslabšie, pokojne to však môžete skúsiť a overiť túto hypotézu. Tulipánom rozhodnete neublížite.

Medená minca vo váze
4.3 3 hlasov
Hodnotenie článku