Ako vymaľovať steny

Ako vymaľovať steny

Návod pre úplných začiatočníkov

„Aké jednoduché, veď len vymaľujeme steny, neplánujeme väčšiu prerábku…“ poviete si možno. Dajte si však pozor na to, aby ste v eufórii na niečo nezabudli. Vyhnite sa tiež častým chybám.

Maľovanie stien patrí skutočne medzi tie najjednoduchšie vylepšenia domácnsoti, do ktorých sa pokojne môžete pustiť sami. Predtým, ako sa veselo vrhnete do výberu ideálneho odtieňa a následného „valčekovania“, sústreďte sa na poctivú prípravu.

Akú farbu vybrať?

Máte jasnú predstavu, akú farbu má mať vaša „nová“ stena. Aj keby ste naplánovali len jednoduchý biely náter, pripravte sa na to, že v obchode s farbami bude výber bohatý.

Skutočne, aj odtieňov „obyčajnej“ bielej je viacero. Viacero je aj výrobcov. Čo potom, keď chcete inú farbu, ktorej odtieňov je k dispozícii ešte oveľa viac?

Nechajte si poradiť od skúseného personálu a dajte si namiešať farbu podľa vzorkovníka.

Akú veľkú plochu budete maľovať?

Niektorých ľudí táto otázka v predajni zaskočí. Pripravte sa na ňu a neváhajte doma použiť meter. Odmerajte dĺžku stien, ktoré plánujete maľovať. A vynásobte ju výškou. Jednotlivé plochy zrátajte.

Nezabudnite výsledok vynásobiť dvomi až tromi. Podľa odtieňa pôvodnej steny a následne novej farby budete totiž maľovať miestnosť dvakrát až trikrát. Aj s týmto vám poradí skúsený predajca.

Menej zaujímavé, ale veľmi dôležité

Myslite na doplnky a pomôcky, ktoré budete pri maľovaní steny potrebovať. Každý si predstavuje predovšetkým vysnívanú farbu.

Avšak okrem nej je dôležitý penetračný náter, ktorým steny pripravíte na samotné maľovanie – nanášanie výslednej farby. Vďaka tomuto náteru bude farba na stenách lepšie držať.

Pokiaľ máte v stene dierky po obrazoch alebo rôzne jamky či kazy, budete potrebovať aj tmel a špachtľu. Riaďte sa odporúčaniami na obale. Po vytvrdnutí a zaschnutí tmelu opravené miesta zjemnite brúsnym papierom.

Neváhajte sa opäť s predajcom poradiť, akú hrúbku brúsneho papiera by vám vo vašom prípade odporučil.

Maľovanie izby: Čo budete ešte potrebovať?

Ďalej budete potrebovať ochranné pásky a fólie, prípadne pomôcky na presúvanie ťažkých kusov nábytku.

Nezabudnite na valčeky a štetce. Oplatí sa investovať do kvalitných pomôcok, s ktorými sa vám bude pracovať oveľa lepšie.

Praktická rada: Nový štetec poriadne prečešte a oprášte prstami, aby z neho vypadli uvoľnené vlasy. Ak ste si dopriali kvalitný štetec, ďalšie chĺpky by z neho počas maľovania už na stene nemali zostávať.

Úprava miestnosti pred maľovaním

Zo stien zveste obrazy a ďalšiu výzdobu. Menšie predmety, ako sú napríklad lampy, rôzne stojace dekorácie alebo knihy a elektrospotrebiče presťahujte do inej miestnosti.

Väčšie kusy nábytku presťahujte do stredu miestnosti a prekryte ich ochrannou fóliou. Dostatočne pevnou fóliou alebo papierom prekryte a ochráňte aj podlahu.

Neváhajte využiť príležitosť a pokiaľ sa vám nepáčia staré elektrické zásuvky či vypínače, odstráňte ich. Na to si radšej zavolajte odborníka. Potom, ako vymaľujete a steny uschnú, dajte si namontovať nové.

Maľovanie stien krok za krokom

Miestnosť je pripravená, všetko, čo nechcete zamaľovať či ušpiniť, ste ochránili páskou, fóliou, papierom či presťahovaním.

Steny dôkladne očistite od prachu. Použite na to vysávač s nadstavcom v tvare kefy, prachovku alebo vlhkú handričku. Tú budete prepierať vo vedre s vodou a zakaždým poriadne vyžmýkate.

Začnite penetračným náterom. Nanášajte ho valčekom a dajte si záležať, aby ste nevynechali ani kúsok steny. Poradí vám aj odporúčanie od výrobcu priamo na obale produktu.

Samotné maľovanie začnite od problematických miest – okolo zásuviek, vypínačov, od stropu a podlahy a ďalších miest, ktoré potrebujete farbou „obísť“. Využívajte na to štetce potrebnej hrúbky.

Následné „valčekovanie“ je už úplne jednoduché a užijete si ho pravdepodobne najviac. Opäť sa riaďte odporúčaniami na obale farby. Ďalší náter nanášajte až potom, ako uplynie odporúčaná časová lehota.

Maľovanie stien krok za krokom

0 0 hlasov
Hodnotenie článku