Založte si moderný a efektívny denník

Čo je to journaling?

Založte si moderný a efektívny denník

Hlava plná myšlienok a neurčité pocity… Kmitáte sem a tam, ste vyčerpaní alebo nerozhodní, bojíte sa alebo sa vám zdá, že stagnujete? Začnite sa spoznávať. Tak naozaj.

Journaling je moderný, aktuálne veľmi rozšírený a obľúbený termín. V podstate znamená to isté ako denník. Ukrýva mnoho techník a postupov, takže si niečo určite vyberiete aj pre seba.

Aký je váš zámer?

Chcete si usporiadať život a poctivejšie, prehľadne plánovať? Alebo ste zmietaní emóciami, ktoré by ste najradšej skrotili? Možno túžite napísať knihu, ale inšpirácia chodí nečakane a bolo by fajn postupne si zapisovať nápady…

A čo vaše sny a túžby? Zišiel by sa vám pomocník, ktorý vás bude sprevádzať na ceste za vytúženými cieľmi?

Forma, ktorá vám sadne

Čo vám je bližšie? Starobylá atmosféra, ručne viazaný zápisník, kvalitné pero… Alebo vaša pohodlná, moderná klávesnica? Prípadne uprednostňujete zvukové záznamy?

Takisto si môžete vybrať, či sa budete rozpisovať, alebo vám stačia jednoduché heslá a stručné poznámky.

Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili dobre a využili takú formu zaznamenávania, aká je vám blízka.

Využívate čas efektívne?

Jorunaling vám pomôže zorientovať sa v tom, ako narábate so svojím časom či energiou. Čo robíte zbytočne dlho? Kde nájsť čas na záľuby či stretnutia s priateľmi?

Môžete si dokonca viesť finančný denník, ak ste doteraz márne hľadali dieru, ktorou vám mizli peniaze.

Vďaka poctivému zapisovaniu sa o sebe dozviete množstvo užitočných informácii. Na základe nich si následne viete zorganizovať život tak, aby ste boli spokojnejší.

Emócie pod kontrolou

Mnohí ľudia používajú techniky journalingu na to, aby sa zorientovali vo svojich emóciách. Následne sa dokážu lepšie ovládať, skvalitnia svoje vzťahy, vyhrajú nad strachom, zlozvykmi a podobne.

Postupujú napríklad tak, že si zapisujú situácie, ktoré ich rozladili. Podrobne opíšu, čo cítili. Tieto situácie sa spravidla opakujú. Inými slovami – v podobných situáciách reagujeme podobne. Ak sa vám vaše obvyklé reakcie nepáčia, položte si otázku PREČO. Prečo máte tendenciu zakaždým reagovať týmto spôsobom?

Postupne sa o sebe dozviete veľmi zaujímavé informácie. A dokážete svoje reakcie zmeniť.

Emócie pod kontrolou

Prospešné návyky

Váš osobný denník môže byť sprievodcom, ktorý vás podporí na ceste za vysnívaným JA. Chcete nadobudnúť nový, prospešný návyk? Aj v takom prípade je jorunaling skvelá metóda. Stačí, ak má podobu motivačného „checkboxu“, ktorý bude napríklad súčasťou vášho diára. Priestor, kde si hrdo zaznačíte, že sa vám darí nový návyk dodržiavať.

Buďte spokojnejší

Obľúbenou témou journalingu sú cvičenia vďačnosti. Nájdite si každý deň niekoľko minút na to, aby ste si spomenuli, za čo všetko ste vo svojom živote vďační. Rýchlo prídete na to, že ste nesmierne bohatí a šťastní. Tento pocit sa oplatí udržiavať, však?

Čo by ste odkázali svojmu budúcemu JA?

Veľmi efektívne sú zápisky v podobe listov, ktoré adresujete sebe do budúcnosti. Môžete sa vyrozprávať, posťažovať, ale predovšetkým – máte možnosť položiť si otázku: „Ako by som to urobil, keby som bol múdrejší a skúsenejší?“ Takto jednoducho môžete už teraz podniknúť kvantové skoky vo svojom živote.

Zároveň máte možnosť svoje budúce JA varovať: „Urobil som túto chybu, verím, že ty ju už nezopakuješ.“

Vďaka journalingu môžete získať užitočný nadhľad. Naučíte sa „vidieť za roh“ a plánovať triezvejšie, robiť efektívnejšie rozhodnutia.

Veľmi efektívne sú zápisky v podobe listov, ktoré adresujete sebe do budúcnosti.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku