Bielkový sneh ako z rozprávky

Návod: Bielkový sneh ako z rozprávky?

Vyšľaháte ho takto

Jednou z dôležitých ingrediencií pri pečení je sneh z bielok. Napríklad pri Pavlovej torte či nadýchaných piškótových korpusoch. Na prvý pohľad niečo jednoduché, keď sa však na šľahanie snehu pozrieme detailnejšie, čaká na nás viacero nástrah. Na čo si dať pozor, keď chcete mať bielkový sneh ako z rozprávky?

Pozor na mastnotu. Pomôže aj správny materiál nádoby na šľahanie

Oddeľovanie žĺtkov od bielkov je pre nadýchaný sneh kľúčové. Stačí malý kúsok žĺtku a vyšľahať bielkovú penu môžu byť až nemožné. Preto oddeľujte bielky od žĺtkov v samostatnej nádobe a do nádoby, v ktorej ich budete šľahať, ich pridávajte postupne – keď sú dokonalé.

Okrem žĺtku si dávajte pozor tiež na mastnotu – na metličkách či zachytenú v samostatnej nádobe. Mastnota sa veľmi dobre drží na plaste, preto plastové nádoby pred použitím dôkladne umyte saponátom. Odporúčame však radšej siahnuť po inom materiáli. Napríklad nádoby zo skla, kovu či keramiky sú na šľahanie snehu vhodnejšie.

Aké vajcia sú najlepšie na sneh?

Teplé? Studené? Čerstvé? Už odležané? Poďme na to postupne. Keď oddeľujete bielky od žĺtkov, najlepšie sa vám bude pracovať s vajcami práve vytiahnutými z chladničky. No ak by boli pri samotnom miešaní bielky priveľmi studené, šľahanie sa vám skomplikuje.

Preto bielky oddelené na sneh nechajte aspoň 15 minút odstáť pri izbovej teplote. A čo čerstvosť? Tu platí, že čím čerstvejšie vajcia, tým lepšie. Samozrejme, pri šľahaní snehu zo starších vajec si však dokážete tiež pomôcť: postačí štipka soli či kvapka citrónu.

Akú rýchlosť šľahania zvoliť?

Keď máte nádobu dokonalo odmastenú, rovnako oddelené bielky od žĺtkov, môžete sa pustiť do šľahania. Oprieť sa do toho hneď odzačiatku? Alebo začať s pomalším šľahaním? Prípravu snehu odštartujeme pomalým šľahaním – čím nižší výkon šľahača, tým lepšie. Na nízkom výkone šľahajte dovtedy, kým nezačne vznikať pena. Potom pridajte otáčky a vyšľahajte krásny nadýchaný sneh. Dokonalý sneh máte vtedy, keď metličky šľahača vytiahnete z nádoby a pri vyťahovaní vytvoria „obrátené cencúle“, ktoré ostanú hrdo stáť.

Kondela tip: Naplánujte si pečenie tak, aby ste sneh po vyšľahaní okamžite spracovali. Ak by ste ho nechali stáť pri izbovej teplote, veľmi rýchlo by začala strácať svoje vlastnosti: začal by rednúť až by postupne zvodnatel. Pri zapracovaní do cesta tiež pracujte nežne a opatrne, tak získate najlepší výsledok.

Naplánujte si pečenie tak, aby ste sneh po vyšľahaní okamžite spracovali.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku