6 viet, ktoré by sme mali hovoriť deťom

6 viet, ktoré by sme mali hovoriť deťom

Od detí máme často vysoké očakávania, sústredíme sa viac na výsledok ako cestu, viac ich usmerňujeme ako chválime, radšej si poscrollujeme sociálne siete, ako by sme mali 3 minúty spoločne kresliť obrázok. Byť rodičom je náročné. Byť dieťaťom je ešte ťažšie. Existuje však účinný spôsob, ako dodať svojmu dieťaťu zdravé sebavedomie, pocit, že je milované, že dôležitejšia je snaha ako výsledok. Ako na to? Skúste mu povedať vo vhodnej chvíli niektorú z týchto viet. Pre dieťa bude mať cenu zlata.

Mám ťa rád/Ľúbim ťa/Záleží mi na tebe

Každý túži byť bezpodmienečne milovaný. Práve slovo „bezpodmienečne“ je nesmierne dôležité. Slová lásky by mali prichádzať nielen v chvíľach šťastia, radosti, spokojnosti, ale aj vtedy, keď sa dieťaťu nedarí, je smutné alebo sklamané. Rodina žije z lásky, a hoci atmosféra lásky doma panuje, je na mieste ju pomenovať aj slovami. Slovami: Mám ťa rád, ľúbim ťa, záleží mi na tebe. Pre človeka je zásadné, keď má rád sám seba – až vtedy dokáže ľúbiť aj iných. Neváhajte preto svojim deťom vysloviť toto vyznanie vždy, keď máme chuť či pocit, že sa hodí.

Som rád, že môžeme byť spolu

Ako by ste sa cítili niekde, kde máte pocit, že ste na obtiaž? Že len zavadziate a bez vás by to bolo jednoduchšie? Najradšej by ste sa zbalili a odišli preč. Deti sú s týmto pocitom často konfrontované, aj keď ich rodičia majú radi. Stačí, že sú pohltení povinnosťami o domácnosť či majú za sebou zlý deň v práci a sú na syna či dcéru nevrlí. Iste, aj to sa stáva. Ak sa to však stane, je na mieste – čím skôr, tým lepšie – to napraviť. Je správne povedať: „Som rád/rada, že môžeme spolu tráviť čas.“ A keď to doplníte aj absolútnym sústredením sa na chvíle, ktoré s ratolesťou trávite, dieťa to nesmierne ocení.

Tvoja snaha je skvelá

Orientácia na výsledky prináša viac nepríjemností ako radostí. Nielen pre rodiča, ale najmä pre samotné dieťa. Keď dieťa robí všetko, čo je v jeho silách – každé má predsa iné predispozície, schopnosti, zručnosti –, výsledok sa mu nevydarí, samo je smutné a ešte mu do toho rodič povie, že je nespokojný, aká bude asi jeho motivácia? Nulová. Navyše, keď sa slová výčitky budú objavovať častejšie, príde aj pocit zlyhania a dieťa uverí, že v danej činnosti nie je dobré. Namiesto hodnotenia výsledkov je vhodnejším riešením dieťa za snahu pochváliť. „Ako krásne si snažila. Síce to tentokrát úplne podľa predstáv nevyšlo, no nabudúce to bude zase o kus lepšie. Mám radosť, že sa nevzdávaš.“

Verím, že to zvládneš úplne sám

Rodičov často hnevá, keď si deti vyžadujú ich asistenciu pri množstve činností – od obliekania ponožiek cez kŕmenie lyžicou až po ustielanie postele. Často je to však o tom, že nemali dostatok trpezlivosti, aby svojej ratolesti ukázali ako na to a prejavili dôveru v jej schopnosti. Obliecť si ponožku, keď ste to ešte nikdy predtým nerobili, nie je nič jednoduché. Skúste nabudúce povedať: „Verím, že to zvládneš úplne sám. Sadnem si tu k tebe, a keď budeš potrebovať pomoc, rada ti pomôžem.“ A najlepšia pomoc bude vo forme rady a nekonečnej trpezlivosti. Pokojne seďte spolu na posteli aj 10 minút, kým si dieťa neoblečie ponožku samo. Ten pocit, ktorý potom zažije, mu dodá neuveriteľné sebavedomie.

Môžeš byť tým, čím len chceš

„Ja by som chcel byť zametacie autíčko.“ Samozrejme, môžeš byť tým, čím len chceš. A pustite sa do zostrojovania kostýmu zametacieho autíčka. Práve viera v schopnosti svojho dieťaťa mu dodá sebadôveru do ďalšieho života. Môžeš byť tým, čím len chceš. Verím, že to zvládneš, ale budeš musieť byť trpezlivá a snažiť sa. Môžeš však počítať s mojou pomocou. Tieto slová sú nesmierne dôležitým krokom, aby si dokázalo dieťa plniť svoje sny. Stačí sa nevzdať a vytrvať, skôr či neskôr dosiahne to, čo chce. Pokojne môže byť i kozmonautom.

Ako by si dnes chcel tráviť deň?

„Ako by si chcel tráviť dnešný deň?“ Slová, ktoré majú pre dieťa zvláštnu moc: uvedomí si, že má silu rozhodnúť o tom, čo bude robiť. A nielen, čo bude robiť, ale aj aký život bude mať. Čím väčšie bude, tým viac rozhodnutí o svojom smerovaní bude robiť. Učiť ho k tomu už od útleho veku je dôležité. No najmä, vyjadríme mu tak rešpekt a záujem o jeho osobnosť, o jeho záľuby. Vás to nič nestojí a pre dieťa je to obrovské gesto. Skúste to.

Ako by si dnes chcel tráviť deň
5 1 vote
Hodnotenie článku