Sú detoxikačné kúry účinné?

Sú detoxikačné kúry účinné, alebo zvládne telo detox samo?

Vo vzduchu cítiť jar, príroda sa prebúdza a strany magazínov začínajú plniť články o detoxikácii. Do leta je to predsa len chvíľa a pre očarujúce telo v plavkách či proti jarnej únave treba začať robiť už niečo teraz. Odkyslenie organizmu, pohár vody s citrónom nalačno, týždne pitia iba ovocných štiav, zelený jačmeň, jablčný ocot. Na internete nájdete kvantá „osvedčených receptov na detox“. Ako je to však v skutočnosti? Naozaj potrebuje ľudské telo s detoxom pomôcť?

Radikálne detoxikačné kúry môžu ublížiť

Stravovanie a zdravie sa týka každého z nás. To je dôvod, pre ktorý sa o túto tému – aspoň minimálne – zaujímajú všetci. A keď sa k niečomu vyjadrujú všetci, nielen odborníci na danú tému, v diskusii sa objaví mnoho mýtov, poloprávd či lží. Aj detoxikácia je jednou z nich. Či už ide o nevedomé šírenie nepravdivých informácií alebo vedomé za účelom zisku z predaja detoxikačných kúr, deje sa to. Zdravé telo nepotrebuje pri detoxikácii pomoc v podobe radikálneho detoxu.

Práve naopak, ak je mu dlhodobo vystavené, táto „očista“ môže spôsobiť zdravotné problémy. Napríklad dlhodobé pitie ovocných štiav, ktorými sa počas kúry nahradí všetka ostatná strava. Čo sa v takomto prípade deje s našim telom? V prvom rade trpí pečeň, jeden z hlavných filtračných orgánov. Ovocné šťavy obsahujú vysoké množstvo fruktózy, teda ovocného cukru, ktorý pre pečeň predstavuje záťaž. Zároveň jedálniček založený iba na ovocných šťavách je chudobný na bielkoviny a v dôsledku ich nedostatku nedokáže pečeň pracovať správne.

Riziko predstavuje tiež dlhodobé pitie detoxikačných čajov. Tie majú zväčša hlavnú zložku s močopudným účinkom, vďaka ktorej sa telo rýchlejšie odvodňuje. Hoci by takáto kúra mala očisťovať, pri dlhodobom pití detoxikačného čaju môže dôjsť k narušeniu črevnej mikroflóry, ktorá je dôležitá nielen pre správne trávenie, ale tiež pre našu imunitu. Ak však detoxikačné kúry nie sú veľmi radikálne a dlhodobé, pre zdravé telo by nemali predstavovať žiadne riziko, no zároveň neprinášajú ani žiadne zázračné zlepšenie prirodzenej detoxikácie. Takou je napríklad pitie zeleného jačmeňu či pohára citrónovej vody nalačno.

Zdravé telo zvládne detoxikovať samo

Ako teda účinne detoxikovať? Nechajte to na vaše telo. Ľudský organizmus totiž prostredníctvom pečene, obličiek, ale tiež kože detoxikuje neustále. Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni, celý rok, celý život. Existuje však účinný spôsob, ako organizmu pomôcť s detoxom: prijímať čo najmenej nepotrebných či škodlivých látok, ktoré mu dávajú najviac zabrať. Najlepším receptom je teda vyvážený jedálniček.

Aj tu však platí, že extrémna zmena zo dňa na deň predstavuje pre telo riziko. Ak sa z hodiny na hodinu rozhodnete obmedziť takmer na nulu príjem tukov a sacharidov a konzumovať potraviny s vysokým obsahom bielkovín, tento krok tiež predstavuje nebezpečenstvo. Tuky aj sacharidy sú pre naše telo a jeho správny chod rovnako dôležité ako bielkoviny. Ich vyradenie z jedálnička skôr či neskôr prinesie zdravotné komplikácie. Čo teda jesť?

Zmeňte svoj súčasný jedálniček

Najvhodnejším riešením podľa Karolíny Fourovej, českej odborníčky na výživu, je začať so zmenami v našom už existujúcom jedálničku. Vďaka tomuto kroku budete jesť zdravo, príjemne a nepôjde o žiadnu radikálnu diétu, s ktorou vydržíte fungovať iba krátkodobo. Kde začať? Napríklad v obmedzení mäsa, to pokojne stačí konzumovať 2 – 3-krát týždenne. A čo ostatné dni? Mäso skúste nahradiť strukovinami – šošovica, fazuľa, cícer, hrach.


Do jedálnička tiež zaraďte viac rýb, ktoré sú zdrojom „déčka“ a rovnako aj zdravých omega 3 mastných kyselín. Samozrejmosťou by mal byť dostatočný príjem ovocia a zeleniny v akejkoľvek forme a akéhokoľvek druhu. Vynechávať nemusíte ani chlieb, domáci kváskový (ražný, pšenično-ražný) chlieb je totiž skvelým zdrojom vlákniny.

Ďalšou dôležitou zložkou jedálnička by mali byť kyslomliečne výrobky – kefír, acidofilné mlieko, jogurty, tvaroh či zakysanka. Tu nájdeme laktobacily potrebné pre správne fungovanie tráviaceho traktu, ktoré pozitívne vplývajú tiež na mikroflóru v črevách. Na raňajky je tak skvelým tipom musli s bielym jogurtom či banánové smoothie z acidka.

Pri stravovaní by sme nemali poznať slovo „hriech“

A čo dezerty? Ak chceme mať zdravý vzťah k jedlu, nemalo by byť v našom jedálničku žiadna potravina tabu. Len niektoré z nich by sme mali konzumovať menej a menej často. Napríklad cukor. Ani dezerty by tak nemali byť hriechom, pokojne si pripravte domácu bábovku, koláč či keksy, kde použijete menej cukru.

Dopriať si môžete aj hamburger z fastfoodu: ak to bude raz za týždeň a po zvyšok týždňa budete dodržiavať vyváženú stravu, telo to zvládne. Problém by nastal, ak by ste burgre začali konzumovať denne. Ak chcete pomôcť telu účinnejšie detoxikovať, receptom nie sú radikálne kúry, ale vyvážený jedálniček a zdravý vzťah k jedlu. Ide o dlhodobé riešenie, s ktorým budete spokojný.

Ak chceme mať zdravý vzťah k jedlu, nemalo by byť v našom jedálničku žiadna potravina tabu.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku