Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /data/f/5/f54ba790-1e96-4d9f-a47e-b17dbaa73889/kondelamagazine.com/web/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303
V prírode s deťmi | Kondela Magazín
Vyskúšajte týchto 5 náučných aktivít

V prírode s deťmi

Vyskúšajte týchto 5 náučných aktivít

Je úplne bežné, že deti nebaví „obyčajná prechádzka“. Preto je vítané si potulky prírodou všelijako spestriť. Hravou formou sa tak naučíte veľa nového a prejdete prekvapivo ďaleko. Bez povzdychov a sťažností.

Rozpoznávanie a lisovanie kvetov

Vezmite si so sebou detský lis na kvety alebo knihu a pijavý papier. Pokiaľ nepoznáte jednotlivé rastliny, môžete využiť aplikácie, ktoré vám ich pomôžu pomenovať na základe fotografie.

Na lisovanie sú vhodné skôr poddajné drobné kvety, tenké listy a stonky. Sedmokrásky, fialky, nevädze, kúkoľ, ďatelinové listy, listy rebríčka, rozličné trávy, sirôtky, divé maky…

Naopak, nevhodné na lisovanie sú tulipány, narcisy, ťažko sa lisujú aj púpavy, modrice či ruže.

Rastliny na lisovanie vkladáme medzi pijavé papiere a zaťažíme ich len mierne, aby sme nenarušili ich pletivá. V takom prípade by nepekne sčerneli.

Po niekoľkých dňoch môžu deti vylisovanými kvetmi zdobiť pohľadnice, záložky do knihy alebo si vytvoriť vlastný herbár.

Rozpoznávanie a lisovanie kvetov

Obal z vajec: Ideálna pomôcka pre malých bádateľov

Využite starý obal z vajec. Jednotlivé priehradky poslúžia ako priečinky pre vzácne vzorky malých výskumníkov.

Dohodnite sa s deťmi, že do každej vaječnej priehradky vložia iný prírodný materiál: šišku, kameň, mach, kvet, plod (šípku, orech, žaluď, bukvicu, gaštan…), list, hlinu, piesok…

Alebo si môžu deti vytvárať svoju zbierku rôznych kamienkov, kvetov či lístkov.

Spoločne sa o nich rozprávajte: Čo je zo živej a čo z neživej prírody? Ako vznikol kameň, ako kvet? Čo sa stane so semienkom, kde sa darí machom a kto sa živí žaluďmi a kto semenami šišiek?

Ďalekohľad z toaletných roliek

Vyrobte si s deťmi doma ďalekohľady z roliek od toaletného papiera. Môžu si ich ozdobiť podľa vlastnej fantázie: farbičkami, nálepkami alebo pestrými páskami. Dve rolky spojte pomocou lepu a pásikov kartónu či výkresu.

Vysvetlite deťom, že takýto ďalekohľad síce vzdialený obraz nepriblíži, ale pomôže im sústrediť sa na to, čo ich najviac zaujíma.

Takto sa deti môžu sústrediť na pozorovanie prírody „po častiach“ a vy získate vzácne informácie o tom, čo vaše ratolesti považujú za najhodnejšie ich pozornosti.

Pomôžte zvieratkám vyčistiť les

Prečítajte alebo vymyslite rozprávku o tom, ako sa zvieratka tešia z krásnej prírody v lese, pri jazere či bystrinke. S odpadkami, ktoré im tam nechávajú ľudia, si však nevedia rady.

Zoberte si so sebou na prechádzku vrece a nezabudnite na rukavice. Namiesto húb môžete hľadať drobné odpadky. Zbierajte ich spoločne do vreca (alebo viacerých pre vytriedenie), rozprávajte sa o materiáloch a o tom, ako dlho by trvalo, kým by sa v prírode rozložili.

Náš tip: Pripravte si doma prehľadnú tabuľku o tom, ako dlho sa rozkladajú jednotlivé materiály. Informácie dnes poľahky nájdete na internete. Túto tabuľku môžete mať so sebou a spolu s deťmi s ňou vonku pracujte.

Maľovanie prírodnými farbami

Vyberte sa do záhrady alebo do voľnej prírody, kde si nazbierate lupene kvetov a listy bylín. Môžete využiť aj opadané lístie alebo lesné plody.

Podľa farieb ich doma rozdeľte napríklad do zaváraninových pohárov, zalejte vriacou vodou a nechajte nejaký čas lúhovať. Môžete experimentovať aj s citrónovou šťavou a jednotlivé odtiene zjemniť. Po vychladnutí preceďte, vytiahnite štetce, papiere a užite si maľovanie.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku