Päť tipov pre mamy

Päť tipov pre mamy, ako sa lepšie zblížiť s dcérou

Vzťah matky a dcéry je jeden z najkrajších vzťahov, ktoré si počas života budujeme. Niekedy však táto cesta poznávania či pochopenia býva náročná – hlavne počas dospievania, a často sa toto jedinečné puto začne pomaly pretrhávať. Čo robiť, aby sa mama a dcéra stali bližšími?

Pre takmer každú mamu je vzťah s dcérou niečo, čo sa hlboko dotýka jej srdca. Často býva popri mnohých aktivitách či stresových vypätiach veľmi náročné zakaždým naplniť dcérine potreby. Existujú však spôsoby, ako popracovať na tomto vzťahu a otvárať priestory, aby sa obe strany cítili komfortnejšie každým priblížením.

Buďte otvorená

Jednou z najväčších potrieb vo vzťahoch je byť pochopený a vypočutý. Keď sa vaša dcéra otvára a zdieľa s vami svoje trápenia či chyby, buďte otvorená a neodsudzujte. Práve naopak, pýtajte sa a dovoľte jej, aby sa poučila z vlastných omylov a skúseností, aj keď nie ste nadšená okolnosťami.

Stojte na jej strane

Aj keď to niekedy býva veľmi náročné, buďte naklonená na jej strane tak často, ako to bude možné. Ak veríte, že vám skutočne povedala pravdu, potrebuje po svojom boku niekoho, komu na nej záleží a dodá jej istotu. Na svete je veľa ľudí, ktorý sa môžu hrať na dokonalých a neustále bojovať za svoju pravdu. Dodajte jej pocit sily a podpory.

Precvičte si reflexné počúvanie

V jednoduchosti to znamená, že venujete osobitnú pozornosť obsahu a pocitom, ktoré vaša dcéra vyjadruje, keď rozpráva. Dajte jej preto najavo, že sa jej snažíte porozumieť. Ukážte jej, že počúvate a vopred nenastavujete svoje myslenie na negatívnu odpoveď.

Nechajte ju učiť vás

Zatiaľ čo úloha mamy môže byť o vedení a učení, keď sa vaša dcéra stane dospelou, je dôležité, aby ste jej umožnili zdieľať vedomosti spolu s vami. Buďte otvorené tomu, aby ste sa od svojej dcéry naučili nové veci. Aby ste jej pripomenuli, že ste v obojsmernom vzťahu a nie len v takom, v ktorom ju formujete.

Dajte jej priestor

Každé spojenie si vyžaduje občas menší oddych. Ak nikdy netrávite čas oddelene, možno nebudete schopné oceniť spoločne strávený čas. Ak si na pár dní alebo týždňov dáte pauzu od vzájomného stretávania sa alebo rozprávania, môže vám to pomôcť, aby sa čas, kedy sa znova spojíte, stal ešte lepším a vzácnejším.

Každé spojenie si vyžaduje občas menší oddych
0 0 hlasov
Hodnotenie článku