kedy je prospešná a kedy škodí?

Káva naša milovaná – kedy je prospešná a kedy škodí?

Ťažké rána, úmorné večery aj príjemné posedenia. Aj s týmito momentmi sa nám spája pitie kávy. Stala sa našim rituálom a často prichádza ako záchrankyňa, keď sme unavení a potrebujeme pomyselne dobiť baterky. Mnohí svetoví odborníci a znalci sa zhodujú, že kávu by sme si pokojne mali dopriať aj niekoľkokrát do dňa. Vieme však, v čom je pre nás kofeín, ktorý sa v káve ukrýva, prospešný?

Kedy sa začalo prvé kávové dobrodružstvo?

Káva je tu s nami už odpradávna. Vždy však nebola uctievanou pochutinou a dokonca ju kedysi nazývali diablov nápoj. Prvé kávové bobule boli objavené skôr, ako sa vôbec vedelo, na čo presne slúžia. História nám siaha až do ďalekej Etiópie v 9. storočí. V tom čase objavil prvé kávové bobuľky pastier kôz Haldi. Kozy, ktoré pásol začali požierať akýsi zvláštny červený krík a boli potom nezvyčajne čulé. Ohromený týmto úkazom bobule vzal miestnym mníchom, ktorí začali s experimentmi. Neskôr tak uzrela svetlo prvá káva. Dnes patrí po rope medzi druhú plodinu na svete, s ktorou sa najaktívnejšie obchoduje.

Aróma, ktorú pozná každý

Aj keď ju nepijeme úplne všetci na svete, jej vôňu si nikdy nepomýlime. Nezameniteľná chuť či aróma postupne zmenila pohľad ľudí na pitie kávy. Vône čerstvo pražených zŕn nás lákajú od samých začiatkov jej spracovávania. Pravdou je, že káva obsahuje mnoho látok a antioxidantov, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité, ako napríklad celý rad vitamínov B, kyselinu listovú, draslík, horčík či mangán. Množstvo týchto látok nie je veľké, každou šálkou naviac sa však zvyšuje.

Kofeín – strašiak alebo prospešný stimulant?

Pravdou je, že kofeín sa nenachádza len v káve, ale aj v rôznych ďalších nápojoch či potravinách. Nájdeme ho v čajoch, čokoláde či energetických a sladkých drinkoch. Najviac sa však spája práve s kávou, kde je obsiahnutý v najvyššej možnej miere. Pri čítaní odborných článkov sa často stretávame s názorom, že kofeín má pre ľudské telo mnoho negatívnych účinkov. Aj tu však treba vychádzať z faktov, ktoré sú overené a dodržiavať určité pravidlá. Vo všeobecnosti je známe, že kofeín má pre človeka prospešné stimulačné účinky, vďaka ktorým sa zvyšuje vitálnosť dôležitých orgánov. Pomáha zlepšovať mozgové funkcie aj zvyšovať metabolizmus. Platí však pravidlo, že by sme nemali prekročiť hranicu 350 až 400 miligramov kofeínu za daný deň. Správnou mierou tak nič nepokazíme!

Kofeín – strašiak alebo prospešný stimulant?

Pozor na závislosť

Veľký pozor by sme si mali dať na nechcenú závislosť, ktorá patrí medzi nežiaduce účinky. Pri dennej konzumácii sa môže rozrastať tolerancia na účinky kofeínu. Medzi abstinenčné príznaky patrí únava, bolesti hlavy či podráždenosť, ktoré sa držia aj niekoľko dní. Kávy by sme sa mali vzdať aj keď máme problémy so srdcom či krvným tlakom. Aj keď káva pomáha v prevencii infarktu, pri zdravotných problémoch je skôr škodcom.

Pozitívne účinky kofeínu pre naše telo:

1. Pitie kávy nám dodá energiu a naštartuje činnosť našich mozgových buniek.

Keďže vďaka nej sa do nášho mozgu dostáva dopamín, káva často býva dôvodom, prečo sa cítime veselší a aktívnejší.

2. Ochraňuje našu pečeň.

Podľa výskumov, ak si doprajeme približne štyri šálky kávy denne, znížime si tým riziko cirhózy pečene až o 80%. Tu však platí, že nie je káva ako káva a klasickou zalievanou „neskou“ si zdravie nepredĺžime. Dôraz by sme mali klásť na kvalitu. Odporúčaná je napríklad káva z Etiópie, ktorú pripravujú v miestnych pražiarňach.

3. Pomáha nám s depresiou.

Pretože nám káva posilňuje hormóny v tele, cítime sa lepšie a vyrovnanejšie a preto nás zlá či depresívna nálada opúšťa rýchlejšie. Znižuje tiež pocity úzkosti a je prirodzeným predlžovačom života.

4. Prevencia Parkinsonovej choroby.

Pitie kávy obsahuje aj veľmi zaujímavý bonus. Ak ho spojíme so zdravou životosprávou, môže nám pomôcť predísť tomuto nepríjemnému ochoreniu, ktoré ničí neuróny vytvárajúce dopamín. Okrem toho nám káva pomáha aj v boji s ďalšími ochoreniami, ako je cukrovka či Alzheimer. Aj keď nie je presne jasné, čo stojí za týmito priaznivými účinkami, pravdepodobne ide práve o vplyv činnosti na mozog.

5. Pomáha nám pri spaľovaní tukov.

S pribúdajúcim vekom sa čoraz viac zaoberáme otázkou, ako zrýchliť metabolizmus. S týmto by nám mala pomôcť už jedna šálka kávy, ktorá ho dokáže zrýchliť o 5 až 11%.

Pitie kávy je veľmi špecifickou potrebou a mnoho ľudí ju jednoducho požívať nikdy nebude. Úplne jednoznačnú odpoveď, či je konzumácia tohto moku stopercentne prínosná nevedia zaručene povedať ani vedci. Netreba však zabúdať na to, že aby bola káva pre nás naozaj prospešná, mali by sme ju piť čistú – bez ďalších nezdravých potravín, akými sú cukor či smotana. Tú najlepšiu kávu spoznáme podľa výnimočnej a prenikavej arómy, aj podľa najemno pomletých zrniek. Práve tie je dôležité mlieť pred každým pitím. Aby sme splnili odporúčania, ktoré by nám mali predĺžiť život, skúsme sa vyhýbať instantným kávam alebo takým, ktoré obsahujú mnohé konzervačné látky.

Káva pomáha nám pri spaľovaní tukov
0 0 hlasov
Hodnotenie článku