Objavte účinky mätového čaju

Objavte účinky mätového čaju

Čaj má vo svete svoje nespochybniteľné čestné miesto aj bohatú históriu. Stretávame sa s ním od ranného detstva a dokáže nás osviežiť v horúcom lete aj v chladnej zime. Poznáme jeho rôzne variácie a príchute. Čaj sa v našom živote stal akýmsi rituálom a dokonca v sebe ukrýva aj mnohé prospešné látky, ktoré posilňujú organizmus človeka. Najmä ten mätový. Poznáte jeho výhody?

Aké benefity nám mätový čaj ponúka?

Mäta prieporná je krížencom medzi vodnou mätou a klasickou. Pestuje sa v celej Európe aj v Severnej Amerike. Lístky a koncentrovaný mätový olej sa využívajú na rôzne liečebné účely už od čias starovekého Grécka, Ríma či Egypta. Podľa mnohých výskumov sú oleje aj samotné listy mäty v zdravom množstve prospešné.

Mäta pomáha pri trávení

Vo svete existujú klinické štúdie, ktoré poukazujú na to, že mäta nám skutočne pomáha v procese trávenia, pri problémoch s nevoľnosťou či so syndrómom dráždivého čreva. Podľa Svetového inštitútu zdravia, esenciálne oleje v mäte môžu pomôcť uvoľniť tráviaci systém, čo môže upokojiť bolesti žalúdka a zmierniť zápchu. Mätový olej dokonca poskytuje výhody aj pri liečbe funkčných porúch brucha u detí.

Poskytuje úľavu pri kašli

Šálka mätového čaju pomáha zmierniť nepohodlie v hrdle. Výskumy zistili, že tento čaj má potenciálne výhody pri zmierňovaní symptómov akútnych infekcií dýchacích ciest. Výpary mätového oleja majú dokonca antibakteriálne účinky, ktoré bojujú s patogénmi v dýchacích cestách.

Pomáha zlepšiť myslenie aj sústredenie

Ak nemáte radi kávu a nepijete ani rôzne energetické nápoje s obsahom kofeínu, práve mätový čaj môže byť v tomto prípade dobrou alternatívou a posilniť myseľ. Potrebné je však uistiť sa, že čaj, ktorý si varíme nie je zmiešaný s čiernym alebo zeleným, ktoré kofeín obsahujú. Znížiť tak môžeme nielen duševnú únavu, ale aj ospalosť tela.

Podporuje našu imunitu

To, že vypijeme mätový čaj ešte neznamená, že si už viac nemusíme umývať ruky a chrániť tak svoje zdravie. Šálka pariaceho sa čaju mäty priepornej nám ale môže pomôcť bojovať proti chorobám, keďže má antibakteriálne aj protizápalové vlastnosti.

Pomáha pri bolestiach hlavy

Keď nás bolí hlava, celý svet zrazu stráca význam. Nevieme sa poriadne sústrediť, nič nás nebaví, ani nám nechutí. Aj tu sa na scéne objavuje mätový olej, ktorý je dobrým pomocníkom pri bolestiach hlavy, keďže môže zvýšiť prietok krvi a uvoľniť svaly na čele. Mentol dokonca pomáha v boji s migrénou.

Zmierňuje menštruačné kŕče

Hoci mäta prieporná nie je oficiálnym liekom, môže byť dobrým pomocníkom v boji s menštruačnými kŕčami. Čaj z tejto bylinky má relaxačné a uvoľňujúce vlastnosti, ktoré pomáhajú pri bolestiach brucha.

Prispieva k zdravým a čistým ústam

Mäta sa nenachádza len v čajoch, ale pridáva sa aj do zubných pást, krémov či gélov. Okrem šalvie nám vie pomôcť pri ochoreniach ústnej dutiny a považuje sa za akýsi antiseptický roztok. Nesmieme však zabúdať, že ani prírodné a prospešné účinky mäty nám v boji s vážnejšími chorobami dôležité lieky nahradiť nedokážu. Opatrný treba byť aj pri kombinácii mätových čajov s inými bylinami alebo nápojmi. Pri zdravotných problémoch je dôležité poradiť so svojím lekárom skôr, ako sa mätový čaj stane našim pravidelným spoločníkom.

Prispieva k zdravým a čistým ústam
0 0 hlasov
Hodnotenie článku