Aj na malom balkóne zažijete veľký relax

Aj na malom balkóne zažijete veľký relax

Ako na to?

Viac ako polovica obyvateľov Slovenska žije v mestách. Aj bývanie v bytoch však dokáže priniesť aspoň malý kúsok oddychovej zóny v spojení s prírodou: balkón. Nemusí byť ani veľký na to, aby ste si ho dokázali premeniť na svoju oázu pokoja a pohody. Ako využiť potenciál malých balkónov na maximum? A čo by na nich nemalo chýbať?

Základom je pohodlné sedenie

Aj na úzkom balkóne si dokážete vytvoriť pohodlné sedenie. Ako? Riešení je viacero. Jedným z nich je napríklad set ratanových kresiel s okrúhlym stolíkom. Vďaka opierkam na ruky bude večerné sedenie na balkóne skutočne príjemné. Stolík vám zas umožní dopriať si tu letný obed alebo večerné rozhovory pri víne aj s občerstvením.

Ak je pre vás balkón aj miestom, ktoré by ste radi využívali i prakticky, zaujímavým riešením je multifunkčná lavica. Vďaka úložnému priestoru v spodnej časti sem dokážete odložiť napríklad záhradkárske potreby či zimné topánky. Ak lavicu prisuniete k stene, nebudete potrebovať ani operadlo. V tomto prípade však odporúčame stenu obložiť vankúšmi, bude to pre vás pohodlnejšie.

Vytvorte si dostatok súkromia

K oddychu patrí i dostatok súkromia. Ako ho získať na balkóne? Možností je hneď viacero. Ak sa chcete vyhnúť natiahnutiu plachty na zábradlí, skvelou alternatívou sú závesné črepníky. Či už na zábradlie alebo na stenu. Tie okrem vytvorenia súkromia poslúžia aj ako dekorácia. Stačí do nich vysadiť kvetiny či bylinky – tie môžete zároveň využiť pri varení v kuchyni.

Ďalšou možnosťou sú vyvýšené záhony, ktoré zároveň splnia úlohu vetrolamu počas veternejších dní. V prípade, že máte dostatok trpezlivosti, k zábradliu môžete prisunúť črepník s popínavou rastlinou, napríklad brečtanom. Ten sa po niekoľkých sezónach krásne rozrastie a poskytne vám dostatok súkromia pred okolitým svetom.

Aké rastliny pestovať na balkóne

Univerzálnou voľbou, ktorá poteší svojou nenáročnosťou, sú muškáty. Krásne vyzerajú a zároveň prispejú atmosfére svojou jedinečnou vôňou. Okrem nich však môžete siahnuť po sirôtkach, begóniách, hortenziách, verbenách, sedmokráskach či levanduli. Na balkóne dokážete vypestovať nielen kvety, ale i bylinky či dokonca zeleninu.

Pri voľbe zohľadnite orientáciu svojho balkóna na svetovú stranu. Na južne orientovaných balkónoch sa bude dariť pokojne i rajčinám, uhorky, paprikám, cuketám. Chcete sa dozvedieť viac o tom, aké rastliny pestovať podľa svetovej strany? Prečítajte si náš článok Záhrada na balkóne? Prečo nie!

Myslite aj na večer

Aj letné dni môžu priniesť chladné večery. Počítajte s nimi. Na balkóne tak oceníte teplé deky. Aby ste si skutočne oddýchli, privítate tiež ochranu pred dotieravými komármi. Ako na to? Tu existuje viacero spôsobov. Jedným z nich je do závesných kvetináčov zasadiť bylinky, ktoré fungujú ako prírodný repelent. Takými sú napríklad kocúrnik, medovka či rozmarín.

Ďalšou z možností je lampášik s repelentnou sviečkou. Ten odradí komáre a zároveň vám vytvorí intímne svetlo. Pokojne si však na zábradlie zaveste aj svetelnú reťaz alebo do črepníkov zapichnite solárne lampy. A oáza pokoja a oddychu je na svete.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku