Záhrada na balkóne

Záhrada na balkóne?

Prečo nie!

Bývate v byte a najviac zo všetkého vám chýba záhrada? Ak máte balkón, môžete si svoj malý záhradný kútik aspoň trošku vytvoriť tam. Nie je vôbec ťažké spestriť si balkón kvetinovými záhonmi, vysadiť zeleninu či drobné sezóne ovocie. Dokonca sa môžete odhodlať zasadiť aj ovocné stromy. Niektoré odrody sú na to ako stvorené. Ktoré?

Kvety na balkón

Od jari až do neskorej jesene vám môžu robiť radosť rôzne druhy menších aj väčších kvetov. Veľmi vďačné balkónové kvety sú staré známe muškáty. Nepotrebujú žiadnu extra veľkú starostlivosť a pri pravidelnej zálievke sa vám odvďačia omamnou vôňou a bohatou kvetenou. Vhodné na balkónové pestovanie sú aj sirôtky, verbeny, sedmokrásky či voňavé levandule.

muškáty na balkóne

Dôležitým aspektom pri výsadbe je orientácia balkónu. Aby sa kvietkom darilo, je dôležité vyberať odrody a druh práve podľa nej. Na južných balkónoch sa bude výborne dariť letničkám, svetlomilným kvetom a sukulentom. Na východnej a západnej orientácii balkónu sú podmienky ideálne aj pre popínavé rastliny ako je klematis či vistéria. Ak máte balkón na severnej strane, stavte na zelenú.

Odolné zelené rastliny ako napríklad brečtan, nepotrebujú až tak veľa slnka a so severnou orientáciou nebudú mať žiaden problém. Rovnako však aj krásne modré lobelky, netýkavky a petúnie majú radšej tieň ako priame slnko. Aj okúzľujúca balkónová pani – fuksia dokáže v takýchto podmienkach prekrásne kvitnúť celé mesiace. Navyše, keď sa o ňu budete dobre starať, bude vám robiť radosť svojou krásou dlhé roky.

Úžitková záhrada na balkóne

Ak ste záhradkársky typ, postačí vám pár väčších a menších kvetináčov a pri premyslenom rozmiestnení môžete zožať celkom slušnú balkónovú úrodu. Už dávno sú preč časy, kedy sa na balkóne pestovala maximálne pažítka. V kvalitnom substráte a dostatočne veľkom kvetináči si môžete vypestovať paradajky, baklažány, cukety, reďkovky a na južne orientovanom balkóne dokonca aj papriky. Ak ste viac na ovocie, v črepníku nie je problém dopestovať jahody, čučoriedky, ríbezle aj egreše.

TEMPOtip: Nezabudnite na bylinky! Rozmarín, šalvia, bazalka, medovka či mäta sú naozaj nenáročné na pestovanie a krásne dotvoria farebnú škálu vašej balkónovej záhradky.

bylinky na balkóne

Ovocné stromy na balkóne

Dnes sa nemusíte báť už ani pestovania stromov. Pre pocit zelene postačia odolné ihličnany, treba však myslieť na to, že až tak neobľubujú silné slnenie. V záhradkárskych obchodoch pribúda každoročne množstvo zakrpatených verzií klasických ovocných stromov. Takže ak chcete domáce jabĺčka, čerešne alebo hrušky netreba sa toho vôbec báť. Navyše je u nás stále teplejšie a teplejšie, tak sa vám môže podariť dopestovať aj hrozno, kivi, figy či citrusy.

Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku