O čom sa s deťmi (ne)rozprávať cestou zo škôlky

O čom sa s deťmi (ne)rozprávať cestou zo škôlky

Cesta zo škôlky, to je taká malá slávnosť. Bohužiaľ, nie vždy to tak my, dospelí, vnímame. Ako si ju môžete spoločne s deťmi užiť, a ešte aj pestovať dôverný vzťah?

Čas strávený v škôlke, to je celá večnosť. V detskom svete čas skrátka plynie inou rýchlosťou, ako ten náš. Najmä v prípade, ak si dieťa pobyt v škôlke neužíva. Od rána očakáva tú slávnostnú chvíľu, keď ho odtiaľ vyzdvihnete.

Pripravte sa na tú slávnostnú chvíľu…

Hlava plná myšlienok, povinnosti pred sebou tlačíme a ďalšie za sebou ťaháme…

Vyzdvihnúť potomka zo škôlky, to je často len ďalšia povinnosť k tomu. A pritom, pre toho malého človiečika, je práve toto chvíľa CH, „highlight“ dňa.

Skúsme sa naladiť podobne. Nie sú to povinnosti. Je to stretnutie s osôbkou, ktorá nás miluje, ktorá nás vzrušene očakáva.

Ak sa dá, doprajte si aspoň krátku prechádzku, počas ktorej si vyčistite myseľ.

Nechajte si povinnosti vyfúkať z hlavy a tešte sa na spoločné stretnutie s dieťaťom. Je to významná chvíľa CH! Aj keď sa môže zdať, že sa opakuje denne ako toľko ďalších otravných povinností…

Otvorená náruč

Zabudnite na otázky typu:

Poslúchal si?

Zjedol si všetko?

Spal si?

Nerobil si zle?

Otvorte náruč a šepkajte dieťaťu do uška, ako ste sa naň tešili, ako ho ľúbite.

Konečne sloboda

Niektoré, zvlášť temperamentnejšie deti, sa potrebujú cestou zo škôlky poriadne vyjašiť. Konečne sa vyblázniť bez dozoru. Byť na ihrisku s kamošmi bez toho, aby ich kontrolovali pani učiteľky.

Ak je dieťa skôr introvert, tiež môže túžiť pobudnúť vonku. Pre zmenu – v pokoji, osamote, prípadne len s vami. Dosť bolo detí a nárokov. Vitaj ticho, samota, sloboda…

Niekedy nám je zima, niekedy sa nudíme, opäť myslíme na všetky povinnosti, ktoré nás doma čakajú… Ale čo tak vymyslieť spôsob, ako si pobyt s deťmi vonku spríjemniť? O to pohodovejší bude podvečer doma.

Rozprávajte sa bez hodnotenia

Možno sa dieťa nemá chuť rozprávať o ničom a je to v poriadku. Dôležité je, aby vedelo, že ak prehovorí (o čomkoľvek) bude vypočuté.

Ale ak rozpráva, počúvajte. Jeho rozprávanie doplňte otázkami:

Ako sa ti to páčilo?

Ako si sa pri tom cítil?

Čo ti najviac chutilo?

Ak vám dieťa ukáže kresbičku, neodbite ho strohým: „Pekné.“ Skúmajte ju, pýtajte sa na detaily, dovoľte dieťaťu, aby vám vášnivo rozprávalo o tom, ako sa mu maľovalo, či ho to bavilo, ktoré farby sa mu najviac páčia a podobne.

Čo keď máte vážne zlý deň?

Aj vy máte právo na negatívne pocity. Opíšte, ako sa cítite. Jednoducho a výstižne: Som smutná, unavená, hladná…

A nezabudnite – práve vaše dieťa a veselé spoločné aktivity vám môžu zdvihnúť náladu. Tak to využite namiesto toho, aby ste pokazili popoludnie aj jemu.

práve vaše dieťa a veselé spoločné aktivity vám môžu zdvihnúť náladu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku