Ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé

Ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé

Eufória z nových osušiek rýchlo vypŕchne podobne, ako vôňa pracieho prostriedku alebo ich mäkkosť. Stop, vyskúšajte nasledujúce triky a zabaľte sa do mäkučkej, voňavej osušky každý večer.

Ak používate sušičku, pravdepodobne sa tešíte z mäkkých uterákov. Možno sa rýchlejšie derú, ale to nič, hlavne, že sú príjemné na dotyk. Čo však robiť, aby boli uteráky mäkké aj bez sušičky? A aby sa v sušičke zbytočne neničili?

Ako ošetriť nové uteráky

Vedeli ste, že nové uteráky potrebujú slávnostné privítanie? Nie, nemáme na mysli balóny a tortu. Len ich namočte pred prvým praním zhruba na 24 hodín do vlažnej či studenej vody.

Farebné uteráky môžete zafixovať tak, že do kúpeľa na privítanie pridáte trochu octu.

Máčanie osušiek vo vode „prebudí“ vlákna a budú lepšie sať už pri prvom použití.

Ako prať uteráky, aby boli mäkké

Dajte si záležať pri výbere pracieho prostriedku. Uprednostnite prací gél pred práškom. Zvoľte šetrný prípravok a nedávajte ho do práčky zbytočne veľa.

Zvyšky pracieho prostriedku obaľujú vlákna uterákov, a tie zostávajú tvrdšie a tvrdšie…

Vynechajte aviváž

„Ale nie, veď práve vďaka nej naše osušky krásne voňajú,“ poviete si možno.

Aviváž však obaľuje jednotlivé vlákna, čím narúša ich absorpčnú schopnosť. Pokiaľ navyše nedodržíte ďalšie opatrenia, ani tá nedokáže uteráky zázračne zmäkčiť:

Tenisové loptičky nielen do sušičky

Všimli ste si, že po vypraní sú jemné vlákna na uterákoch akési „ľahnuté“? Pomáha, keď do práčky spolu s uterákmi vložíte dve či tri loptičky. Pri praní do osušiek narážajú, a tým vyriešia spomínaný problém. Vyskúšajte!

Ak chcete, aby boli uteráky mäkšie a nadýchané, určite nepreplňte bubon práčky. Okrem toho, že sa uteráky, ktoré nie sú natlačené jeden na druhom, lepšie vyperú, budú jemnejšie.

Dobrý tip: Ak máte pocit, že sú vaše uteráky veľmi znečistené, radšej si dajte záležať a predperte ich.

Správne sušenie

Pokiaľ sušíte uteráky v sušičke, neimprovizujte. Držte sa pokynov, ktoré nájdete na štítku každého uteráka (ak ste ho neodstrihli), a postupujte podľa používateľskej príručky k vašej sušičke.

Aj v prípade sušičky platí, že by ste ju uterákmi nemali preplniť. A sušte radšej pri nižšej teplote.

Aj sušenie bez sušičky by malo byť šetrné. Vyvarujte sa horúcemu vzduchu na výhrevnom telese. Uteráky by mali schnúť radšej pomalšie, dobre vytrasené a jemne prevesené.

Aj sušenie bez sušičky by malo byť šetrné

Žehličku nechajte v skrini

Žehlenie radikálne narúša vlákna uterákov. Nehovoriac o tom, že ožehlené uteráky nie sú ani náhodou nadýchané.

Aby uteráky voňali

Najdôležitejší krok jedna: Kupujte len kvalitné uteráky a osušky. Z prírodných vláken, kvalitne zafarbené. Práve kombinácie niektorých materiálov a nekvalitných farbív po namočení nepríjemne zapácha.

A potom je to jednoduché. Dodržte vyššie uvedené odporúčania. Uteráky nechajte poriadne vyvetrať a ukladajte ich do skrine perfektne vysušené.

Možno ste si práve pomysleli, že ak vynecháte aviváž a nebudete to preháňať ani s pracím gélom, nie je už nič, čím by ste svoje uteráky navoňali.

Ale je! Keď ich zavesíte v kúpeľni, môžete ich zľahka nastriekať jemnou parfumovanou vodičkou.

Alebo vkladajte medzi zložené uteráky v skrini či zásuvke pasívne difuzéry (drevené guľôčky alebo lávové kamienky) napustené esenciálnymi olejmi.

Aby uteráky voňali
5 1 vote
Hodnotenie článku