Jarná kúra pre orchideu

Jarná kúra pre orchideu

To bude nádhera!

Aj orchidey cítia, že sa postupne začína jar. Čo treba urobiť, aby boli spokojné a krásne? Akú starostlivosť potrebuje orchidea na jar?

Postupne je vonku stále viac svetla a orchidey na okennej parapete to cítia. Treba zvyšovať zálievku, začneme s hnojením. Čo myslíte, treba vaše orchidey aj presadiť?

Orchidea, ktorej chýba svetlo

Orchidey milujú rozptýlené svetlo. Perfektne sa im darí pri okne orientovanom na východ, neraz aj na severnej parapete. Práve v zime však býva svetla málo, a tak sa stáva, že práve rastliny orientované na sever trpia nedostatkom svetla.

V takom prípade treba o to viac znížiť teplotu v miestnosti aj zálievku. Kombinácia vykúrených priestorov a nedostatku svetla je pre rastliny nebezpečná.

Polievame orchidey od jari do jesene

Zatiaľ, čo v zimnom období stačí orchideám naozaj málo vody, od jari do jesene ich polievame výdatnejšie.

Raz za týždeň ponoríme rastliny v kvetináčoch do mäkkej dažďovej (alebo aspoň odstátej) vody na niekoľko hodín. Potom ich vyberieme a vrátime na miesto. Z týchto zásob budú čerpať vlahu až do ďalšieho polievania.

Dobrý tip: Orchidey majú rady vlhký vzduch. Preto v prípade, že máme v miestnosti sucho, môžeme k rastlinám umiestniť misky s vodou, ktorá sa bude postupne odparovať.

Výživa pre orchidey

Raz za dva až tri týždne pridávame do zálievky hnojivo určené špeciálne na orchidey. Pri dávkovaní sa riadime podľa odporúčaní na obale.

Ak sa rozhodneme použiť hnojivo, ktoré aplikujeme rozprašovaním priamo na rastlinu, dávame dobrý pozor, aby sme ju nespálili. Platí, že menej je viac. Tiež je dôležité orchideu orosenú hnojivom chrániť pred slnečnými lúčmi.

Kedy presadiť orchideu

Vtedy, keď odkvitla. Ak tá vaša ešte kvitne, nepresádzajte ju.

Znamením, že je čas presádzať, je práve obdobie, keď rastlina nekvitne, a keď vytvára nové korene.

Takéto kúsky presádzame do substrátu určeného špeciálne pre orchidey. Odstránime pritom odkvitnuté stonky, poškodené listy alebo korene.

Zmeny teploty: ako reaguje orchidea?

Orchidey milujú rozdiel v dennej a nočnej teplote. Preto neváhajte na noc vetrať. Z tohto hľadiska je ideálna miestnosť pre orchidey spálňa. Mnohí ľudia sa však obávajú, že orchidey vysávajú pozitívnu energiu, a teda vyslovene nie sú vhodné do miestnosti, kde spíme a snažíme sa energiu načerpať.

V skutočnosti je to veľmi individuálne a oplatí sa spoliehať na vlastnú intuíciu či šiesty zmysel. Rastliny, ktoré jednému škodia alebo ho deprimujú, môžu druhému výrazne zlepšiť náladu. A toto platí aj pri orchideách.

Orchidey milujú rozdiel v dennej a nočnej teplote
0 0 votes
Article Rating