Pŕhľava v kuchyni

Pŕhľava v kuchyni

Ako ju zberať a spracovať?

Pŕhľava patrí medzi naše najvýznamnejšie byliny. Práve na jar je ideálny čas na zber mladých výhonkov. Poradíme vám, ako ich zberať, spracovať a ako vám najlepšie poslúžia.

Pŕhľava dvojdomá, známa aj ako žihľava, je na jednu stranu nepríjemná burina, ktorej sa vyhýbame bezpečnou okľukou. Zároveň je to však liečivá bylina, ktorá má priam zázračné účinky na náš organizmus.

Kedy a ako zberať pŕhľavu

Mladé výhonky pŕhľavy zberáme od marca až do kvitnutia. Využívame rastliny, ktoré rastú na čistých miestach vzdialených od prašných ciest, polí a pesticídov či škodlivín z áut.

Používame pri zbere ochranné rukavice a ostré, čisté nožničky. Kontrolujeme listy, aby boli zdravé, svieže, bez napadnutia škodcami. Zbierame ich do priestranného koša.

Sušenie pŕhľavy

Pred sušením listy neoplachujeme. Poukladáme ich na platne sušičky a nastavíme sušenie na teplotu okolo 40 až 50°C. Listy pŕhľavy je dôležité vysušiť rýchlo, aby nesčerneli.

Správne usušené pŕhľavové listy by mali mať tmavozelenú farbu. Tie, čo zhnedli alebo sčerneli, sú sušeným znehodnotené.

Sušenú pŕhľavu môžete celoročne využívať na prípravu čaju alebo oplachu vlasovej pokožky. Pŕhľava je skvelá na podporu rastu vlasov.

Pŕhľava namiesto špenátu

Pŕhľavu môžete blanšírovať a pripraviť si tak surovinu na „zelenú polievku“, ktorú budete mať v mrazničke celoročne.

Práve pŕhľava je obľúbenou alternatívou pre tých, čo vnímajú špenát ako ťažko stráviteľný.

Pŕhľavová polievka alebo pyré je skvelou alternatívou plnou vitamínov a antioxidantov.

Blanšírovanie pŕhľavových lístkov

Nazbieranú pŕhľavu opláchnite a následne ponorte do vriacej vody na necelú minútu. Hneď nato lístky sceďte, prepláchnite studenou vodou a nadávkujte si ich na potrebné porcie do dóz alebo vreciek.

Blanšírovaním upravené potraviny si v mrazničke spoľahlivejšie zachovajú farbu, živiny a chuťové vlastnosti.

Polievka, omáčka, nátierka…

Pŕhľavu viete využiť v kuchyni podobne ako špenát. Takže vo svojich obľúbených špenátových receptoch len zmeníte špenát za pŕhľavové lístky alebo pyré a hurá na to.

Cibuľka, maslo či cesnak premenia pŕhľavové lístky, na ktoré sa mnohí ľudia stále pozerajú s nedôverou, na hotový gurmánsky zážitok.

Pozor: Pŕhľavu nekonzumujte surovú! Vždy dbajte na jej tepelnú úpravu. Pre zachovanie liečivých účinkov však zároveň tepelnú úpravu nepreháňajte.

Pŕhľavu nekonzumujte surovú!
0 0 hlasov
Hodnotenie článku