Zbožňujete orgován?

Zbožňujete orgován?

Takto vám vo váze vydrží dlhšie

Krásny, voňavý, jedinečný, májový. Prívlastky, ktorými pokojne môžeme častovať orgován. Či už máte radšej jeho ružové, alebo fialové kvety, máme pre vás niekoľko rád, aby vám vo váze vydržal dlhšie. Tu je 5 tipov, ako sa starať o orgován, aby vám jeho kvety zdobili domácnosť čo najdlhšie.

Ako správne odrezať orgován

Čas, ktorý vám bude robiť orgován doma spoločnosť, ovplyvňuje aj rez. Ako správne rezať túto voňavú rastlinu? Ideálny spôsob, ako predĺžiť životnosť orgovánu, je získať konárik s čo najväčšou plochou. To znamená šikmý rez, snažte sa ho urobiť v čo najmenšom možnom uhle. Vďaka tomu bude môcť orgován vo váze prijímať dostatok živín. Samozrejmosťou je čistý a ostrý nožík, prípadne záhradné nožnice.

Kedy rezať orgován

Na prvý pohľad ide o detail, no nie je jedno, kedy orgován zrežete. Snažte sa túto aktivitu vykonať v skorých ranných hodinách alebo po západe slnka. Dôvod, prečo sa pri rezaní orgovánu oplatí sledovať čas, je prozaický: ráno a večer koluje konárikmi rastliny najviac šťavy. Práve tá mu dodáva svieži vzhľad. Keď ho odrežete ráno alebo večer, okrem krásnych kvetov si do vázy vezmete aj dostatok jeho prirodzených živín.

Kvety orgovánu samostatne, listy tiež

Ak chcete, aby vám orgován zdobil domácnosť čo najdlhšie, režte iba kvety. V prípade, že na konáriku objavíte tiež listy, odstrihnite ich alebo odrežte. Ak by na vetvičke ostali, kvety by rýchlejšie zvädli. Chcete mať vo váze listy aj kvety? Na to existuje jednoduchý trik: narežte si konáriky s listami samostatne a rovnako postupujete aj pri vetvičkách s kvetmi.

Aké kvety vyberáme do vázy

Hoci krásne naplno rozkvitnuté súkvetia orgovánu vyzerajú na kríku očarujúco, nechajte ich tam. Do vázy si radšej vyberajte tie, ktoré sú polorozkvitnuté, resp. ešte nemajú všetky kvety otvorené. Nemusíte sa báť, vo váze sa roztvoria a budú rovnaké krásne ako tie na kríku. S tým rozdielom, že tieto vám doma vydržia žiariť dlhšie.

Orgován ocení správnu vodu

Orgován sa vám ocení dlhšou životnosťou, keď mu doprajete správnu vodu. Na čo si dať pozor? Určite na jej teplotu, aby sa mu nezatvoril cievny systém, ktorý kvetom dodáva živiny, vyhýbame sa studenej vode. Namiesto toho siahneme po odstátej vode s izbovou teplotou. Ďalším trikom, ako predĺžiť životnosť orgovánu je pridať do vody výživu pre rezané kvety. Tú je vždy mať dobre doma, nielen pred narodeninami. A okrem toho, odporúčame meniť vodu orgovánu každý deň.

Orgován priebežne zbavujeme zvädnutých kvetov

Nie všetky kvety orgovánu zvädnú naraz, deje sa to postupne. Preto denne kontrolujte ich stav, a keď sú niektoré zvädnuté, odrežte ich a dajte do kompostu. Zo zvädnutých kvetov sa totiž do vázy vyplaví etylén, ktorý dokáže urýchliť vädnutie iných kvetov. Ak máte vo váze s orgovánom aj iné kvetiny, dajte si na to ešte väčší pozor. Ak sa však inšpirujete našimi tipmi, orgován vám bude zdobiť a rozvoniavať domácnosť dlhšie ako zvyčajne.

Orgován priebežne zbavujeme zvädnutých kvetov
0 0 hlasov
Hodnotenie článku