Ako odnaučiť dvojročného od cumlíka?

Ako odnaučiť dvojročného od cumlíka?

Skúste tento trik

Cumlík je veľkým pomocníkom v mnohých rodinách. Dokáže dieťa upokojiť, predĺžiť spánok či dokonca naučiť dieťa utíšiť sa a zaspať bez pomoci rodičov. V určitom veku však prináša viac škody ako osohu. Dokonca dokáže výrazne pokaziť detský spánok aj chrup. Máte pocit, že nedokážete dieťa od cumlíka odnaučiť? Skúste jednoduchý trik.

Sadnite si a oprite sa o operadlo. A teraz si uvedomte, v akej polohe je váš jazyk. Pravdepodobne oddychuje tak, že sa jemným tlakom opiera o horné podnebie. A teraz si predstavte, že by ste mali v ústach cumlík. Kde by bol váš jazyk? Používa vaše dieťa cumlík? Spáva s ním? Chceli by ste s ním skoncovať, ale neviete ako? Dôverujte svojmu dieťaťu. Už od 18. mesiacov veku si deti uvedomujú toho oveľa viac, ako si myslíme. Preto už v tomto veku môžete skúsiť zapojiť ho do procesu postupného sa zbavovania cumlíka.

Čo budete potrebovať?

papier veľkosti A4

dve fixky rozličných farieb

papierové vrecúško alebo škatuľku, do ktorej vložíte cumlík

malý darček pre dieťa (napr. obľúbenú postavičku)

Ako pomôcť dieťaťu zbaviť sa cumlíka?

Na papier nakreslite 5 okienok. Do každého okienka napíšte deň v týždni a do posledného dokreslite malý balíček – darček. Vysvetlite dieťaťu, že ak zvládne 5 dní bez cumlíka, bude ho čakať malé prekvapenie. Na tejto forme motivácie nie je nič zlé ani rozmaznávajúce. Pri cumlíku nemusíte zbytočne vysvetľovať, prečo je zlý. Pre dieťa je jednoducho parťák do nepohody. Plán pripnite napríklad na chladničku do výšky očí dieťaťa.

V prvý deň skúste dieťa motivovať, aby cumlík odložilo po obede. Vyložte ho spoločne na poličku a snažte sa mu vyplniť program čo najpestrejšie a cumlík mu už nevracať. Ak príde k večeru kríza, pripomeňte mu, že ak vydrží do piatku, čaká ho prekvapenie. No dnes mu ho môžete ešte na chvíľu vrátiť. Na konci dňa nezabudnite odškrtnúť


Na ďalší deň odložte cumlík už ráno, spoločne. Dieťaťu ho už nevracajte, vytrvajte. Pri každej kríze vezmite dieťa k chladničke a pripomeňte mu váš plán. Tretí deň býva zvyčajne najkritickejší, no niektoré deti sú úplne v pohode už od prvého dňa. Na tretí deň dieťa zásobte drobnosťami na chrumkanie, vyplňte mu ruky aktivitami, urobte si minivýlet alebo piknik v parku. Nezabudnite večer odškrtnúť ďalšie políčko.

Na štvrtý deň spoločne cumlík zabaľte do vrecúška alebo do škatuľky a večer ho odložte pred vchodové dvere. Na piaty deň ráno nachystajte pred dvere malé prekvapenie ako odmenu za to, že dieťa túto cestu zvládlo.

POZOR! Nezačínajte s procesom zbavovania sa cumlíka v období, kedy je dieťa choré, trápia ho zúbky alebo sa borí so zmenami – odstavovanie od dojčenia, nový súrodenec, škôlka či odplienkovanie.

Prečo je cumlík vo vyššom veku nebezpečný?

Okrem toho, že môže spomaliť rečový vývoj (jazyk neodpočíva v prirodzenej polohe, jemne opretý o horné podnebie), dieťa nie je nútené dôkladne spracovávať emócie, keďže má stále po ruke okamžité utišovadlo, cumlík v neskoršom veku (viac ako 1 rok) môže spôsobiť aj značné problémy s chrupom. Ideálne je odúčať dieťa od cumlíka hneď, ako mu vyrastú horné a spodné jednotky. Ak ho bude používať dlhodobo a intenzívne, medzi hornými a spodnými zubami sa mu vytvorí medzera (pre cumlík) a dieťa

Jednoduchý trik s odškrtávaním dní môžete použiť aj pri deťoch mladších ako dva roky, prípadne aj starších, samozrejme. Všetko závisí od emocionálnej zrelosti vášho dieťaťa. Sami si ho poznáte najlepšie.

Prečo je cumlík vo vyššom veku nebezpečný?
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Avokádový chlebík s vajíčkom
RECEPT: Avokádový chlebík s vajíčkom a praženými slnečnicovými semienkami