Čo patrí do kompostéra a čo nie

Čo patrí do kompostéra a čo nie?

Poradíme vám, čo s bioodpadom

Hoci sa kompostovanie rozmáha vo veľkom aj v mestách, nie je to žiaden nový trend. Kompostovali už naši prastarí rodičia – dobre vedeli, že robia vec prospešnú nielen pre seba, ale najmä pre záhradu či prírodu. Viete, ako kompostovať a čo do kompostéra nepatrí?

Kompostovať sa dnes dá už aj v byte – pomôžu vám k tomu napríklad kalifornské dážďovky. Vermikompostér, teda kompostér s dážďovkami, nezapácha ani nezaberá veľa miesta. Ak si však na vlastný kompostér netrúfate, skúste sa spojiť so susedmi z bloku, prípadne s miestnymi dobrovoľníkmi z ekologickej oblasti a začnite s kompostovaním napríklad aj v predzáhradke vo vnútrobloku. Dobre založený kompostér nesmrdí, neláka muchy a už vôbec nie potkany, ako si mnohí myslia. Je potrebné len edukovať.

Ako vybrať kompostér?

Kompostér by mal mať ľahké veko alebo kryt, ktorý sa jednoducho otvára a dostatočne veľký otvor, vďaka ktorému budete môcť bioodpad bez problémov premiešať. Mal by mať po stranách dostatok prevzdušňovacích otvorov, aby kompost dýchal a obsah nezačal plesnieť. Výhodou je otvor aj v spodnej časti, z ktorého môžete vyberať hotový kompost.

Ku kompostéru pripravte dostatok organického materiálu – suchého lístia či vysušenej trávy. Odpad by sa po správnosti mal zasypať rovnakým množstvom organického materiálu pre správne zachovanie biologických procesov rozkladu.

Čo sa môže kompostovať?

– šupky zo zeleniny, ovocia, kávové usadeniny, čajové sáčky, vaječné škrupiny, použité papierové kuchynské utierky, papier natrhaný na malé kúsky, niektoré druhy obalov, ktoré sú označené ako kompostovateľné, použitý papier na pečenie, lístie a zvyšky organického materiálu zo záhrady…

Čo sa môže kompostovať

TOTO do kompostéra NEPATRÍ

– surové mäso, plesnivý chlieb a pečivo, zvyšky varených jedál, citrusové ovocie s chemicky ošetrenou kôrou, použité oleje, plasty, papier, sklo a iné odpady, ktoré nepatria do prírody…

POZOR! Niektoré obaly sú označené ako rozložiteľné (napr. plasové tašky). Neznamená to však, že automaticky patria do kompostéra. Mnohé sa rozložia napríklad na tisícky drobných mikroplastových čiastočiek, ktoré môžu preniknúť do spodnej vody a dostať sa až do oceána. Do kompostéra preto vkladajte iba kompostovateľné zvyšky!

Vedeli ste, že podľa zákona sú obce povinné umožniť občanom triediť odpad – aj bioodpad? Ak nemáte možnosť kompostovať a máte záujem o kontajner na bioodpad, informujte sa na miestnom úrade, kde ho nájdete najbližšie pri svojom bydlisku, prípadne kde si ho môžete vyzdvihnúť (ak bývate v rodinnom dome).

do kompostéra nepatria citrusy
0 0 hlasov
Hodnotenie článku