Nechtík lekársky, liečivka našich babičiek

Nechtík lekársky

Liečivka našich babičiek = zázrak pre celú rodinu

Nechtík lekársky je neprehliadnuteľný v záhone – okrasná letnička so žiarivými žltými alebo oranžovými kvetmi krášli záhradu takmer celé leto. Na Slovensku sa pestuje prakticky všade okrem vysokohorských oblastí. Postupne sa vracia aj do mestských záhrad. Prečo? Okrem toho, že má estetickú hodnotu, ako už jeho názov napovedá, je pomocníkom pre zdravie. Poznáte všetky možnosti, ako nechtík využiť? Ak nie, čítajte.

Pestovanie nechtíka

Nechtík je nenáročný na kvalitu pôdy. Dokáže rásť aj na chudobnej suchej pôde bez živín, najlepšie sa mu však darí na hlinitej, stredne ťažkej. Potrebuje však dostatok slnečného svitu a teplé počasie. Nepohrdne ani dôkladnejšou zálievkou počas horúcich dní. Ak ho pestujete každý rok na tom istom mieste, môžu ho napadnúť škodce či vírusy, preto sa odporúča každý rok meniť stanovište.

Ako nechtík spoznáte?

Nechtík zaujme krásnym kvetom s oranžovými či žltými lupeňmi. Existujú aj plnokveté odrody, ktoré vyzerajú výborne aj v kyticiach. Dorastá do výšky až 50 centimetrov.

Prečo sa oplatí nechtík pestovať?

Využijete ho v kuchyni, v kúpeľni a aj ako domácu medicínu. Hojí popraskanú a zapálenú pokožku, je balzamom na uštipnutie hmyzom, drobné poranenia aj aknóznu pleť.

Prečo sa oplatí nechtík pestovať

Kedy sa zberá?

Práve teraz! Júl a august sú ideálne mesiace na jeho zber, odporúča sa zberať okolo poludnia, počas priameho slnečného svitu. Zberajú sa celé súkvetia. Tie môžete usušiť (ideálne na čerstvom vzduchu v jednej vrstve), alebo začať užívať aj za čerstva – zaliate vriacou vodou a vylúhované, ako čaj. Ten pomáha prečisťovať lymfatický systém. Ak trpíte napríklad zápalom ďasien, čo môže byť tiež prejav oslabenej imunity, pokojne si ním vyplachujte ústa aj každé 3 hodiny.

Nechtík sa dá dokonca užívať aj vnútorne, v podobe tinktúry či čaju. Najrozšírenejšia je nechtíková masť, ktorá sa pripravuje z kvalitnej bravčovej masti alebo kokosového oleja. Stačí ich zohriať, vmiešať do nich štedrú porciu usušených kvetov, krátko povariť, nechať cez noc postáť a následne opäť mierne zohriať, precediť cez gázu a rozliať do menších nádob z tmavého skla. Túto masť sa odporúča skladovať ideálne v chladničke alebo v špajzi bez prístupu svetla. Natierať ňou môžete ekzém, ale aj suché päty.

TEMPOtip: Kvety nechtíka sú jedlé. Môžete nimi napríklad ozdobiť šalát či slávnostnú tortu pre oslávenca. Dôkladne ich však umyte a osušte, skontrolujte, či v nich nie sú zatúlané zvieratká (hmyz), aby ste hosťom nepripravili nemilé prekvapenie.

Kvety nechtíka sú jedlé

,

0 0 hlasov
Hodnotenie článku