8 vecí, na ktoré by ste mali zabudnúť počas materskej

8 vecí, na ktoré by ste mali zabudnúť počas materskej

Materská dovolenka sa začína spravidla niekoľko týždňov pred plánovaným pôrodom. Jej hlavným cieľom je, aby si budúca mamička oddýchla a pripravila sa na príchod bábätka a následne s ním strávila doma určitý čas – zvyčajne minimálne 6 týždňov, oveľa bežnejšie aj viac ako pol roka, na Slovensku môžeme dokonca s deťmi stráviť tri roky na rodičovskej dovolenke. Existuje veľa rád o tom čo treba robiť, ale viete čomu sa vyhnúť? Ak nie, čítajte ďalej čo nerobiť, aby ste si svoju materskú dovolenku nepokazili zbytočným stresom a nepokojom.

Stresovať sa s prípravou

Dokončiť izbu pre bábätko je výhodné, nonetreba to siliť za každú cenu. V súčasnosti má človek tendenciu nakúpiť všetky možné pomôcky, nábytky, hojdačky, kresielka, oblečenie a podobne, a pritom to možno ani nebude potrebovať! Všetko zistíte až časom.

Pozerať dokumenty o pôrodoch

Hlavne prvorodičky zo strachu pred pôrodom majú tendenciu pozerať a čítať všetko, čo sa týka samotného pôrodu. Samozrejme, je dobre vedieť čo vás čaká, ale pozerať pôrod s komplikáciami vám na pohode nepridá. Najlepšie je absolvovať základnú predpôrodnú prípravu a viac sa tým nezaťažovať. Pozitívna myseľ je to najdôležitejšie.

Pozerať dokumenty o pôrodoch

Mať príliš veľké očakávania

Áno, máte jasnú predstavu: žiadny cisársky, žiadna epidurálka, žiadny nástrih…vaše bábätko bude spať cez noc hneď po druhom týždni, príchod bábätka nijako neovplyvní váš vzťah, vaše záľuby alebo zvyky a podobne…Nemajte príliš veľké očakávania, aby ste sa nedostali ľahko do popôrodného splínu. Najdôležitejšie je to, aby ste vy a vaše bábätko boli zdraví.

Zostať zatvorená

Aj niekoľko dní pred pôrodom sa dajú absolvovať krátke prechádzky (samozrejme, ak doktor neprikázal pokojný režim) na čerstvom vzduchu. Taktiež po príchode z nemocnice domov, neváhajte si vyjsť s bábätkom do parku na prechádzku podľa odporúčaní pediatra. Čerstvý vzduch vám obom spraví zaručene dobre.

Stretávať stresujúce osoby

Máte pred pôrodom a stretávate ľudí, ktorí vyťahujú strašidelné príbehy z pôrodných sál alebo vás informujú o chorobách, o ktorých ste doposiaľ nepočuli? Taktne tieto osoby prerušte a čo najrýchlejšie sa vzdiaľte. Takúto formu negativity vo svojom živote nepotrebujete nezávisle od rastúceho brucha.

Dávať partnera na druhú koľaj

Patríte medzi ľudí, ktorí veria, že všetko si najlepšie spravia sami? Dôverujte svojmu partnerovi a od začiatku ho zapájajte do všetkých aktivít súvisiacich s bábätkom. Je to predsa vaše spoločné dieťa. Skvelé je prenechať jednu aktivitu výlučne partnerovi. Napríklad kúpanie, čo poviete?

Myslieť na prácu

Odchádzate na materskú práve uprostred rozbehnutého projektu? Máte tendenciu byť na dosah a fungovať ešte aj ako pomocná sila cez telefón? Zabudnite na prácu! Obdobie, ktoré prežívate sa neopakuje a preto si ho vychutnajte na 100 %. Aspoň pár týždňov. Samozrejme, forma sebarealizácie v podobe práce, ktorá nás baví a napĺňa, je pre mnohé ženy mimoriadne dôležitá. Ak to tak cítite, neobmedzujte sa. Snažte sa však vyhnúť stresujúcim termínom.

Nestarať sa o seba

Akonáhle príde bábätko na svet, žena môže zabudnúť, že aj ona si zaslúži čas pre seba. Dohodnite sa s partnerom a choďte na masáž, kafé alebo len tak na bicykel. Zaručene sa vrátite sa domov s nadobudnutou energiou a dobrou náladou.

Nestarať sa o seba
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Najhoršie lapače prachu v detskej izbe
Najhoršie lapače prachu v detskej izbe