S prichádzajúcou jeseňou mnohí z nás zaradia do svojho jedálnička výživové doplnky – vitamíny a minerály. Chcú pomôcť telu, aby prežilo obdobie prechladnutí a chrípok v zdraví. Dobrý úmysel však nemusí vždy skončiť dobre. Ak to preženiete, vitamínmi sa môžete dokonca predávkovať. Čo by ste mali vedieť o doplnkoch výživy predtým, ako navštívite lekáreň?
Potrebnú dávku vitamínov získate zo stravy
Štúdie naznačujú, že ľudia s pestrým a vyváženým jedálničkom nepotrebujú žiadne doplnky výživy – telo ich získa práve zo stravy. Čo však znamená vyvážený a pestrý jedálniček? Pravidelné striedanie jedál, medzi ktorými nechýba ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné výrobky, syry, vajcia, mäso, ryby, kyslomliečne výrobky, orechy, semiačka. Výhodou vitamínov a minerálov obsiahnutých v strave v porovnaní s výživovými doplnkami je, že obsahujú viac výživových látok.
Preto, ak ste zdraví, namiesto nákupu vitamínov v lekárni za desiatky eur, odporúčame držať sa pestrého a vyváženého jedálnička. Telo a zdravie tento životný štýl ocenia. Existuje tu však jedna výnimka: vitamín D. Ten naše telo získava zo slnečného žiarenie, ktorého je však počas jesene a najmä zimy pomenej. Preto v tomto období siahnite po výživovom doplnku, resp. jedzte viac tučných rýb, mliečnych výrobkov, vajec, jogurtov a syrov.
Energiu získavame z jedla, nie z vitamínov
Nie je výnimkou, že sa pri prezentácii vitamínov vo forme výživových doplnkov stretávame s formulkami typu: „zažijete okamžitý nával energie a chute do života.“ Znie to krásne, no realita je trochu iná – doplnky výživy vo forme minerálov a vitamínov nedodávajú nášmu telu prakticky žiadnu energiu. Áno, väčšina vitamínov skupiny B pomáha organizmu pri premene jedla na energiu, no vitamíny samotné žiadnu energiu nedodávajú. Energiu získavajú ľudia z kalórií vo forme tukov, bielkovín a sacharidov. A tipujete správne: tieto zložky nájdete nie v tabletkách, ale v potravinách. Výrobcovia výživových doplnkoch tak sľubom o okamžitom prívale energie siahajú po reklamnom triku.
Aj vitamínmi sa môžete predávkovať. Čo vám hrozí?
Všetkého veľa škodí. A to platí i pri vitamínoch a mineráloch vo forme výživových doplnkoch: ak to preženiete, môžete sa predávkovať. V tomto prípade hovoríme o dvoch typoch vitamínov: jedna skupina sa rozpúšťa vo vode, druhá v tukoch. Medzi vitamíny rozpustné vo vode patrí céčko a béčko, keď ich telo má príliš veľa, dokáže ich pomerne jednoducho vylúčiť močom.
I tu však pri predávkovaní hrozí nebezpečenstvo: ak naše telo dlhodobo zaťažujeme privysokou dávkou vitamínu B (viac ako 2 g denne), v ohrození je naša pečeň. Vitamíny A, D, E a K sú rozpustné v tukoch, pri predávkovaní nimi nám hrozí nielen poškodenie pečene, ale aj ďalšie problémy. Aké? To záleží od toho, ktorým vitamínom sa predávkujeme. Napríklad pri áčku to je vypadávanie vlasov, bolesti hlavy či hnačky, pri éčku nám hrozí srdcová slabosť, žalúdočné problémy alebo preháňanie.
Naozaj vitamín C ochráni pred prechladnutím?
Medzi najznámejšie mýty vo svete vitamínov patrí tento: vitamín C nás ochráni pred prechladnutím. Nie je to však celkom tak, výskumy hovoria pomerne jasne – ani pravidelná denná dávka céčka nemá zásadný vplyv na to, ako často prechladneme a dokonca ani na to, ako dlho budeme chorí. Pri vyššom príjme tohto vitamína sa dĺžka ochorenia skráti v priemere len o pol dňa, čo je dosť zanedbateľné. Výnimkou sú však ľudia, ktorí sú fyzicky veľmi aktívni a v chladnom počasí sa pohybujú v exteriéri – najmä športovci – pri nich sa možnosť toho, že prechladnú pri vyššom príjme céčka, zredukovala asi o polovicu.
Kondela tip: Napriek tomu, že vitamíny a minerály vo forme výživových doplnkov sú v lekárniach voľne dostupné, neznamená to, že v kombinácii s inými liekmi musia byť v každom prípade 100 % bezpečné. Ak patríte medzi pacientov, ktorí užívajú lieky na predpis, poraďte sa so svojím lekárom, či je v poriadku kombinovať daný vitamín s vaším liekom. Okrem toho, že daný liek môže znížiť schopnosť organizmu prijať vitamíny a minerály, môže tiež liečbu skomplikovať, resp. obmedziť jej účinnosť.