premnožené kvasinky v čreve

Premnožené kvasinky v čreve

Čo spôsobujú a ako proti ním bojovať?

Akné, pravidelné zápaly – napríklad močového mechúra, uší alebo vaginálne zápaly, chronická únava, bolesti kĺbov, nafukovanie, zhoršené dýchanie, opakujúce sa mykotické choroby, svrbenie kože či psychické problémy. Aj to môže spôsobiť premnoženie kvasinky Candida albicans v hrubom čreve. Čo spôsobuje toto premnoženie a ako proti nemu bojovať?

Čo je kvasinka Candida albicans

Kvasinka Candida albicans je prirodzenou súčasťou našej črevnej mikroflóry. Ak je v rovnováhe s ostatnými baktériami, ako bifidobaktérie a laktobacily, je všetko v poriadku. Problém však nastáva pri jej premnožení: z prirodzeného prostredia hrubého čreva putuje do čreva tenkého, neskôr do krvného obehu a potom aj do rôznych orgánov. Táto nerovnováha, resp. premnoženie kvasiniek môže byť príčinou zhoršenia nášho zdravotného stavu.

Candida albicans spôsobuje zdravotné problémy: od menej nepríjemných až po závažné problémy. Lekári však často neberú do úvahy premnoženie kvasiniek a liečia iba symptóny, nie príčinu. Ak máte chronický zápal močového mechúra, s veľkou pravdepodobnosťou dostanete antibiotiká. Tie síce na istý čas odstránia tento problém, no vďaka premnoženým kvasinkám sa s najväčšou pravdepodobnosťou ochorenie objaví opäť.

Aké sú prejavy premnoženia kvasiniek Candida

Ak ste doteraz netrpeli alergiou a zrazu sa objavila, jedným z možných spúšťačov môže byť práve premnoženie kvasiniek. Tie totiž spôsobujú tiež autoimunitné ochorenia, medzi ktoré alergie patria. Okrem toho premnoženie kvasiniek môže sprevádzať mnoho ďalších príznakov, najčastejšie je to ich kombinácia.

Veľmi častým signálom, že v našej črevnej mikroflóre nie je niečo v poriadku, je nadúvanie, chronické zápaly, ženy často trápia biele výtoky, sprevádzané to môže byť mykózami nôh či nechtov, chronickou únavou, problémami s kĺbmi, svrbením očí, kruhmi pod očami, zápachom z úst, atfami či nadmerným potením. Kedy dochádza k premnoženiu kvasiniek Candida albicans a kto patrí medzi najohrozenejšiu skupinu?

Kedy dochádza k jej premnoženiu

Príčin, prečo došlo k premnoženiu kvasiniek, je hneď viacero. Často týmto problémom bývajú postihnuté tehotné ženy či ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, tiež to môžu byť ľudia, ktorí často konzumujú alkohol a majú nezdravú životosprávu, najmä s vysokým obsahom cukrov. Práve cukor je živnou pôdou pre kvasinky.

K premnoženiu kvasiniek tiež môže dôjsť počas dlhodobej liečby antibiotikami, keď naša črevná mikroflóra trpí a dochádza v nej k nerovnáhe. Okrem toho spúšťačom môže byť aj stres, chirurgický zákrok, poškodený imunitný, cukrovka systém či liečba rakoviny. Ako proti premnoženým kvasinkám bojovať?

Ako proti premnoženým kvasinkám bojovať

Ako sme spomínali, často sa stáva, že lekári liečia iba symptómy vyvolané premnoženými kvasinkami. Základom je prísna diéta, odporúča sa kombinácia low-carb diéty a vegánskej stravy doplnená kyslomliečnymi výrobkami (obsahujú potrebné bifidobaktérie), ako acidko, bryndza, tvaroh, zakysanka. Aby ste uspeli, vyhýbať sa cukrom je skutočne dôležité, rovnako pomôže obmedzenie konzumácie múčnych a konzervovaných výrobkov.

Tabu by tiež mal byť ocot, kečupy, horčice, majonézy, plesňové syry, údené výrobky a samozrejme alkohol. Skvelými surovinami pre vašu diétu sú quinoa, pšeno, čerstvá zelenina, čerstvé ovocie, ryby, červené mäso či orechy a semená.

Dôležitý je i pitný režim, najlepším riešením je čistá voda a nesladený zelený čaj. Na čiernu listinu by ste mali zapísať alkohol, najmä víno, pivo a ochutené destiláty. Ak si chcete niečím pripiť, najlepším riešením je vodka alebo gin – i to vo veľmi obmedzenej miere.

Prísnu diétu by ste mali dodržiavať aspoň tri mesiace, ideálne je však urobiť z takéhoto stravovania životný štýl. Pomôžu aj výživové doplnky, napríklad tri čajové lyžice oreganového oleja denne. Výborné sú tiež laktobacily z lekárne, ktoré zapijete acidofilným mliekom či zajete lyžicou jogurtu. Ak chcete uspieť proti premnoženým kvasinkám, základom úspechu je vydržať v prísnej diéte.

Chcete sa dozvedieť viac o stravovaní s nízkym príjmom cukrov? Tu je článok o lowcarb diéte.

Ako proti premnoženým kvasinkám bojovať
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Zemiaky, mrkva a cibuľa
Zemiaky, mrkva a cibuľa