Ako docieliť, aby telo spaľovalo kilá navyše

Lowcarb stravovanie

Ako docieliť, aby telo spaľovalo kilá navyše?

Možno ste už počuli termín „lowcarb“ diéta alebo stravovanie. Neskrýva sa za ním žiadne zaklínadlo. Je to anglické skratkovité označenie – „low“ znamená nízky a „carb“ je skratka pre karbohydráty, teda cukry. Tým, že zo stravy vylúčite sladkosti, sa však nestravujete automaticky lowcarbovo. Ako nastaviť jedálniček tak, aby ste spaľovali tukové zásoby a nemali návaly vlčieho hladu ani neprekonateľnú chuť na sladké? Poradíme vám.

Lowcarb stravovanie, teda nízkosacharidové stravovanie, možno poznáte kvôli celebritám či influencerom, ktorí sa netaja tým, že obmedzujú prijaté sacharidy – vyradením cestovín, chleba, pizze a sladkostí sa totiž dokážu expresne rýchlo dostať do formy, čo často kvôli svojej práci potrebujú.

Zásada č. 1: Vydržať!

Pri nízkosacharidovom stravovaní sa vyplatí začať poriadne z ostra – zo dňa na deň vylúčte pečivo, cestoviny, pizzu, sladkosti a sladené nápoje zo svojho jedálnička. Nezabudnite vypratať chladničku a špajzu a spomenuté potraviny darovať, aby vás zbytočne nelákali. Vyhnúť by ste sa mali tiež instantným jedlám, polotovarom a zaváraninám, v ktorých sa okrem cukru ukrývajú aj aditíva nie úplne prospešné pre organizmus. Pripravte sa na poriadnu „opicu“ – po vyradení cukru vás môže bolieť hlava, môžete cítiť závraty či celkovú slabosť. Tieto prejavy zmiernite, ak zaradíte do stravy prechodne viac ovocia a zlepšíte si pitný režim.

UPOZORNENIE: Takéto náhle vyradenie cukru z jedálnička praktizujte iba v prípade priaznivého zdravotného stavu! Ak máte pochybnosti, konzultujte ich so svojím lekárom.

Čo jesť pri nízkosacharidovom stravovaní?

Strava by mala obsahovať vhodný pomer sacharidov, bielkovín a tukov. Kým bežne prijímame v strave približne 50 % sacharidov, pri nízkosacharidovom stravovaní (vylúčení spomínaných potravín) je to často len 10 %. Aby telo nehladovalo, aby sa rozbehol metabolizmus na plné obrátky a začal sa spaľovať tuk, potrebujete zvýšiť príjem zdravých tukov – plnotučné kyslomliečne výrobky, ryby, avokádo, arašidové maslo (iba z čistých arašidov, bez prídavkov), kvalitný olivový či kokosový olej sú tými správnymi voľbami. Okrem toho, že vás nasýtia na dlhší čas, v kombinácii napríklad s pečenou zeleninou dodajú telu aj celý rad vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Bielkoviny hľadajte najmä v strukovinách, vajíčkach z domáceho chovu a kvalitnom mäse. Nezabudnite na dostatok čistej vody, zeleného čaju a veľa pohybu na čerstvom vzduchu.

Čo jesť pri nízkosacharidovom stravovaní

Kedy jesť pri nízkosacharidovom stravovaní?

Pravdepodobne sa nebudete ráno budiť hladný, takže svoje telo rešpektujte a pokojne začnite desiatou či obedom. Je to úplne prirodzené – telo, ktoré spaľuje tuk, vydrží „nasýtené“ dlhšie, hladina cukru v krvi je stabilnejšia a tým pádom vás neprepadáva tak často hlad. Ľudia na nízkosacharidovom stravovaní často jedia len dvakrát denne – na obed a večer. Po večeri si môžete dopriať aj drobný dezert napríklad v podobe gréckeho jogurtu s trochou medu a orieškami. Uvidíte, ako sa vám bude príjemne spať. Zabudnite však na pravidlo „po piatej nejesť“, pri nízkosacharidovom stravovaní sa môžete navečerať pokojne aj o 20:00 (ak idete spať napr. o 22:00) a na váhovom prírastku sa to neprejaví.

Ak zotrváte 21 dní, máte vyhraté. Zvyčajne takýto čas postačí na to, aby ste si osvojili nový návyk. Maškrtenie vám razom prestane chýbať a môžete si začať užívať úplne inú kvalitu života!

Kedy jesť pri nízkosacharidovom stravovaní
0 0 hlasov
Hodnotenie článku