Ovsené vločky sú plné vlákniny

Ovsené vločky sú plné vlákniny

Jesť ich môžu i celiatici

Ovos sa dokáže dobre prispôsobiť klimatickým podmienkam, v ktorých je pestovaný. I to je dôvod, prečo sa pestuje prakticky po celom svete. Napríklad na Slovensku sa ovos pestuje približne na 14-tisícoch hektárov. Hoci patrí medzi obľúbené pochúťky koní, skvelou voľbou je tiež pre ľudí – najmä vo forme ovsených vločiek. Ako sa ovsené vločky vyrábajú a prečo by sme ich mali konzumovať?

Ako sa ovsené vločky vyrábajú

Ovsené vločky sa vyrábajú zo zrna ovsa. Celý proces výroby je pomerne jednoduchý: zrno sa naparí, následne sa stlačí do formy vločky a nakoniec sa ešte zbaví vlhkosti sušením. Tento postup je k samotnému ovsu značne šetrný, aj to je dôvod, prečo v ovsených vločkách ostáva väčšina vitamínov a minerálov, ktoré sú pre človeka prospešné. Na rozdiel od ostatných obilovín je ovos prirodzene bezlepkový. Prečo teda na obale zväčša nájdeme upozornenie, že môže obsahovať lepok?

Ovsené vločky sa totiž vyrábajú v priestoroch, kde prichádzajú do styku napríklad s pšenicou, prípadne sa pestujú v blízkosti iných obilovín. Hoci v súčasnosti nepoznáme presné výsledky, koľko lepku môžu ovsené vločky prípadne obsahovať, poznáme štúdie, ktoré hovoria o tom, že pre celiakia je úplne bezpečné, keď denne skonzumuje aj 50 až 100 gramov ovsa, resp. výrobkov z neho.

Aké látky ovsené vločky obsahujú

Pri porovnávaní ovsa s (nielen) pšenicou ešte ostaneme: ovos narozdiel od ostatných obilovín obsahuje špeciálnu vlákninu – betaglukán. Tá je nielen dobre rozpustná, ale zároveň pomáha znižovať cholesterol v krvi. I to je dôvod, prečo ich napriek vyššiemu obsahu cukrov môžu jesť tiež ľudia trpiaci diabetom.

Ovsené vločky tiež obsahujú viac bielkovín či dokonca dvojnásobne viac tukov ako pšenica. Bohaté sú aj na rôzne prospešné minerály a vitamíny, ako antioxidanty, vitamín D, A aj B, železo, vápnik, zinok či horčík.

Aký pozitívny vplyv majú ovsené vločky na organizmus

Čo toto zloženie ovsených vločiek znamená pre organizmus človeka? Množstvo pozitív. Vďaka spomínanému znižovaniu cholesterolu pôsobia ovsené vločky ako výborná prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Pomaly uvoľňujúci cukor je zase plusom pri rôznych diétach – nielen tých pre cukrovkárov. Ovsené vločky tiež pozitívne vplývajú na psychiku človeka, ale aj znižujú riziko výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Pravidelná konzumácia ovsených vločiek sa odporúča tiež ľudom trpiacich kožnými ochoreniami či rôznymi zápalmi v tele.

Výživové údaje ovsených vločiek (na 100 g)
Energetická hodnota/ Energia: 1483 kJ/351 kcal
Tuky: 4,6 g
Sacharidy(z toho cukry): 61 g (1,0 g)
Vláknina: 9,4 g
Bielkoviny: 12g
Soľ: 0 g
Vitamín D: 4,0 µg
Fosfor: 400 µg
Mangán: 4,4 mg
Betaglukány: 4,7 g
ďalšie zložky – horčík, meď, železo, zinok, vitamíny skupiny B, vápnik, draslík.

Ako jesť ovsené vločky

Veľkou výhodou ovsených vločiek je ich všestranné využitie. Ako ich použiť v kuchyni? Veľmi obľúbené sú raňajkové kaše z ovsených vločiek. Vločky sa chvíľu varia vo vode/mlieku/rastlinnom mlieku a dochutia sa napríklad medom, datľovým sirupom, čokoládou, orechovými maslami, sušeným alebo i čerstvým ovocím. Výnimkou však nie je ani pridávanie ovsených vločiek do ovocných smoothies, vďaka čomu sa nutričná hodnota nápojov ešte zvýši.

Môžete ich rovnako použiť aj do koláčov, cookies či quichov. Zaujímavou alternatívou je tiež mrvenička z ovsených vločiek, ktorou posypete koláč. Už osvedčenou klasikou sú ovsené vločky použité do domáceho müsli, granoly či müsli tyčiniek. Svoje uplatnenie si však nájdu i v slanej kuchyni: napríklad placky z ovsených vločiek sú skvelé. No vyskúšať nimi môžete zahustiť niektoré pokrmy – namiesto múky.

Ako jesť ovsené vločky
0 0 hlasov
Hodnotenie článku