Ako sa vyhnúť tomu, aby ochorela celá domácnosť?

Dieťa má chrípku

Ako sa vyhnúť tomu, aby ochorela celá domácnosť?

S prichádzajúcou jeseňou prichádzajú aj rôzne choroby. Hoci sme už zasiahnutí pandémiou koronavírusu, nevyhneme sa ani bežným chorobám, ako chrípka, prechladnutie, angína. Keď ochorie dieťa, nie je to nič príjemné. Keď však choroba skolí celú rodinu, ide prakticky o malú katastrofu. Deti nemôžu chodiť do školy, rodičia do práce, jedlo a horúci čaj varíte s vypätím všetkých síl. Každodenný rodinný život skolabuje. Existuje však niekoľko účinných postupov, ako sa tomu vyhnúť. Ako chrániť zdravých členov domácnosti, keď je jeden z nich chorý?

Samostatná miestnosť pre chorého

Najúčinnejším riešením je vyčleniť pre chorého člena domácnosti samostatnú miestnosť. Miestnosť, kde bude sám, kým prestane byť infekčný. Pri deťoch, ktoré potrebujú svojich rodičov, je to prakticky nemožné. Snažte sa teda o to, aby ratolesť trávila čo najviac času oddelene od ostatných členov domácnosti – minimálne počas noci by malo dieťa spať samé. Rodičia pri kontakte s chorým synom či dcérou môžu používať respirátor, s ktorým majú bohaté skúsenosti vďaka pandémii.

Ak dieťa nevie počas noci spať v izbe samo, jeden z rodičov môže byť s ním. Aby sa nenakazil, pomôže dodržiavanie odstupu – približne 2 metre. To sa dá vyriešiť napríklad matracom neďaleko od postele. Snažíme sa tiež minimalizovať pobyt pacienta v spoločných priestoroch, kde sa zdržujú ostatní členovia domácnosti, na minimum. Dokonca i spoločenské udalosti, ako obed či večera, by mal chorý absolvovať osve. Pri umývaní riadu nezabudnite použiť dezinfekčný prostriedok.

Pravidelné vetranie

Dôležitá je tiež pravidelná výmena vzduchu – nielen v miestnosti s chorým dieťaťom, ale tiež v celej domácnosti. Tu platí pravidlo: čím častejšie, tým lepšie. Snažte sa vetrať pokojne každú hodinu, ak je vonku už chladnejšie, nech sa ratolesť zahrabe pod perinu a na 2 – 3 minúty nechajte okno otvorené dokorán. Medzi najúčinnejšie spôsoby vetrania patrí krížové vetranie: otvoríte naraz všetky okná v domácnosti vrátane balkónových dverí a po jednej dvoch minútach ich zatvoríte. Počas choroby neváhajte takto vetrať pokojne i 5-krát denne.

Bielizeň perte oddelene

Pomôže tiež triedenie bielizne – nielen podľa farieb, ale tiež podľa toho, či pochádza od zdravého, alebo chorého. Oblečenie, uteráky i posteľnú bielizeň maróda perte vždy oddelene, pokiaľ možno pri vyšších teplotách – ideálne aspoň 60 °C. V prípade, že materiál takéto teploty nedovoľuje, pri praní použite dezinfekčný prostriedok. Po vysušení odporúčané opranú bielizeň aj ožehliť. Keď dieťa či iný člen domácnosti vyzdravie, čo najskôr vymeňte posteľnú bielizeň za čistú.

Častejšia dezinfekcia povrchov

Vo väčšine domácností sú kúpeľňa a toaleta zdieľané. Ak však máte možnosť, vyčleňte pre chorého samostatnú kúpeľňu i WC. Ako ale postupovať v prípade, keď to nie je možné? Ideálnym riešením je po každej návšteve pacienta jednej z týchto miestností dezinfikovať povrchy – najmä toaletnú misu, batériu v kúpeľni či sprchový kút. Ak vám to možnosti nedovoľujú, urobte tak minimálne jedenkrát denne počas trvania choroby.

Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať tiež iným povrchom, špeciálne kľučkám, diaľkovým ovládačom, teplomeru či iným zdieľaným predmetom. Tie by sme tiež počas ochorenia mali dezinfikovať aspoň raz denne. Samozrejmosťou je samostatné používanie hygienických potrieb – uteráky, zubné kefky či dokonca príbor –, a to nielen počas choroby, ale ideálne i po nej. A to hlavné: pravidelne a často si umývajte ruky (20 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou). Ak toto dodržíte, vaša rodina by sa mala vyhnúť kolapsu a prežiť v zdraví.

Častejšia dezinfekcia povrchov
0 0 hlasov
Hodnotenie článku