Prehnali ste to počas sviatkov s alkoholom?

Prehnali ste to počas sviatkov s alkoholom?

Takto zmiernite opicu

Vyhnúť sa alkoholu počas sviatok dá v našich končinách poriadne zabrať. „Ale čo budeš, veď si jeden daj!“ vítajú nás na návšteve. A z jedného sú dva, tri, štyri, päť, šesť a potom ráno opica. Opica je ľudový výraz pre stav – bolesti hlavy, žalúdok na vode, suchoty –, počas ktorého sa telo snaží zbaviť toxínov prijatých počas nadmernej konzumácie alkoholu. Prečo opica vzniká a ako ju účinne zmierniť? Vyskúšajte tieto tipy.

Prečo máme opicu?

Keď pijeme alkohol, v tele dochádza k množstvu procesov, ktoré ovplyvnia náš fyzický stav. Opica vzniká v dôsledku viacerých javov. Najčastejšie je to dehydratácia, ktorá sa dostaví, keď počas večera nepijeme dostatok čistej vody. A nie, sladené nealkoholické nápoje vodu nenahradia. Potom je to oslabenie imunity, podráždenie žalúdka alkoholom, ktorý tvorí zvýšené množstvo žalúdočných kyselín, tiež nám klesá hladina cukru v krvi, hlava nás bolí aj preto, že sa nám kvôli konzumácii alkoholu roztiahli cievy a tiež sa horšie vyspíme – alkohol negatívne vplýva na kvalitu spánku. Zároveň telo príde o množstvo dôležitých vitamínov a minerálov (horčík, sodík, draslík) Keď to všetko spojíme, máme opicu ako svet. Dá sa však proti nej účinne bojovať?

Najúčinnejšia je prevencia

Ako to už býva pravidlom, aj proti opici je najúčinnejšia prevencia. Najlepším riešením, ako sa jej vyhnúť, je neprehnať to s alkoholom, resp. nepiť ho vôbec. Keď však k bujarej oslave dôjde, myslite aj na druhý deň. Skúste sa vyhnúť tmavým destilátom a sladenej „brzde“. Čo to znamená? Namiesto Demänovky pite vodku, gin či domácu a zapíjajte ju minerálnou vodou, čistou vodou alebo vodou s troškou citróna. Sladené nealkoholické nápoje prispievajú totiž k zvýšenej dehydratácii, ktorá opicu len zhorší. Tiež pristupujte k pitiu zodpovedne: zajtra je tiež deň, tak nech ho zvládnete s gráciou. Tu rozhodne platí, že menej je viac.

Pomôže aj káva či iné „čarovné“ nápoje

Káva pomôže telo nakopnúť a prebrať, odporúčame však siahnuť po svetlejšo praženom zrne, v ktorom je dostatok antioxidantov. Zároveň si k nej doprajte jeden dva väčšie poháre vody, pretože káva telo dehydratuje. A v kombinácii s opicou by nám tento životabudič bez vody dokázal stav ešte zhoršiť.

Na nohy po prehýrenej noci vás postaví aj smoothie, ktoré zasýti, dodá telu tekutiny a pri správnom výbere surovín je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov. Napríklad smoothie z banánu, listového špenátu, avokáda a čerstvou šťavou z citróna je zásah do čierneho.

Stávkou na istotu je bylinkový, zázvorový a tiež zelený čaj, ktorý dochutíme po vychladnutí citrónovou šťavou. Práve tá dodá telu potrebný vitamín C. Zaujímavým poopičným nápojom je tiež legendárna Bloody Mary, samozrejme v nealko podaní. Paradajková šťava, čierne mleté korenie, kajenské korenie, worčersterová omáčka a Tabasco nie je pre každého, no telu pomôže vzchopiť sa.

Nevyhýbajte sa raňajkám

Vďaka žalúdku na vode sa do jedla po opici väčšina z nás veľmi nehrnie. Raňajky vám však tento nepríjemný stav pomôžu prekonať. Aké jedlo pomôže na opicu? Skvelou voľbou sú vajíčka – obsahujú dostatok bielkovín a tiež cysteín, ktorý telu pomáha pri zbavovaní sa toxínov. Mnohí majú po prehýrenej noci chuť na nezdravé a tučné jedlá, ako párky, rezeň, opečenú slaninu. Prečo?

Tuky pomáhajú organizmu spomaliť vstrebávanie alkoholu do krvného obehu. Naopak nedostatok draslíka pomôže vyriešiť čerstvý banán. Pre rýchlejšie zbavovanie sa toxínov siahnite po špargli či zelere. A už osvedčenou kúrou je silný domáci vývar – zahreje, pre žalúdok na vode je ľahko prijateľný, obsahuje dostatok sodíka a tiež telo hydratuje.

Doplňte minerály minerálkou

Výborným a pre telo ľahko prijateľným zdrojom minerálov, ktorý navyše doplní chýbajú tekutiny, sú minerálne vody. Hľadajte tie s vyšším obsahom horčíka a sodíka. Medzi osvedčených liečiteľov, ktorí obsahujú tieto látky a pomáhajú napríklad pri pálení záhy, patrí minerálna voda Fatra (Extra). Vysoký obsah horčíka ma očakávane minerálka Magnesia.

Prejdite sa a vyspite sa

Prechádzka na čerstvom vzduchu, najlepšie rýchlym krokom, uvoľní v tele endorfíny a vám sa tak uľaví. Konzumácia alkoholu tiež znižuje kvalitu spánku, preto sa často stáva, že hoci spíte aj 12 hodín, budíte sa unavený. V takom prípade si po intenzívnej prechádzke či inej športovej aktivite doprajte kratší spánok, Práve počas spánku sa telo najrýchlejšie regeneruje. Toto sú účinné tipy a rady, ako zatočiť s opiciou, pri zdvíhaní štamperlíku však majte na pamäti dve veci: najúčinnejšia je prevencia, a keď už, tak s mierou.

Konzumácia alkoholu tiež znižuje kvalitu spánku
0 0 hlasov
Hodnotenie článku