Bazálna dôvera

Bazálna dôvera

Prečo je prvých 18 mesiacov života zásadných pre život

Bazálna dôvera je základná dôvera. Niečo, čo nám vedia odovzdať len rodičia alebo vychovávatelia, ktorí sa o nás starajú prvé mesiace nášho života. Prečo je taká dôležitá a čo všetko môže ovplyvniť?

Ak by ste novorodenca nechali ležať celé dni v postieľke a iba ho chodili kŕmiť (fľašou), starali sa o jeho základnú hygienu, pravdepodobne by prežil. Mal by však závažné neurologické ťažkosti plynúce z nesprávneho polohovania a nedostatku podnetov, bol by emocionálne oklieštený, nevedel by komunikovať, s najväčšou pravdepodobnosťou by bol odkázaný vo vyššom veku na psychiatrickú pomoc. Toto dieťa by nepociťovalo bazálnu dôveru. Čo to vlastne je?

Svet je bezpečný a je to tak v poriadku

Bazálnu dôveru vysvetľuje výskumník Erik Erikson ako jeden zo zásadných princípov zdravého vývoja osobnosti, medziľudských vzťahov a budovania sebadôvery. Ak dieťa necíti v ranom detstve bezpečie, pochopenie, lásku a starostlivosť svojich opatrovateľov, nemá sa ako naučiť, že svet je bezpečné miesto, kde sa o neho postarajú a kde mu každý chce len dobre. Táto skúsenosť sa s ním potom nesie celý život – pojem sa nazýva bazálna nedôvera. Prejavuje sa nestálosťou vzťahov, závislosťami (alkohol, gembling), týraním alebo vyhľadávaním tyranov, nedôvera v systém a uchyľovanie sa k extrémistickému správaniu, nenávisťou a neschopnosťou tolerovať iné rasy, vierovyznania či sexuálnu orientáciu.

Dieťa do veku 18. mesiacov života (aj neskôr, dovtedy je to však zásadné), potrebuje cítiť:

  1. Som tu, postarajú sa o mňa, dajú mi jesť, piť, prebalia ma, chcú, aby mi bolo dobre.
  2. Pomôžu mi, keď sa necítim dobre.
  3. Nie som tu sám.
  4. Každý mi chce len dobre, nikto mi nechce vedome ublížiť.
  5. Nemusím byť v strehu, môžem pokojne spať, postrážia ma.
  6. Nemusím sa spoliehať sama/sám na seba, pomôžu mi zdolať, čo nedokážem ešte sám.
  7. Ľudia sa majú radi a usmievajú sa.
  8. Svet je dobré a bezpečné miesto, kde si ľudia pomáhajú, kde vládne dobro a láska.

Žiaľ, často sa stáva, že to, čo sa deje tam vonku, vyzerá skôr presne opačne, ale kedy, keď nie v útlom veku treba budovať pevné základy a ideály. Nemusíte mať obavy, že dieťa pred svetom chránite a spadne na nos, keď zistí, aké to tam je v skutočnosti, práve naopak. Nebude dôverčivé a naivné, bude dôverovať samo sebe, pomáhať iným, konať a kultivovať dobro, lásku a nezištnú láskavosť. A to nikdy nie je nesprávne! Ak sa obávate, že ľudia budú zneužívať jeho dobrotu, tiež môžete zostať pokojní. Ľudia s vysokou mierou bazálnej dôvery majú tiež vyššie ukazovatele racionálneho správania vo vyššom veku, sú emocionálne zrelší, empatickejší, majú vyššie IQ a emočnú inteligenciu a tak sa nedajú jednoducho manipulovať – keďže majú výborné základy do života, s najväčšou pravdepodobnosťou si poradia aj s nepriazňou osudu oveľa lepšie.

Dieťa do veku 18. mesiacov života
0 0 hlasov
Hodnotenie článku