Bazálna dôvera je základná dôvera. Niečo, čo nám vedia odovzdať len rodičia alebo vychovávatelia, ktorí sa o nás starajú prvé mesiace nášho života. Prečo je taká dôležitá a čo všetko môže ovplyvniť?
Ak by ste novorodenca nechali ležať celé dni v postieľke a iba ho chodili kŕmiť (fľašou), starali sa o jeho základnú hygienu, pravdepodobne by prežil. Mal by však závažné neurologické ťažkosti plynúce z nesprávneho polohovania a nedostatku podnetov, bol by emocionálne oklieštený, nevedel by komunikovať, s najväčšou pravdepodobnosťou by bol odkázaný vo vyššom veku na psychiatrickú pomoc. Toto dieťa by nepociťovalo bazálnu dôveru. Čo to vlastne je?
Svet je bezpečný a je to tak v poriadku
Bazálnu dôveru vysvetľuje výskumník Erik Erikson ako jeden zo zásadných princípov zdravého vývoja osobnosti, medziľudských vzťahov a budovania sebadôvery. Ak dieťa necíti v ranom detstve bezpečie, pochopenie, lásku a starostlivosť svojich opatrovateľov, nemá sa ako naučiť, že svet je bezpečné miesto, kde sa o neho postarajú a kde mu každý chce len dobre. Táto skúsenosť sa s ním potom nesie celý život – pojem sa nazýva bazálna nedôvera. Prejavuje sa nestálosťou vzťahov, závislosťami (alkohol, gembling), týraním alebo vyhľadávaním tyranov, nedôvera v systém a uchyľovanie sa k extrémistickému správaniu, nenávisťou a neschopnosťou tolerovať iné rasy, vierovyznania či sexuálnu orientáciu.
Dieťa do veku 18. mesiacov života (aj neskôr, dovtedy je to však zásadné), potrebuje cítiť:
- Som tu, postarajú sa o mňa, dajú mi jesť, piť, prebalia ma, chcú, aby mi bolo dobre.
- Pomôžu mi, keď sa necítim dobre.
- Nie som tu sám.
- Každý mi chce len dobre, nikto mi nechce vedome ublížiť.
- Nemusím byť v strehu, môžem pokojne spať, postrážia ma.
- Nemusím sa spoliehať sama/sám na seba, pomôžu mi zdolať, čo nedokážem ešte sám.
- Ľudia sa majú radi a usmievajú sa.
- Svet je dobré a bezpečné miesto, kde si ľudia pomáhajú, kde vládne dobro a láska.
Žiaľ, často sa stáva, že to, čo sa deje tam vonku, vyzerá skôr presne opačne, ale kedy, keď nie v útlom veku treba budovať pevné základy a ideály. Nemusíte mať obavy, že dieťa pred svetom chránite a spadne na nos, keď zistí, aké to tam je v skutočnosti, práve naopak. Nebude dôverčivé a naivné, bude dôverovať samo sebe, pomáhať iným, konať a kultivovať dobro, lásku a nezištnú láskavosť. A to nikdy nie je nesprávne! Ak sa obávate, že ľudia budú zneužívať jeho dobrotu, tiež môžete zostať pokojní. Ľudia s vysokou mierou bazálnej dôvery majú tiež vyššie ukazovatele racionálneho správania vo vyššom veku, sú emocionálne zrelší, empatickejší, majú vyššie IQ a emočnú inteligenciu a tak sa nedajú jednoducho manipulovať – keďže majú výborné základy do života, s najväčšou pravdepodobnosťou si poradia aj s nepriazňou osudu oveľa lepšie.