Trojkráľový mandľový koláč

RECEPT: Trojkráľový mandľový koláč (Galette des Rois)

Málokto ho u nás pozná, no ak ste boli počas vianočného či novoročného obdobia niekedy vo Francúzsku, možno sa vám podarilo ho ochutnať. Jemnučký mandľový tart s dotykom alkoholu je pochúťka, ktorú Francúzi pravidelne pripravujú na Troch kráľov. Vyskúšajte ju aj vy – je to jednoduché.

Na trojkráľový mandľový koláč potrebujete:

500 g lístkového cesta

120 g mletých mandlí (bez šupky)

120 g masla

120 g trstinového cukru

3 vajcia

1 čajová lyžička mandľového likéru

Voliteľné: 1 hnedá fazuľa (Francúzi koláč servírovali hosťom hneď po upečení, ten, kto našiel vo svojej porcii fazuľku, stal sa kráľom, aspoň toho večera)

Postup: Trojkráľový mandľový koláč

  1. Bez výčitiek použite mrazené alebo chladené lístkové cesto. Vyberajte však kvalitné produkty bez zbytočných aditív. Cesto rozvaľkajte na tenký plát a vykrojte z neho dva kruhy tak, aby zapadli do formy na tart (s vyvýšeným vlnitým okrajom).
  2. Rozpustené vychladnuté maslo zmiešajte s 2 vajíčkami a cukrom, pridajte mandle a mandľový likér (Amaretto). Na plát cesta rozotrite mandľovú zmes, môžete pridať aj hrozienka alebo hrušky či iné, menej šťavnaté ovocie, ale koláč chutí výborne aj len s mandľovou náplňou.
  3. Ak skrývate aj fazuľku, niekam ju položte. Svojich hostí však vopred upozornite, aby si nevylámali zuby. Koláč neponúkajte deťom – ak ho chcete servírovať aj najmenším hosťom, vynechajte tradíciu s fazuľkou aj amaretto.
  4. Prikryte ďalším plátom. Potrite rozšľahaným vajíčkom. Na cesto môžete ostrým nožom alebo žiletkou nakresliť obrázok alebo vzor. Dajte však pozor, aby ste cesto neprekrojili úplne, pretože vám vytečie náplň.
  5. Pečte pri 170 stupňoch do zlatista. Servírujte ešte teplé, môžete doplniť kopčekom vanilkovej zmrzliny, to však už nie je veľmi francúzsky zvyk.
0 0 votes
Article Rating