Dajte zbohom popraskaným perám v mrazoch

Dajte zbohom popraskaným perám v mrazoch

Čo naozaj zaberá?

Trápia vás popraskané pery? Situácia sa zhoršuje v mrazoch alebo vo veľkých horúčavách? Máte potrebu si ich stále olizovať, čo problém ešte viac prehlbuje? Vyskúšajte urobiť zopár zmien vo vašej každodennej rutine a uvidíte, že už do týždňa môžu byť popraskané pery iba nepríjemnou spomienkou.

Pitný režim

Popraskané pery môžu byť znakom dlhodobej dehydratácie organizmu. Vyčerpané a vysmädnuté telo reaguje tým, že pokožka nemá dostatočné zásoby vody a tak sa zmršťuje. Dehydrovaná pokožka je náchylnejšia na drobné poranenia, keďže stráca prirodzenú elasticitu. Drobné ranky sa môžu zapáliť a dlho sa hoja. Ak sa ešte pridruží napríklad kvasinková infekcia, popraskané pery vás môžu dostať až do dermatologickej ambulancie, preto ich nepodceňujte. Doprajte si aspoň 2 litre tekutín vo forme vody a čajov (bylinkové striedajte, na denné pitie je vhodný napríklad rooibos), pite aj teplé polievky a vývary, ktoré doplnia aj zásoby chýbajúceho kolagénu.

Zubná hygiena a hygiena jazyka

Ak máte pokazené zuby a skryté zápaly, môžete trpieť praskajúcimi kútikmi a popraskanými perami. Dajte si do poriadku ústnu dutinu, nepodceňujte dentálnu hygienu a čistite si aj jazyk škrabkou na jazyk. Obmedzte sladkosti a instantné pokrmy.

Rekonvalescencia po chorobe

Doprajte si dostatok oddychu a doplňte vitamíny najmä v prípade, že vás potrápilo horúčkové ochorenie. Nedostatočná rekonvalescencia nielen oslabuje imunitu, ale aj celé telo. Nepodceňujte ju.

Hydratácia

Okolie pier hydratujte hydratačným krémom a pery hydratačným balzamom. Vyhnite sa však takým, ktoré obsahujú minerálne oleje, mentol, mentolové esencie, silikóny alebo parfumované látky, ktoré pery zbytočne dráždia.

Premastenie

Nepreháňajte to s hutnými a ťažkými masťami a balzamom, môžu vám totiž upchať drobné mazové žliazky, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednom okolí pier. Mohli by vám vzniknúť bolestivé vyrážky, z ktorých by sa vaša pokožka dlho spamätávala. Siahnite po obyčajnej vazelíne alebo balzame s lanolínom využívaným na lekárske účely. Je to skvelý pomocník aj na popraskané lakte, kolená či boľavé bradavky čerstvých mamičiek alebo dojčiacich mamičiek detí, ktorým sa prerezávajú zuby. Je to hotový zázrak, ktorý dokáže pomôcť už z večera do rána.

Máte svoje tipy, čo zaberá vám na popraskané pery? Podeľte sa v komentári.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Spaľovanie tukov formou špeciálneho prístupu HIIT
Spaľovanie tukov formou špeciálneho prístupu HIIT