Dokonalý morčací vývar

RECEPT: Dokonalý morčací vývar

Uvariť kvalitný a silný vývar vôbec nie je zložité. Voňavá a číra polievka z morčacieho mäsa je navyše skvelým zdrojom minerálov. Môžete ju okrem prvého chodu použiť aj ako základ na vytvorenie ďalších jedál, prípadne si ju zamraziť do mrazničky a využiť pri pečení či varení inokedy. Ako na to?

Čo potrebujete na dokonalý morčací vývar?

1 morčacie stehno (vykostené – použijete práve kosť a kože, mäso môžete využiť ako základ na iný pokrm, resp. hlavné jedlo)

4 veľké mrkvy

3 petržleny

1 menší zeler

1 cibuľu

2 strúčiky cesnaku

1 zväzok petržlenovej vňate

10 guľôčok čierneho korenia

5 guľôčok nového korenia

2 bobkové listy

soľ

Postup: ako uvariť dokonalý morčací vývar

1. Pripravte si dostatočne veľký hrniec s dobre padnúcou pokrievkou, v ktorom budete vývar variť a aj dostatok času – minimálne 3 hodiny. Pri varení nemusíte stáť, no z bezpečnostných dôvodov by ste mali byť doma.

2. Do hrnca nalejte studenú vodu. Ak by ste mäso vložili do teplej/vriacej, zatiahlo by sa. Pri vývare potrebujeme práve to, aby všetko zo seba dostalo prirodzene von. Vložte preto (umyté) kosti so zvyškami mäsa a kože do hrnca a dajte variť na stredný plameň. Pridajte soľ, korenie, zväzok petržlenu a prikryte. Nezabudnite pridať bobkové listy, ktoré zaručia aj lepšiu stráviteľnosť.

3. Keď voda začne vrieť, stiahnite plameň na minimum tak, aby sa polievka stále varila, no vrela úplne minimálne – nesmie silno bublať. V tejto fáze môžete zhora zozbierať penu a vrstvu tuku, ak si želáte menej tučný vývar. Korenie však do polievky vráťte.

4. Pridajte očistenú mrkvu, petržlen a zeler. Cibuľu zbavte iba vrchnej šupky a koreňa a pridajte ju do polievky, vďaka nej získa krásny zlatý nádych a bude príjemne sladko voňať a chutiť. Cesnak tiež nemusíte lúpať. Pred servírovaním ho vyberiete.

5. Polievku varte odkrytú na slabom plameni približne 3 hodiny. Nemusíte sa báť, že by sa zelenina rozvarila, ak budete variť pomaly, nerozvarí sa. V každom prípade už v nej ale nezostane nič z vitamínov – preto sa odporúča nahradiť ju pri servírovaní krátko povarenou alebo podusenou zeleninkou.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Begónie na balkóne
Begónie na balkóne