Zakladáme bylinkovú záhradu

Zakladáme bylinkovú záhradu

Čo sa oplatí dodržiavať?

Bylinky patria k najmenej náročným rastlinám na pestovanie. Potrebujú zväčša len pravidelnú závlahu a dobré stanovište – inak veľmi nemáte čo pokaziť a úrody sa dočkáte aj bez skúseností so záhradkárčením. Zozbierali sme pre vás základné rady, čo treba vedieť predtým, než sa pustíte do výsadby.

1. Vhodné stanovište pre bylinky

Bylinky potrebujú slnečné a teplé miesto. Nie však príliš silný úpek. Ak máte južný balkón, je vhodné zabezpečiť aspoň čiastočné tienenie počas obeda a bylinky zalievať každý deň (podvečer, aby sa nespálili listy) alebo ich vysadiť do samozavlažovacích črepníkov. Stačí jeden tropický deň bez závlahy a bylinky s krehkými listami (napr. bazalka), to nemusia rozchodiť. Rozmarín či levanduľa si však poradia aj s náročnejšími podmienkami – i tu platí: čím užšie, menšie a tuhšie listy, tým dlhšie zvládne rastlina odolávať suchu.

2. Vyvýšené záhony pre bylinky

Bylinky majú rady prehriatu pôdu. Vhodné je pre ne preto pestovanie vo vyvýšených/zvýšených záhonoch. Množstvo inšpirácie nájdete napr. na Pintereste, stačí do vyhľadávača napísať slovné spojenie raised beds. Ak bylinky nepestujete vo vyvýšených záhonoch, záhony obrúbte dlažbou či drevenými stĺpikmi. Niektoré druhy sú ťahavé a iné rozpínavé a postupne by sa rozrástli do celej záhrady a bolo by ťažké ich dostať opäť pod kontrolu.

3. Priesady či zo semienka?

Ak si chcete vypestovať bylinky zo semienka, predpestovávajte si ich v interiéri v substráte vhodnom na predpestovávanie rastlín. Na finálne stanovište bylinky presaďte až po 15. máji, kedy už nehrozí riziko silnejších ranných mrazíkov. Priesady však predtým otužujte, napr. pobytom na nevykurovanej chodbe alebo ich nechajte popoludní, keď je najviac teplo, na chvíľku na balkóne.

Priesady či zo semienka

4. Kombinujte

Bylinky môžete kombinovať tak, aby ste na jednom záhone pestovali jednoročné – bazalku a trváce, ktoré dokážu prezimovať v našich podmienkach (napr. levanduľa, rozmarín). K trvácim môžete každý rok dosadiť nové jednoročky a tešiť sa tak z pestrého záhona.

5. Strihajte

Bylinky väčšinou vyžadujú pravidelný rez, aby rástli kompaktne. Bazalke odstraňujte kvetné výhonky, aby ste sa čo najdlhšie mohli tešiť z chutnej úrody sviežich listov. Mäta a medovka tiež porastú hustejšie, keď ich sem-tam pristrihnete. Nikdy však nezasahujte do drevnatých častí rastliny, vhodné je skrátiť ju max. o tretinu jej dĺžky.

Bylinky väčšinou vyžadujú pravidelný rez, aby rástli kompaktne.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku