Na čo si dať pri užívaní vitamínov pozor?

Nepreháňajte to

Na čo si dať pri užívaní vitamínov pozor?

Najmä počas zimnej sezóny, keď riziko prechladnutia alebo chrípky je vyššie, mnohí z nás siahnu po vitamínoch a výživových doplnkoch. Keď trochu telu pomôžeme, predsa mu nemôžeme uškodiť. Iste, ak je to vhodná pomoc, tak to človeku naopak prospeje. Užívanie vitamínov a doplnkov stravy je však často opradené polopravdami či mýtmi, ktoré môžu byť dokonca nebezpečné. Pripravili sme pre vás prehľad najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali pri užívaní vitamínov vyhnúť.

S „céčkom“ nemôžem prechladnúť

Vitamín C sa stal akýmsi svätým grálom všetkých vitamínov. Oprávnene? „Céčko“ pomáha nášmu organizmu, napríklad posilňuje imunitu, prospieva pri tvorbe štruktúry kostí, urýchľuje vstrebávanie železa alebo dopomáha ku krajšej pleti. Hneď niekoľko štúdií však potvrdilo, že ani užívanie vitamínu C v pravidelných intervaloch nemá vplyv na to, či a koľkokrát prechladneme. Pravidelné užívanie sa tiež len minimálne podpíše na dĺžke ochorenia – približne o pol dňa, u detí o deň. Mýtus o ochránení človeka pred prechladnutím pri užívaní „céčka“ je však založený na pravde, platí ale iba pre skupiny ľudí, ktorí sú nesmierne fyzicky aktívni a sú vystavení nehostinným poveternostným podmienkam: profesionálni športovci alebo napríklad vojaci.

Čím viac vitamínov, tým lepšie

Mnoho ľudí si môže intuitívne myslieť, že čím viac vitamínov telu dodajú, tým lepšiu imunitu získajú. Nie je to tak. Ak to s vitamínmi a výživovými doplnkami preženieme – keďže nie sú viazané na recept od lekára –, hrozí nášmu telu i predávkovanie. Aby sme si to lepšie vysvetlili, poznáme dva druhy vitamínov: jedna skupina je rozpustná vo vode (všetky vitamíny z kategórie B a C), druhá zase v tuku (všetky vitamíny z kategórie A, D, E, K).

Ak to preženieme s béčkom, v extrémnych prípadoch nám tiež hrozí predávkovanie, keďže sú však tieto vitamíny rozpustné vo vode, telo sa ich pri zvýšenej dávke dokáže pomerne jednoducho zbaviť – vycikáme ich. Väčšie riziko predávkovania predstavujú vitamíny rozpustné v tukoch. Tie sa ukladajú najmä v pečeni, ktorá ich ďalej filtruje. V prípade, že to s nimi človek preženie, hrozí až samotné poškodenie pečene či iné zdravotné problémy, ako bolesti hlavy, hnačky, únavu či nevoľnosť.

Dokážu vitamíny dodať telu energiu?

Stačí vidieť čo i len jednu reklamu na vitamíny a máte pocit, že sú všeliekom, ktorý nás dobije nekonečnou energiou. Niektorí výrobcovia to vo svojich propagačných materiáloch dokonca aj sľubujú. Neverte im, nie je to pravda. Ľudské telo získava energiu vďaka jedlu – to obsahuje sacharidy, tuky a bielkoviny, z ktorých si telo berie kalórie. Samozrejme, napríklad „béčko“ zohráva dôležitú rolu pri tvorbe energie v našom tele, samotnú energiu nám však nedodá. Ak túžite byť zdravý a plný energie, okrem vitamínov a doplnkov stravy si doprajte aj pestrú životosprávu.

Kombinácia vitamínov a liekov

Je užívanie liekov na predpis a vitamínov súčasne bezpečné? Môže byť, aj nemusí. Vždy odporúčame poradiť sa o jednotlivých doplnkoch výživy a medikamentoch s lekárom. Môže sa napríklad stať, že v prípade kombinácie vitamínu a daného lieku dôjde k zníženiu účinnosti liečby. Môže za to najmä účinok vitamínov či doplnkov, ktoré znížia schopnosť tela vstrebať liečivé látky. Medzi také patrí napríklad rybí olej, pupalkový olej alebo výživové doplnky vyrobené z cesnaku, ktoré dokážu znásobiť účinnosť medikamentov určených na riedenie krvi. Ak sa chcete problémom vyhnúť, zavolajte vášmu lekárovi alebo sa s ním poraďte osobne.

Prirodzené vitamíny zo stravy ľahko nahradím tými z lekárne

Ako už naznačuje názov „výživové doplnky“, vitamíny a podobné suplementy sú len doplnkom stravy. V žiadnom prípade by sme sa nemali spoliehať na to, že všetky potrebné vitamíny prijmeme prostredníctvom fľaštičiek z lekárne. Vitamíny obsiahnuté v jedle majú navyše viac výživných látok. Ak si dávate záležať na vyváženom jedálničku, v ktorom nechýbajú strukoviny, celozrnné pečivo, mliečne produkty, mäso, ryby, ovocie, zelenina, tak s najväčšou pravdepodobnosťou žiadne doplnky výživy či vitamíny ani nepotrebujete. Existuje však jedna výnimka, ktorá by vás mohla zaujímať najmä v tomto zimnom období: vitamín D. Počas letných dní ho dokáže naše telo získať dostatok vďaka slnečným lúčom, no počas tmavých a sychravých dní to môže byť problém. Ešte predtým, ako siahnete po vitamíne D z lekárne, skúste ho získať z prirodzenej stravy. Nájdete ho najme v rybách, mlieku, syroch, vajciach či jogurtoch. A rada na záver: vitamíny áno, no s mierou a rozumom.

vitamíny áno, no s mierou a rozumom.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku