Pracujúca mama nie je sci-fi

Pracujúca mama nie je sci-fi!

Ako si zorganizovať deň, aby vám to fungovalo?

Najskôr musíte spoznať samy seba. Dokonale. Potom si pozapisovať čo najviac poznatkov o vašej rodine na papier. Ako vyzerajú vaše dni? Kedy deti vstávajú, kedy vstáva manžel, kedy varíte obedy, pripravujete desiaty do školy, ako trávite víkendy. Na základe toho si môžete pripraviť harmonogram, o ktorý sa dá oprieť. Alebo práve naopak, ak vám vyhovuje spontánnosť a dokážete pracovať kedykoľvek, vykašlite sa na všetko a sadnite si k práci vtedy, kedy vám zostane chvíľka voľného času. Pomôže vám však aj nasledovné.

1. Nastavte si priority

Najskôr si na papier napíšte, aké sú vaše priority – na prvé miesto dajte seba, bez debaty. Následne partnera, deti. Potom nasleduje domácnosť, iné povinnosti, práca, presne v takom poradí, v akom vám to vyhovuje. Rozdeľte si týždeň na 168 hodín, alebo deň na 24 hodín a ku každému bodu priraďte čas v hodinách či minútach, koľko mu chcete/potrebujete venovať. Tak zistíte, či sú vaše očakávania reálne. Nezabudnite na spánok, ten pripisujte k prvému bodu. Ak vám na prácu nezostáva čas, musíte niekde ubrať. Napríklad pri starostlivosti o domácnosť. Spomeňte si na tento rebríček vždy, keď budete utekať umývať riad namiesto odpovedania na maily.

2. Uľahčite si to

Moderné vymoženosti sú tu na to, aby nám uľahčili starostlivosť o seba aj o domácnosť. Preto sa im nebráňte. Robotický vysávač, umývačka riadu alebo sušička bielizne sú často finančne náročné, no dá sa to vyriešiť napríklad tak, že si ich zaželáte od rozvetvenej rodiny ako darček na narodeniny či pod stromček – že sa jednoducho viacerí poskladajú. Takto dokážete ušetriť desiatky hodín mesačne, ktoré by ste inak venovali vysávaniu, skladaniu bielizne, žehleniu či mopovaniu.

3. Delegujte

Nebojte sa poprosiť o pomoc. Nech vám svokra či mama prinesie v pondelok zvyšky z nedeľného obeda – ak varí pre celú rodinu a vy k nej často nechodíte. Určite sa poteší, navyše môže stráviť chvíľu s deťmi a vy si môžete zatiaľ čosi upratať alebo vybaviť telefonáty. Manželovi v sobotu dopoludnia zaveste na krk všetky deti a nechajte ich užiť si čas tak, ako sa im to páči – na prechádzke či pri bombardovaní bytu. Ak si zvolia druhú možnosť, vezmite si laptop alebo štrikovanie a choďte si užiť 2 hodinky pre seba v kaviarni – pri práci alebo pri relaxovaní. Alebo zavolajte kamošku a urobte si zo sobotných dopoludní vo dvojici tradíciu.

4. Doprajte si rituály

Každý štvrtok poobede vezmite na prechádzku iba jedno vaše dieťa. Trávte tak intenzívne čas iba s jedným potomkom, reflektujte jeho potreby, rozprávajte sa, skočte na zmrzlinu, oddýchnite si pri kočíkovaní a nenaháňajte pri tom 4-ročného… Ak je to, samozrejme, možné. Takýto rituál vám pomôže zahnať nezmyselné výčitky svedomia, že niekoho zanedbávate na úkor práce či starostlivosti o seba. Rovnako do týždňa vsuňte aj jeden večer, ktorý venujete iba partnerovi. Ideálne je dohodnúť sa vopred každú nedeľu tak, aby vám to vyhovovalo obom a prípadne ste si ešte stihli zohnať stráženie.

5. Doprajte si výpomoc

Mať paniu na upratovanie domácnosti alebo dievčinu, ktorá vám dvakrát do týždňa pokočíkuje dieťa, nie je nič snobské. Práve naopak. Sadnite si s papierom a počítajte. Ak za čas, za ktorý vám pani uprace, dokážete zarobiť viac peňazí, než konkrétnej tete za jej služby zaplatíte, stále sa vám to oplatí. A aj keby ste boli v mínuse a cítite, že pracovať jednoducho potrebujete, aby ste zostali príčetná, choďte do toho. Mnohé študentky berú za kočíkovanie 3 – 4 eurá na hodinu. Panie na upratovanie nájdete tiež od 4 eur na hodinu a ešte aj urobíte dobrý skutok, že im pomôžete prilepšiť si k dôchodku. A ak nebudete mať chuť v tom čase pracovať, oddychujte a načerpajte sily. Zaslúžite si to!

Doprajte si výpomoc
0 0 hlasov
Hodnotenie článku