ako zvýšiť tínedžerovi sebadôveru

10 tipov, ako zvýšiť tínedžerovi sebadôveru

Vychovávať sebavedomého tínedžera? Naozaj sa to dá! V tomto období neistoty a pochybností sa stačí opierať o týchto 10 pilierov, s ktorými svojej dcére či synovi v problematickom veku môžete pomôcť.

1. Súkromie

Nekontrolujte dieťaťu telefón, neupratujte mu izbu… Nechajte im súkromie. To je pre sebadôveru dieťaťa nevyhnutné. Ak vám už ten bordel prerastá cez hlavu a nič nepomáha, radšej zvoľte cestu ultimáta – upraceš si buď/alebo… V žiadnom prípade však dieťaťu nezasahujte do osobných vecí. Výnimka sa týka iba okolností spomínaných v bode č. 5.

2. Dôvera a zodpovednosť

Prejavujte dieťaťu dôveru. Nechajte ich samých napr. nakúpiť či zaplatiť si účet za telefón. Nekontrolujte ich, nevypytujte sa, či to urobili.

3. Samostatnosť

Snažte sa dieťaťu čo najmenej pomáhať. Nech sa samo dopraví na kurz bojového umenia (ak to stíha MHD), nech si samo vyberie, aké krúžky chce absolvovať, aké oblečenie si chce kúpiť. Možno si myslíte, že je to samozrejmé, verte však, že nie pre všetkých.

4. Vreckové

Pravidelné vreckové naučí deti základom ekonomického zmýšľania. Nechajte ich hradiť si z vreckového záľuby. Ideálne je dohodnúť si pravidlá vopred – mesačne dostaneš takúto a takúto sumu na svoje výdavky, 1. a 15. deň v mesiaci… Ak si chce kúpiť niečo finančne nákladnejšie, nech si našetrí alebo nájde brigádu – prípadne môže vypomôcť napr. upratovaním spoločných priestorov bytového domu či porýľovať susedovi záhradu. Not so cool, ale kvôli novým teniskám sa možno obetuje.

5. Nezasahovanie

Nepridávajte si ich k priateľom na Facebooku či Instagrame. Nechajte ich žiť si vlastný virtuálny život. Ak však máte podozrenie, že čelí šikane alebo sa na nej podieľa či má tendencie k sebapoškodzovaniu alebo k poruchám príjmu potravy, často vám to môžu sociálne siete potvrdiť. V týchto prípadoch však aj tak stavte najskôr na úprimný rozhovor.

6. Dôsledky

Chce zostať na víkend doma, no vy ste naplánovali rodinnú turistiku? Urobte kompromis. Nechajte ho rozhodnúť sa a vybrať z dvoch alternatív – napr. pôjde s vami a ďalší víkend sa mu posunie večierka, prípadne nepôjde s vami tento víkend, ale ďalší víkend pomôže upratať chatu… Naučte ich čeliť rozhodnutiam a ich následkom.

7. Zapájanie

Od malého malička zapájajte dieťa do chodu domácnosti. Bude mu potom prirodzené vyložiť umývačku aj v 12 či 15 rokoch. Berte to ako samozrejmosť, nie ako službu rodičom. Nech sa tiež podieľa na varení, nakupovaní. Získa tak životný prehľad a skúsenosti, ktoré sú nenahraditeľné v čase, keď vyletí z hniezda.

8. Záujem

Nič. Neviem. Nemám. Aj takto môžu vyzerať odpovede na zvedavé otázky rodičov – a asi aj vyzerajú. No pýtajte sa. Namiesto „ako bolo v škole“ deti konfrontujte zaujímavejšími podnetmi – kto ťa dnes najviac potešil? Naučil/a si sa dnes niečo nové? Zatúžil/a si dnes po niečom, čo nemáš?

9. Akceptovanie

Nosí nechty nalakované načierno, roztrhané rifle a falošný piercing. Ok. Akceptujte to v rámci hraníc, ktoré ste ochotní stanoviť. Móda a štýl je forma komunikácie. Nechajte ich prejaviť svoju osobnosť. Držte však pevné hranice tam, kde je to pre vás (či pre školu) už priveľa.

10. Podporovanie a pochvala

V detskom veku je nám prirodzené dieťa podporovať a pobádať. Keď sa učí bicyklovať, keď skúša písať prvé písmenká, keď robí prvé kroky… Neskôr sa nám to už nezdá dôležité, no opak je pravdou. Je to dôležité! Ak si váš syn či dcéra našli novú záľubu, prípadne skúšajú napr. wakeboarding, podporujte ich. Pochváľte ich, ako to zaujímavo vyzerá a že sú húževnatí – snažte sa chváliť proces, nie výsledok, aby ich to pri prípadnom úspechu nedemotivovalo.

V detskom veku je nám prirodzené dieťa podporovať a pobádať
0 0 hlasov
Hodnotenie článku