jarny detox

Jarný detox je nezmysel, netreba tomu podliehať

Rozmohol sa nám tu taký nový prístup … Beriete tvrdé drogy? Ste alkoholik? Fajčíte ako fabrika? Užívate veľké množstvo liekov? Ak NIE, prezradím vám malé tajomstvo. Žiadny detox nepotrebujete.

Každú jar sa pravidelne objavuje mnoho odporúčaní o potrebe detoxikačných diét, čajov a štiav pre „očistu“ organizmu od „toxínov“, vďaka ktorým schudnete a dosiahnete vysnívané zdravie.

 Ako je to ale naozaj?

 Ľudský organizmus nečaká na žiadny jarný detox, ale má veľmi robustný detoxikačný systém, ktorý prirodzene eliminuje toxické látky a splodiny metabolizmu 24 hod denne, 365 dní v roku. Tento „magický“ systém zahŕňa pečeň, obličky, tráviaci trakt, lymfatický systém, pľúca a kožu každého z nás. Tieto telesné systémy nečakajú na to, až si dáte zelený jačmeň alebo bylinky, ale neustále (aj keď spíme) odstraňujú všetky „toxické“ látky.

 Účinok detoxikačných diét, čajov a štiav na chudnutie a pokles hmotnosti spočíva v tom, že vplyvom diuretických a preháňacích účinkov rôznych byliniek spolu s vyradením všetkých bežných potravín zákonite dôjde (krátkodobo) k zníženiu telesnej hmotnosti tým, že sa telo odvodní, dôjde k poklesu glykogénových zásob a vyprázdneniu čriev. Akonáhle sa po detoxe zase najete, máte všetko späť.

Chudnúť nezačnete vďaka „očiste a odblokovania metabolizmu“ detoxom, ale vďaka kalorickému deficitu. Mimochodom, vyvolaná hnačka po detoxikačných prípravkoch vám z tela neodstráni žiadnu „nálož toxínov“, ale môžu vám nepekne rozhodiť črevnú mikroflóru.

Dlhé pôsty a drastické detoxikačné diéty na ovocí a zelenine môžu byť pre ľudský organizmus z hľadiska detoxikácie naopak kontraproduktívne, pretože naše prirodzené detoxikačné systémy (predovšetkým pečeň) potrebujú pre svoju činnosť aminokyseliny z bielkovín (napr. glutamín, glycín a cysteín), vďaka ktorým sa zbavíme „toxínov“ z organizmu. Vzhľadom k tomu, že sme bežným „toxickým“ látkam z prostredia vystavení denne, potrebuje náš organizmus pre prirodzenú detoxikáciu kvalitnú a vyváženú výživu každý deň v roku, nie nejakú extrémnu detoxikačnú kúru raz za rok.

šťavy

Mimochodom, výrobcovia detoxikačných produktov vám nemôžu poskytnúť žiadne relevantné vedecké dôkazy o účinnosti (a dokonca aj bezpečnosti) svojich produktov, pretože žiadne takéto dôkazy neexistujú. Dokonca často ani nedokážu konkrétne odpovedať na to, proti akým „toxínom“ sú ich produkty zamerané a čo presne znamená „detox“

Mňa samotného v uplynulých týždňoch prekvapilo, koľko ľudí vôbec rieši jarný detox a veria tomu, že to je nevyhnutnou súčasťou cesty k zdraviu a chudnutiu. Namiesto toho ale odporúčam podobný, ale pozitívnejší prístup ako uľahčiť črevám a cítiť sa vďaka tomu lepšie. Ide o jednodňový pôst, kedy nejete nič počas dňa, alebo jete extrémne málo – pijete primárne vodu alebo čerstvú šťavu.

7 rád, ako pôstovať jeden deň

1. Pokojne môžete začať poldenným pôstom; po zdravých raňajkách a ľahkom obede prejdite na odporúčané tekutiny. Ďalšie zdravé a ľahké jedlo si dajte až na druhý deň ráno.

2. Prvému celodennému pôstu by mal predchádzať niekoľkodňový ľahký a vyvážený jedálniček s dostatkom tekutín, ovocia a zeleniny. Prechod na tekutiny bude ľahší.

3. Vhodným pôstnym dňom je sobota (nedeľa), aspoň pri prvých pôstoch. Ak budete mať menej energie, môžete viac odpočívať. Očistný proces môžete vo voľnom dni ľahšie podporiť masážou, saunovaním či výletom do prírody. (Avšak sú jedinci, ktorí pre pôst volia „najdlhší deň týždňa“, teda deň, keď sú najviac zamestnaní a na jedlo preto príliš nemyslia.)

4. Z čerstvých štiav sú vhodnejšie jednodruhové ovocné šťavy, najmä tzv. „čističe“, teda citrusové šťavy – pomarančové, grepové pod. Skvelá je ale aj ananásová šťava, tá obsahuje bromelín, ktorý má pozitívny vplyv na redukciu hmotnosti. Vhodná je aj jablková šťava s protizápalovými a čistiacimi účinkami.

5. Ak ste náchylní k zápalom ústnej sliznice, infekciám tráviaceho traktu a ak máte citlivé zažívanie, voľte však radšej šťavy zeleninové.

6. Starostlivo dbajte na výber ovocia, všetko si vopred rozmyslite a nakúpte. Z čajov je vhodný napríklad jednoduchý žihľavový. Naopak nevhodný je mätový čaj, po ktorom budete mať hlad, podporuje totiž vylučovanie žlče.

vhodný čaj

7. Ak sa po vynechaní pravidelnej kávy (kofeínu) dostaví bolesť hlavy, môžete problém zmierniť pomocou tabliet z rastliny guarana, ktorá prirodzene obsahuje značné množstvo kofeínu.

Autor článku: fitness tréner Michael Achberger

0 0 hlasov
Hodnotenie článku