Starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik

Ako správne zalievať, kosiť či hnojiť

Udržiavaný trávnik dodáva záhrade jedinečný pôvab, vďaka ktorému máme chuť vybehnúť von bosý a užívať si slnečné lúče. Má to však aj svoje nevýhody – takáto pažiť si vyžaduje i pravidelnú starostlivosť. Na čo by ste nemali zabudnúť, ak túžite po dokonalom anglickom trávniku? Ako často by ste mali kosiť? A je potrebné trávnik aj hnojiť?

Základom je dôkladné polievanie

Ešte predtým, ako si napíšeme, kedy a ako často trávnik polievať, je dôležité vedieť, kedy ho určite nepolievať. Počas horúcich letných dní sa vyhnite zavlažovaniu počas najväčších horúčav – od 11:00 do 15:00. V opačnom prípade hrozí, že kvapky vody v kombinácii s ostrým slnkom môžu trávu spáliť.

Ideálny čas na polievanie trávnika je zavčas rána alebo k večeru. Čo to znamená časovo? V lete pažiť ocení zavlažovanie ešte pred východom slnka, resp. predtým, ako ukáže svoju silu. Zároveň by sme mali myslieť na to, aby mal trávnik dostatok času vlahu prijať – optimálny čas je teda od 5:00 do 7:00. Večer sa javí ako najvhodnejší čas medzi 20:00 a 22:00.

Veľkou výhodou je, keď máte automatickú závlahu, ktorú stačí naprogramovať a myslí na to za vás.

Ako často polievať trávnik

Okrem toho vám ku krásnemu zelenému trávniku pomôže aj rovnomerné zalievanie – nemali by ste jednu časť zavlažiť len tak na oko, pretože vám tam už nedočiahne hadica, a uprostred záhrady to vyvážiť obrovskou mlákou. Pričasté polievanie tráve tiež škodí, viac ocení, keď ju dôkladne zalejete raz denne ako keby ste ju mali len pokropiť 3-krát v priebehu jedného dňa. Kľúčové je, aby voda dorazila k spodným korienkom, ktoré sú približne 10 cm pod zemou.

Ako často kosiť trávnik

Počas sezóny by sme si mali aspoň raz týždenne nájsť čas, aby sme trávnik pokosili. Okrem toho, že pomáhate aj svojej záhrade, je to aj skvelý relax. Prečo je pravidelné kosenie dôležité? Ak by bola tráva privysoká, nemusela by prepúšťať slnečné lúče k spodnej časti stebiel – v dôsledku toho by táto časť mohla zožltnúť. Tomu treba prispôsobiť aj výšku zostrihu – počas jari to sú 4 cm a v lete to môže byť pokojne aj 6 cm.

kosenie trávnika

Hnojiť, alebo nehnojiť trávnik?

Hneď ako pokosíte záhradu, trávnik začne čerpať potrebné živiny zo svojich koreňov – snaží sa čo najrýchlejšie dorásť do svojej pôvodnej výšky. Veľmi častým javom je, že možnosti svojich koreňov vyčerpá už v priebehu niekoľkých týždňov a vtedy začne strácať na kráse. V takom prípade odporúčame trávnik pohnojiť s hnojivom, ktoré má dlhotrvajúce účinky. To však neznamená, že by ste ho nemali priebežne prihnojovať. Záležať by ste si mali dať tiež aj na rovnomernom hnojení – rovnako ako pri zalievaní – skvelým pomocníkom je špeciálny vozík určený na túto činnosť.

hnojiť trávnik
Záhradný nábytok
0 0 hlasov
Hodnotenie článku