keď bábätko prvýkrát ochorie

Čo robiť, keď bábätko prvýkrát ochorie?

Hoci novorodenci pôsobia najviac krehko a nevinne, pred chorobami ich zvyčajne dôkladne chráni vrodená imunita. Po šiestich mesiacoch sa však detské telíčko postupne musí prestať spoliehať na zásoby vitamínov a minerálov od matky. Približne v tomto veku bábätká aj najčastejšie potrápi prvá choroba – najčastejšie ľahká viróza spojená s upchatým nosom, kašľom či tráviacimi problémami. Ako to zvládnuť, najmä, ak je to pre vás úplne nová situácia?

1. Zachovajte chladnú hlavu

Každé dieťa skôr či neskôr ochorie. Hoci budete dodržiavať všetky zásady zdravého životného štýlu, vyhýbať sa chorým ľuďom, MHD či obchodom, nedokážete svoj poklad chrániť úplne pred všetkým. Nie ste zlá matka či zlý otec. Necíťte sa previnilo, zachovajte chladnú hlavu, nepanikárte, nepredstavujte si katastrofické scenáre. Hoci vidieť svoje dieťa trpieť je jeden z najhorších pocitov na svete, musíte zostať silný a byť bábätku oporou. Tak to všetci zvládnete jednoduchšie.

chladná hlava

2. Skontrolujte lekárničku

Teplomer s ohybnou špičkou, lieky proti bolesti a horúčke, odsávačka hlienov, fyziologický roztok na čistenie nosa a vrecúška na zber moču (lepia sa na genitálie) by vám nemali chýbať.

Pri kúpe voľnopredajných detských liekov vyberajte liečivá s obsahom Paracetamolu a Ibuprofenu – tie môžete striedať – dôkladne si však prečítajte príbalovú informáciu alebo sa opýtajte v lekárni na správne dávkovanie a na to, či ich môžu malé bábätká.

3. Zavolajte pediatrovi/pediatričke

Je prirodzené, že neviete, ako sa máte správať v takejto novej situácií. Pri hľadaní informácií sa však spoliehajte na autority, nie na internet a samodiagnostikovanie. Áno, určite je dôležité počúvať svoju intuíciu, ale vhodné je poradiť sa s pediatrom či pediatričkou telefonicky o správnom postupe liečby. Ak nebudú príznaky vážne (napr. bod č. 6), možno nebude nutná ani návšteva v ambulancii. A ak áno, nezabudnite priniesť moč dieťaťa.

A vyhnite sa diskusným fóram! S najväčšou pravdepodobnosťou tam nenájdete nič spásonosné, akurát sa viac vystresujete.Radšej držte svoje dieťa za ruku a spoločne oddychujte.

3. Zavolajte pediatrovi

4. Nedávajte lieky preventívne

Ak máte pocit, že na drobca niečo lezie, nedávajte mu žiadne lieky! Liečivá sa podávajú až pri vysokej teplote alebo silnej bolesti. Nesprávnym nasadením liekov iba zbytočne oslabujete detské telíčko a môžete potlačiť prejavy ochorení a následne zle vyhodnotiť zdravotný stav.

5. Menej jedla, viac tekutín, oddych

Ak je to možné, vypnite telefón (alebo si aspoň zvuky a upozornenia), navarte teplý čaj (pre deti ideálne neochutený rooibos), Ak dojčíte, doprajte si dostatok vitamínov a minerálov prostredníctvom vyváženého jedálnička. Tak dieťaťu „namixujete“ do materského mlieka to, čo potrebuje. Zároveň, dojčite priamo z prsníka, mlieko neodsávajte, aby došlo k výmene informácií medzi vašim telom a slinami dieťaťa.

Tiež neprestávajte s dojčením pri hnačkovitom ochorení dieťaťa. Hoci sa vám mlieko nemusí zdať ako najlepšia potravina pre dieťa s tráviacimi problémami, materské má jednu veľkú výnimku – vaše telo dokáže namiešať presne taký koktail výživných látok, aké choré dieťa potrebuje.

Ak dieťa odmieta jesť, rešpektujte to do istej miery – pripravte mu jeho obľúbený pokrm, snažte sa ho presvedčiť na zopár lyžičiek, ale nenúťte ho nasilu. Samo najlepšie vie, že potrebuje viac tekutín a oddychu, než plné brucho, ktoré je samo záťažou.

viac tekutín

6. Kedy ísť k lekárovi / na pohotovosť?

  • ak je dieťa letargické alebo ho nedokážete zobudiť zo spánku do plného vedomia
  • ak má vysokú teplotu, bolesť hlavy a stále zvracia
  • odmieta piť a neciká
  • ak pretrváva zvýšená teplota viac ako 72 hodín
  • ak sa na tele objavili tmavé fľaky (potenciálny zápal mozgových blán)
0 0 hlasov
Hodnotenie článku