V júni je už príroda takmer v plnej sile. Vegetácia bujnie, kvety kvitnú, bylinky sú vhodné na zber, je na mieste častejšie zalievať hriadky. Na čo by sme počas júna nemali zabudnúť vo svojej záhrade? Pripravili sme pre vás výber tých najdôležitejších činností, ktorým sa môžete počas júna venovať vo svojej oáze pokoja.
Kontrolujte hriadky
Činnosť, ktorú je vhodné robiť počas celého leta, jari i jesene – kontrolovať hriadky. Na čo sa zamerať? Kontrolujte, či pôda dostáva dostatok vlahy, či rastliny v hriadkach nenapadli škodcovia a v neposlednom rade si posvieťte na burinu. Práve tú je najjednoduchšie odstrániť, keď sa objavuje len v zárodkoch. Úrode tiež pomôže, keď hriadky budete pravidelne prekyprovať.
Výdatnejšia zálievka
V júni už teplomer zvykne ukazovať aj viac ako 30 °C, čo je hranica pre tropické teploty. Záhrada si vtedy vyžaduje výdatnejšiu zálievku, najmä počas suchého obdobia. Doprajte rastlinám preto viac vody. Ideálny čas, kedy záhradu polievať – či už stromy, hriadky, alebo trávnik – je buď skoro ráno, ešte pred východom slnka, alebo až po jeho západe, teda vo večerných hodinách.
Čím skôr sa pustite do priesad
Máte pripravené priesady? Neváhajte a pustite sa do ich výsadby. Čím skôr to v júni urobíte, tým lepšie pre vašu záhradu.
Zabudli ste na hrášok? Stále je čas
Zbožňujete sladkú chuť domáceho hrášku? Máme skvelú správu: vysadiť hrach môžete aj v júni. Úrodu tak budete zbierať už v auguste.
Čo ešte môžete vysadiť v júni?
Jún v záhrade je vhodný aj na výsadbu iných plodín. Ktorých? Je to napríklad reďkovka, kel, brokolica, cvikla, fenikel či zelené plodiny, ako ľadový a listový šalát či čínska kapusta. Z úrody sa budete tešiť počas jesene.
Do záhrady môžete premiestniť aj izbovky
Jún je ako stvorený na to, aby sme do vonkajších priestorov umiestnili aj izbovky. Dostanú tak krásny wellness pobyt. Ktoré rastliny môžete presunúť do záhrady? Sú to napríklad palmy, sukulenty, monstera, figovník, šeflera, begónia, rôzne paprade, voskovky, azalka, ibištek, cyklamén, banánovník či citrusy. Snažte sa im však vybrať stanovisko podľa ich potrieb, každá rastlina potrebuje totiž iné množstvo slnečných lúčov.
Starostlivosť o ovocné stromy v júni
Počas júna nám dajú dosť zabrať ovocné stromy. Kde začať? Napríklad starostlivosťou o jablone a hrušky, ktoré je potrebné ošetriť proti škodcom a chorobám, odporúčame siahnuť po špecializovanom prípravku. Sústreďte sa najmä na múčnatku, chrastavosť, nosánik či hrdzu. Pokračovať môžete presvetlením korún všetkých ovocných stromov, slivku navyše zbavíme konárov smerujúcich k zemi. Tieto konáre strom oberajú o cenné živiny. Starostlivosť sa oplatí venovať tiež marhuliam, kde odborníci odporúčajú urobiť Šittov rez. Pravidelne tiež kontrolujte okolie stromov a opadané plody hádžte do kompostu, v opačnom prípade by stromy mohli kvôli nim ochorieť. A počas dlhého sucha okrem hriadok zalejte aj ovocné stromy.
Starostlivosť o bylinky v júni
Počas júna sa pripravte na rozbujnenú bylinkovú záhradu. Neváhajte bylinky využívať nielen pri varení, ale i pri príprave domácej kozmetiky, repelentov, sirupov či osviežujúcich limonád. Dôležité je tiež bylinky pravidelne zastrihávať, aby nezačali kvitnúť – ich kvety narozdiel od listov nemajú takú bohaté využitie. A bylinkám sa nemusíte venovať iba vo svojej záhrade, pokojne môžete ísť zberať liečivé byliny do neďalekého lesa či na lúku. Vysušte si ich a počas zimy, ako by ste našli.
Starostlivosť venujte aj kvetom
Počas júna môžete v pravidelných intervaloch dopriať zostrih kvitnúcim kvetom. Kvety, ktoré už kvitli, zbavíme žltých listov. Tiež sa môžeme pustiť do výsadby letničiek. Sústredíme sa rovnako na burinu a škodcov, ktoré môžu ohrozovať kvety. Nezabúdame však ani na prekyprenie pôdy a dôkladnú zálievku.
V júni je čas na prihnojenie
Jún je vhodný na prihnojenie úžitkovej záhrady. Ak máte v záhrade aj maliny, ktoré rodia iba raz a už máte po zbere, prihnojte ich hnojivom – najlepšie tým, ktoré je určené pre bobuľovité ovocie. Nezabudnite ani na prihnojenie kvetov, no hlavne: užívajte si krásny jún vo svojej záhrade.