Koľko zákuskov budete potrebovať na svadbu

Koľko zákuskov budete potrebovať na svadbu?

Prinášame vám jednoduchý manuál

Čaká vás tento rok svadba a netušíte, koľko zákuskov či koláčov máte objednať? A aké druhy? A čo s nimi potom? Ako dlho vydrží taká svadobná torta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky priamo zo zákulisia výrobne svadobných koláčikov.

Koľko zákuskov na osobu na svadbu?

Pri výbere a objednávaní koláčikov si všimnite rozmer zákuskov – niektoré výrobne a cukrárne ponúkajú na svadby malé koláčiky (napr. rezy 5 x 3 x 2 cm), malé šuhajdy či makrónky, miniveterníčky a venčeky. Nie je to preto, že by chceli na vás primárne zarobiť, má to prozaický dôvod – čím menší koláčik, tým viac druhov môžu hostia ochutnať a všetci sú spokojnejší. Preto rátajte pri tomto rozmere približne s 2 kusmi zákusku na osobu. Ak máte 50 ľudí, postačiť by vám malo 100 kusov koláčikov. Málokedy sa stáva, že by zákuskov na svadbe bolo málo, verte nám, že vždy sa skôr plytvá a vyhadzuje.

Koláčiky zo stolov totiž už z hygienického hľadiska nepatria do výslužiek. Výslužkové koláčiky by ste si mali objednať zvlášť (mnohí dodávatelia vám už dnes vedia pripraviť výslužky vopred nabalíčkované v škatuľkách, pokojne aj s pečiatkou vašich iniciálov či dátumu svadby).

Aké zákusky objednať na svadbu?

Také, aby bol aj vlk sýty a aj koza celá. Teda také, aby chutili družičkám aj svokre. Ak snívate o očarujúcom modernom candy bare, nebojte sa pridať doň aj tradičáky – výborne vyzerá punčový rez aj likérový špic a často sú aj prvé fuč. Ak máte svadbu v tropickom lete, siahnite po makrónkach, osviežujúich dezertoch v pohárikoch a zákuskoch skôr s plnkami z mascarpone než zo šľahačky alebo maslového krému. Tie sa rýchlo rozpúšťajú a kazia. Obsluha by tiež mala zabezpečiť, aby sa koláčiky v candy bare pravidelne dopĺňali a tým pádom boli vždy čerstvé a chutné. Výborne vyzerá napríklad aj čokoládová fontána a ovocie nakrájané na kúsky, ktoré si pomocou špajle môžete vo fontáne namočiť.

Ako skladovať zákusky na svadbu?

Zákuskom svedčí chlad, no oveľa lepšie zvládajú konštantnú teplotu než teplotné šoky. Ak by ste mali zákusky nechať 4 hodiny pri izbovej teplote alebo ich hodinu nechať vonku, na pol hodinu dať do chladničky, potom zase von a zase do chladničky, vyberte si radšej prvý spôsob. Striedanie teploty poškodí polevu aj plnku, tiež manipulácia s už natopenými zákuskami môže narobiť kopec škody. Koláčiky zo svadby by sa mali v daný deň, najneskôr na druhý deň zjesť. V žiadnom prípade nepatria na priame slnko ani ich neodporúčame zamraziť a opäť konzumovať neskôr.

Svadobná torta: Ako dlho vydrží?

Všetko závisí nielen od samotnej torty a použitých surovín, ale aj od spôsobu prepravy a trvanlivosť je ovplyvnená aj tým, či máte tortu počas celého večera vystavenú v sále (a je leto) alebo je skladovaná v chladničke a vytiahnete ju pred samotným krájacím obradom. Svadobná torta sa pečie niekoľko dní vopred pred termínom odovzdania, plní a potiera sa zvyčajne minimálne deň vopred, aby dobre zatuhla… Preto ju treba po rozkrájaní čo najskôr zjesť a nerátať s tým, že je jednoducho čerstvá, dnešná. Ak je zdobená čerstvým ovocím, napr. malinami, alebo živými kvetmi, odporúčame ich čo najskôr odstrániť. Maliny vám vedia chytiť pleseň doslova pred očami.

Svadobná torta

Vedeli ste…

Napríklad v susednom Česku sa na svadbách podávajú často tzv. svatební koláčky, nie klasické zákusky. Sú to malé kysnuté koláčiky podobné moravským koláčom, zdobené džemom či tvarohom. S krémovými zákuskami si starosti nerobia.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku