Trio byliniek, z ktorých si pripravíte neprekonateľnú domácu kozmetiku

Mäta, medovka a levanduľa

Trio byliniek, z ktorých si pripravíte neprekonateľnú domácu kozmetiku

Je voňavá, prírodná a vlastnoručne zhotovená. Presne viete, čo do nej išlo, môžete ju darovať, pripraviť si ju doma opakovane a v malých množstvách tak, aby ste ju mali stále čerstvú. Je vhodná aj na citlivú pleť a pôsobí aj aromoterapeuticky. Reč je o domácej prírodnej kozmetike – pripravili sme pre vás recepty na pleťovú masku z mäty, kvetinovú medovkovú pleťovú vodu a viacúčelový krém s levanduľou.

Mätová maska na refresh

Ste unavená, máte ochabnutú pleť, kruhy pod očami? Vyskúšajte tento zázrak z mäty. Pleť tonizuje (prirodzene napne), vďaka vitamínu C z pomaranča tiež rozžiari a vďaka jogurtu krásne hydratuje.

Potrebujete:

hrsť čerstvej mäty

šťavu zo štvrťky pomaranča

1 lyžicu bieleho jogurtu

bielok

Postup:

Bielok vyšľahajte spolu s pomarančovou šťavou. Pridajte biely jogurt a rozmixovanú mätu (alebo posekanú nadrobno). Hneď za čerstva aplikujte na pleť a nechajte pôsobiť 20 minút. Následne opláchnite. Pleť môžete ošetriť a dočistiť kvetinovou vodou z medovky (recept nižšie).

Medovková kvetinová voda

Potrebujete:

4 stonky čerstvej medovky

šťavu z polovice citróna

250 ml vody

Postup:

Medovku nasekajte na menšie kúsky a dajte do studenej vody. Dajte variť, po dosiahnutí bodu varu odstavte a nechajte odstáť do druhého dňa. Na druhý deň preceďte, pridajte šťavu z polovice citróna (ak nemáte citlivú pleť, ak máte, tento krok vynechajte – citrón sa hodí najmä na mastnú pleť) a prelejte do fľaštičky s dávkovačom alebo rozprašovačom. Nanášajte pomocou vatového tampónika a skladujte v chladničke.

Medovková kvetinová voda

Telový krém s levanduľou

Levanduľový krém je skvelý najmä na unavené nohy. Tento v podobe upokojujúceho balzamu však môžete bez obáv použiť na celé telo. Nepotrebujete naň ani čakať do momentu, kým začne kvitnúť levanduľa – postačí vám len prírodný levanduľový esenciálny olej.

Potrebujete:

50 gramov kokosového oleja

1 lyžicu mandľového alebo šípkového oleja

1 lyžicu včelieho vosku

20 kvapiek esenciálneho oleja z levandule (v terapeutickej kvalite, taký, ktorý sa môže nanášať na pleť, nie tie, ktoré sú určené len do arómolampy)

Postup:

Vo vodnom kúpeli rozpustite včelí vosk, pridajte kokosový olej a pomaly miešajte. Keď sa zmes spojí, odstavte, pridajte mandľový alebo šípkový olej a nakvapkajte levanduľovú esenciu. Premiešajte, prelejte do sklenenej (ideálne tmavej) uzatvárateľnej fľašky a nechajte stuhnúť. V lete, keď bude teplota nad 25 stupňov, bude mať olej tekutejšiu konzistenciu, môžete ho preto používať ako telový balzam. Snažte sa ho však naberať pomocou drevenej špachtle, aby ste si celý produkt neinfikovali baktériami (hoci doň pôjdete len čistými rukami).

Telový krém s levanduľou
5 1 vote
Hodnotenie článku