Rastliny ako repelent proti komárom

Rastliny ako repelent proti komárom

Užívať si príjemné večerné posedenie počas horúceho leta na balkóne či v záhrade je balzam. Nielen pre dušu, ale i pre rozhorúčené telo. Až dovtedy, kým sa neobjavia nájazdy otravných komárov. Bzučanie a neustále štípanie vie znepríjemniť tieto pekné chvíle. Vtedy pomôže iba repelent. Ak však nie ste fanúšikom chemických prípravkov, prinášame vám niekoľko tipov na prírodné repelenty, ktoré si môžete na balkóne či v záhrade dopestovať.

Levanduľa ako repelent

Krásne vyzerá, ešte krajšie vonia a dopestovať ju je skutočne jednoduché. Levanduľa so svojimi fialovými kvetmi je krásnym spestrením záhrady i balkóna. Navyše, využitie jej nájdete i v kuchyni či domácnosti. Okrem komárov ochráni tiež vaše skrine pred moľami – rastlinu stačí vysušiť, nasypať do látkového vrecúška a vložiť do komody alebo šatníka. Okrem toho pozitívne vplýva aj na kvalitu vášho spánku, takže črepník s levanduľou môžete mať i na parapete v spálni. Teda v izbe, kde sú komáre najotravnejšie. Odborníci však tehotným ženám odporúčajú, aby sa tejto rastline vyhýbali.

Medovka ako repelent

Ďalšou bylinkou, ktorá pôsobí ako repelent na komáre, je medovka. Pomerne jednoducho ju vypestujete na balkóne i v záhrade. Aby ste jej odpudzujúci účinok na otravný hmyz ešte znásobili, čerstvým lístkom si môžete potrieť odhalené miesta. Veľkou výhodou medovky je tiež jej bohaté využitie v kuchyni – pripraviť si z nej môžete výborný čaj (ak je teplota vyššia, tak i ľadový) na chladnejšie večery, či počas horúcich dní sa skvelo hodí do limonády.

Kocúrnik ako repelent

Podľa niektorých skúmaní môže mať táto rastlina až 10-krát silnejší účinok ako štandardné repelenty. V záhrade poteší nielen svojou vôňou, ale i vzhľadom: kocúrnik zdobia krásne purpurové kvety. Ak máte však mačky, buďte ostražitý, rastlina totiž obsahuje éterický olej nepalakton, ktorý na domácich miláčikov pôsobí ako halucinogénna látka. Kocúrnik tiež vo veľkom vyhľadávajú aj včely. V prípade, že máte záhradný altánok, odporúčame vytvoriť okolo neho bariéry proti komárom práve z tejto rastliny.

Kocúrnik ako repelent

Bazalka ako repelent

Hviezda talianskej kuchyne, nielen bazalkové pesto na cestoviny či čerstvé listy na pizzu, robí bazalku výnimočným pomocníkom v domácnosti. Rovnako ju môžete použiť ako repelent proti komárom. Ak pestujete na balkóne v črepníkoch bazalku, môžete sa spoľahnúť na jej ochranu pred dotieravým hmyzom počas večerného posedenia. Tiež však môžete odtrhnúť aj niekoľko čerstvých trsov, ktoré si povesíte napríklad v spálni či v záhradnom altánku.

Bazalka ako repelent

Rozmarín ako repelent

Ďalšou výbornou bylinkou, ktorú využijete v kuchyni i v boji proti komárom, je rozmarín. Úžasne sa hodí na pečené mäso, zemiaky, alebo ak radi experimentujete a skúšate nové chute, i do limonád. Najlepším spôsobom, ako využiť rozmarín ako repelent, je nechať bylinu macerovať 24 hodín v oleji, ktorým sa potom natriete. Macerát tiež však môžete použiť ako éterický olej – nakvapkať do misky, pod ktorou zapálite sviečku. Vôňa rozmarínu bezpečne odoženie komáre.

Rozmarín ako repelent

Rajčiny ako repelent

Ďalším prírodným repelentom, ktorý si dokážete dopestovať na parapete balkónu i v záhrade, sú paradajky. Práve tie obsahujú účinnú látku (stonky a listy, plody nie), ktorá pôsobí ako odpudzovač komárov. Máte na zábradlí balkónu črepníky s muškátmi? Pokojne k ním zasaďte aj zopár paradajok, ktoré vám počas horúcich letných večerov poslúžia ako repelent.

Rajčiny ako repelent

Tempo tip: Máte v záhrade orech? V prípade, že zvažujete, kam umiestniť letné posedenie, pod jeho korunou je správne miesto. Vôňa tohto stromu totiž pôsobí na komáre ako silný repelent.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku