100 najchutnejších receptov pred deti

100 najchutnejších receptov pred deti 9

Mliečna ryža, ovsené sušienky na prvé zúbky a cuketová ryža

V našom seriáli vám pravidelne prinášame jednoduché a chutné recepty pre najmenších. V tejto časti vám ponúkneme tip na rýchle raňajky či desiatu v podobe neodolateľnej mliečnej ryže, ovsené sušienky, ktoré pomôžu deťom naučiť sa používať zúbky a rýchle cuketové jedlo.

Mliečna ryža

Potrebujete:

1 hrnček ryže (klasická guľatozrnná alebo Arborio)

1 biely jogurt/odstriekané materské mlieko/umelá mliečna formula

1 vanilkový struk

škorica podľa chuti

1 lyžica masla

Postup:

1. Ryžu prepláchnite, vysypte do kastróla a zalejte vodou tak, aby bola ponorená. Pomaly varte a pridávajte vodu, ako keď varíte rizoto. Ryža musí byť stále ponorená, až kým úplne nezmäkne (20 – 30 minút). Následne ju odstavte, primiešajte jogurt alebo mlieko a pridajte vyškrabaný vanilkový struk. Premiešajte.

2. Mliečnu ryžu môžete ozdobiť štipkou škorice a maslom. Podávajte ešte teplé.

TEMPOtip: Ak dieťaťu dávate umelé mlieko, môžete ho pridať do ryže namiesto jogurtu, bude sladšia. Ak dieťa dojčíte, môžete mu do kaše pridať odstriekané materské mlieko.

Mliečna ryža

Ovsené sušienky

Potrebujete:

1 hrnček ovsených vločiek

1 žĺtko

1 mäkší banán

prevarená voda

Postup:

1. Vločky presypte do misy a zalejte trochou prevarenej vody, nechajte napučať.

2. Banán roztlačte vidličkou, pridajte ho k ovseným vločkám, pridajte žĺtko. Premieštajte.

3. Starším deťom môžete pridať do zmesi tiež sušené ovocie. Navlhčite si ruky a formujte malé guľôčky, ktoré pomocou vidličky rozpučíte na papieri na pečenie.

4. Pečte krátko, v rúre vyhriatej na 180 stupňov, kým nebudú chrumkavé.

TEMPOtip: Niektoré deti nevedia správne hrýzť a dôkladne rozhrýzť sušienku až kým im nenarastú stoličky, preto buďte pri servírovaní opatrní a nikdy nenechajte dieťa jesť bez dozoru, inak hrozí riziko udusenia!

Cuketová ryža

Potrebujete:

1 hrnček ryže

1,5 hrnčeka teľacieho vývaru (domáceho, nesoleného)

1 menšia cuketa

1/2 šalotky
2 lyžice olivového oleja

parmezán podľa chuti

Postup:

1. Ryžu krátko opražte na 1 lyžici olivového oleja, zalejte vývarom, krátko povarte a následne duste 20 minút na slabom plameni.

2. Na zvyšnom olivovom oleji opražte šalotku nakrájanú na malé kúsky, pridajte cuketu (tiež nakrájanú na malé kusy alebo nastrúhanú na hrubom strúhadle) a duste, kým cuketa nezmäkne.

3. Hotovú ryžu primiešajte k cukete, pridajte hrsť nastrúhaného parmezánu a premiešajte. Nechajte mierne vychladnúť a podávajte. Menším deťom môžete k tomuto jedlu pridať rozmixovaný kúsok vareného teľacieho mäsa alebo uvarené žĺtko, aby ste pokryli dennú dávku železa.

Cuketová ryža
0 0 hlasov
Hodnotenie článku