Zasaďte si bazalku už na jar

Zasaďte si bazalku už na jar

Ako na to?

Bazalkové pesto na cestoviny, čerstvé lístky na pizzu, usušená a nadrvená na ochutenie mäsa či ryže. Talianska kuchyňa by bez bazalky prišla o jednu z dôležitých ingrediencií. Ak patríte k milovníkom jedál z Apeninského polostrova alebo pri varení radi experimentujete, či používate čerstvé bylinky, mať bazalku v črepníku alebo záhone je pre vás tak trochu povinnosť. Práve toto jarné obdobie je ideálne na jej zasiate. Poradíme vám, ako na to a tiež, ako sa o bazalku starať.

Bazalku si vypestujete zo semienka

Iste, bazalka sa dá kúpiť vo forme priesady na trhu či v záhradkárstve. Ak vás však fascinuje a robí šťastným celý proces pestovania od semienka až po samotnú rastlinu, práve toto jarné obdobie je na to ideálne. Vhodný čas na zasadenie semienka je marec a apríl. Ako na to? Potrebujete malý črepník či téglik od jogurtu. Bazalke môžete pomôcť vhodným substrátom – v záhradkárstve sa predávajú špeciálne výsevné substráty, v ktorých sa bylinke bude dariť veľmi dobre vďaka látkam a živinám obsiahnutých v substráte.

Semená zasaďte tesne pod povrch, bazalka totiž potrebuje dostatok svetla. Svetlé a teplé stanovisko je preto základom k úspechu, napríklad na parapete orientovanom na juh, či juhozápad. Aby ste im dopriali dostatok tepla, črepníky alebo tégliky prikryte potravinovou fóliou. Doprajte im aj dostatok vlhkosti. Keď bazalka vyklíči, je správny čas fóliu odstrániť a slabšie klíčky pokojne smiete vytrhať.

Do črepníka, alebo do záhonu?

Ak sa rozhodnete vysadiť bazalku do záhonu, počkajte aspoň do mája, kým je počasie teplejšie – i počas noci. Dajte si tiež záležať na výbere vhodného stanoviska. Čo by takéto miesto malo spĺňať? Keď má už bazalka listy, je dobré, ak nie je vystavená dlhodobému priamemu slnečnému žiareniu: ideálne miesto je niekde v tieni, no zároveň dosť svetlé, a závetrí. Slnečné lúče by totiž lístky mohli spáliť a silný vietor polámať stonky.

V prípade, že sa rozhodnete pestovať bazalku v črepníku, postupujte podobne. Bazalku môžete pestovať napríklad na parapete v kuchyni, aby ste ju počas varenia mali vždy poruke. Ak ju plánujete pestovať na balkóne, rovnako ju chráňte pred vetrom a vyberte jej stanovisko v zákryte. Nezabúdajte ani na to, čo môže spôsobiť vystavenie priamemu slnečnému žiareniu, preto zvoľte tienisté, no zároveň svetlé miesto.

Ako sa starať o bazalku

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, bazalka si vyžaduje relatívne dosť starostlivosti. Ako jej môžete pomôcť k rozbujnenej korune? Základom je pravidelne strihať vrcholky – budete formovať jej tvar a zároveň zamedzíte kvinutiu kvetov, ktoré v kuchyni nevyužijete. Dôležité je tiež sledovať výhonky a tie občas zrezať. Zabránite tak drevnateniu stonky, navyše na mieste rezu sa objavia dva nové výhonky, vďaka ktorým sa bylinka rozkonári a bude bohatšia na listy.

V prípade, že by ste chceli bazalku rozmnožiť, je to jednoduché: stačí odrezať výhonok, ponoriť ho do pohára s vodou, v ktorom sa zakorení. Zakorenený výhonok stačí potom iba zasadiť. Tiež je dôležité, aby ste rastline dopriali prevzdušnenú pôdu a dostatok vlhkosti. Ak svojej bazalke venujete takúto starostlivosť, v kuchyni sa stane vaším neoceniteľným pomocníkom.

Ako sa starať o bazalku
0 0 hlasov
Hodnotenie článku