ako na príkrmy s bábätkom

Zavádzanie príkrmov nie je veda

NÁVOD deň po dni

Prvé príkrmy sú dôležitá méta vo vývoji malého drobca. Kedysi prevládal názor, že výlučne dojčené deti majú čas s prvými príkrmami do šiestich mesiacov veku. Najnovšie štúdie však dokazujú, že zavádzanie príkrmov v neskoršom veku nevedie k zníženiu výskytu alergie u starších detí, ale naopak – toto riziko môže zvýšiť.

Pri deťoch, ktoré sú na umelej výžive, je za obvyklý termín zavádzania príkrmov považovaný vek 4,5 – 5 mesiacov. Výlučne dojčené deti môžu začať o mesiac neskôr. Dôležité však je, aby ste neprepásli imunologické okno – vo veku od štyroch do siedmich mesiacov sa u dieťaťa nastoľuje tolerancia voči novým potravinám. Malo by tak vyskúšať v stopových množstvách takmer všetko z ovocia, zeleniny, či mäska, s čím sa stretne vo vyššom veku.

zavádzanie príkrmov nie je nič ťažké


TEMPOtip: Pri načasovaní a postupnosti zavádzania príkrmov sa riaďte radami vášho pediatra. Všetko záleží od toho, či bolo vaše dieťa narodené v termíne, ako priberá, ako prospieva… Tento návod je len jedným z mnohých, ktoré detskí lekári odporúčajú.

Ako zavádzať príkrmy?

Každú novú zeleninu by ste mali zavádzať s dvoj- či trojdňovým odstupom, aby ste zistili vinníka prípadnej alergie. Spravidla sa začína obedom – pred obednou dávkou dojčenia či UM dieťaťu ponúknite 2 kávové lyžičky duseného príkrmu. Následne ho nadojčite alebo nakŕmte z fľaše mliečnou formulou. Postupne množstvo zeleniny zvyšujte až sa o pár dní dopracujete k plnej dávke príkrmu – 150 – 200 gramov. Dieťa by už mlieko následne vyžadovať nemalo.

1. deň

Malú mrkvu umyte pod tečúcou vodou, očistite a opäť umyte. Pripravte ju v pare domäkka alebo ju uduste v menšom množstve vody. Rozmixujte, nechajte vychladnúť a podávajte.

mrkva a prvý príkrm


Aký riedky má byť prvý príkrm?

Doteraz bol váš drobček zvyknutý výlučne na tekutú stravu, ktorú dostával vo forme materského či umelého mlieka – mliečnej formule. Myslite na to pri príprave prvej ochutnávky. Pôjde vám to jednoduchšie, ak mrkvu rozmixujete s väčším množstvom vody do podoby krémovej polievky. Po pár dňoch môžete konzistenciu mierne zahusťovať (= budete zeleninu mixovať v menšom množstve vody). Dôležité však je vymixovať ju dohladka, aby sa dieťa väčším kúskom nezačalo dusiť.

TEMPOtip: Pri prvom podaní jedla to môže vyzerať, že dieťa príkrm odmieta – bude ho akoby vypľúvať. Nemusí to tak však byť. Bábätko bolo doteraz zvyknuté jazyk používať iba pri saní a pohybovať ním dopredu a dozadu – a tento pohyb prirodzene vytláča jedlo von z pusy. Postupne sa ale naučí, ako s jazykom manipulovať pri novej strave. Chce to len trpezlivosť – najmä tú rodičovskú.

2. deň – opäť mrkva, v mierne hustejšej konzistencií, stále ako riedka kaša

3. deň – mrkva s kúskom cukety alebo zemiaku

4. deň – mrkva s kúskom cukety alebo zemiaku (rovnaká zelenina ako predchádzajúci deň

5. deň – mrkva, zemiak, cuketa (trojzložkový príkrm)

6. deň – mrkva, zemiak, cuketa

7. deň – zemiak, tekvica

8. deň – zemiak, tekvica

9. deň – tekvica, batát

10. deň – mrkva, batát

11. deň – mrkva, cuketa, brokolica

12. deň – mrkva, zemiak, brokolica

Dni ani zeleninové druhy nemusíte striktne dodržiavať. Dôležité však je každý nový druh zeleniny skombinovať s tým, ktorý ste už v predchádzajúcich dňoch zaradili. Postupne pridávajte petržlen, kaleráb, brokolicu, karfiol, mladý hrášok, udusené rozmixované teľacie mäsko či hydinu…

čo môžete postupne pridávať

Po dvoch týždňoch obedových príkrmov môžete podľa veku dieťaťa zaviesť večernú kašu – ryžovú nemliečnu u dojčených, mliečnu u nedojčených detí.

Následne môžete jedálniček obohatiť ovocným príkrmom na desiatu či olovrant.

Mnohé mamičky začínajú prikrmovať najskôr ovocím, ktoré deti preferujú kvôli sladkej chuti – materské mlieko je prirodzene sladké. Nemusíte sa obávať, že by dieťa potom odmietalo zeleninu – pokojne mu k dusenej mrkve primixujte trošku duseného jablka alebo hrušky. Určite však príkrmy neprisladzujte ani nedochucujte soľou!

0 0 hlasov
Hodnotenie článku